Prijetno sončenje na plaži ob premajhni preventivi proti moči sončnih žarkov, spremljajo tudi sončne opekline. Pordela koža se pojavi 8 do 24 ur po sončenju in nato se rdečina zmanjšuje in izgine v času od 72 do 120 ur. Sončne opekline spremljajo bolečine, dehidracija, mehurji in srbenje. Pri hudih opeklinah postane koža mehurjasta, trese nas mrzlica, pojavi se povišana telesna temperatura, glavobol in oslabelost.
Avstralija postaja za Slovenke in Slovence vedno bolj zanimiva kot država, ki jo izberejo za novo domovino, v kateri iščejo boljše zaposlitvene in ekonomske možnosti. Leta 2003 je avstralska vlada izdala Slovencem le 20 vizumov za stalno bivanje, lani je bilo to število že desetkrat večje. Večina migrantov je starih okoli 30 let, zgornja starostna meja pa je 45 let. Približno 3 % Slovencev ne vzdrži in se vrne, ostali si izberejo selitev v Avstralijo vsaj za nekaj let, nekateri za vedno.
Ponujamo vam nekaj spletnih strani z informacijami o tem, kakšno je bivanje v Avstraliji.
Zakaj se Slovenci pravzaprav odločajo za življenje v Avstraliji?
Vas v dneh, ko je zunaj pasja vročina boli glava, ste brezvoljni in utrujeni, vas srbi koža, kašljate suho in neproduktivno? Pozor, vaše telo nima dovolj vode in je dehidrirano.
V vročih dneh telo izgublja vodo in če moramo običajno popiti okoli 2,5 litra vode, je v vročini priporočljivo popiti 30 ml na vsak kilogram telesne teže. Preverite, kaj pijete? Kava, zeleni ali črni čaj, alkohol, coca cola, gazirane pijače, sadni sokovi ...? Te pijače telo obremenjujejo in povzročajo dodatno dehidracijo. Popijte kozarec vode, pa ne hladne, marveč tople, ker ga telo bolje sprejme.
Žal, nesreča nikoli ne počiva. Statistika nesreč na naših cestah je zaskrbljujoča tudi v primerjavi z evropskim povprečjem. Kaj narediti, če se nam zgodi prometna nesreča?
Ponavadi najprej pomislimo, da je potrebno poklicati policijo. Policijo pokličemona 113 v primerih, ko je nekdo od udeležencev utrpel telesne poškodbe ali če smo udeleženi v nesreči z vozilom tuje registracije, če se z ostalimi udeleženci nesreče ne moremo sporazumeti o krivdi ali nam ne želijo posredovati svojih podatkov, če sumimo, da je soudeleženec nesreče pod vplivom alkohola, če uveljavljamo kasko zavarovanje ali se je nesreča zgodila med družinskimi člani ter kadar uveljavljamo delni kasko pri divjadi, parkirnem prostoru ali tatvini.
Kdaj policije ni potrebno poklicati in kaj moramo narediti v takšnem primeru?
Radi podarjate rože? Potem ste zlati prinašalec sreče. Tako so ugotovili na Državni univerzi New Yersey, kjer so znanstveniki 10 mesecev raziskovali vpliv podarjanja rož na vedenje in čustveno odzivnost oseb. Njihove ugotovitve so vsestransko pozitivne.
Na srečo je tudi pri nas še vedno močno zasidrana navada, da ob različnih priložnostih podarjamo rože. Tako ženskam kot moškim. Z rožami nikoli ne "udarimo" mimo in za ženske velja, da si natančno zapomnijo kdaj in od koga so nazadnje prejele šopek rož.
Svetujemo, kako rože pravilno podariti in navajamo ugotovitve raziskave, da bomo še naprej z rožami osrečevali ljudi.
Se v trgovinah z obutvijo znajdete med različnimi sistemi, ki opredeljujejo velikost želene obutve? Ni enostavno, saj so v različnih državah pri velikosti čevljev v uporabi različni sistemi označevanja. Praviloma je osnova za določanje velikosti obutve dolžina noge. V nekaterih državah uporabljajo za moške in ženske čevlje različno številčenje, kot na primer v Ameriki.
Pri nas se uporablja francoski sitem številčenja, pri čemer je njihova enota enaka 2/3 cm, kar znese 6,666 ... mm. Takšen sistem številčenja praviloma velja za celotno kontinentalno Evropo.
V maju 2010 skoraj ni bilo slovenskega medija, preko katerega televizijski voditelj Mario Galunič ne bi javno obelodanil 10- letnega maltretiranja s strani zalezovalke. Nemočen pred neučinkovitostjo našega pravnega in sodnega sistema, se je gospod, ki sicer skrbno skriva svojo zasebnost, odločil javno opozoriti na nemoč žrtev, kadar so zalezovane. Najverjetneje je tovrstnih problemov pri nas več, pa jih javnost ne pozna ali pa jih tudi žrtve ne prijavljajo policiji. Po spletu smo poiskali informacije, kakšna je obsežnost tega problema v tujini, predvsem v Ameriki. Ker smo portal, ki nudi nasvete, smo poiskali, kaj lahko žrtev v primeru zalezovanja sploh naredi. V zadnjem času se pojavlja nova oblika tim. spletnega zalezovanja, zato ob tem ni odveč opozorilo in razmislek o previdnosti pri posredovanju naših podatkov na raznih spletnih skupnostih. Oseba s slabimi nameni, lahko naše podatke grdo zlorabi v našo škodo.
Pa smo prvega prav drobcenega prinesli domov. Klopa, namreč. Sprehod po travnikih in gozdovih Slovenije za večino obiskovalcev velikokrat pomeni postati naključni gostitelj te male živalce. V svetu je čez 800 vrst klopov, pri nas jih poznamo 13. Svetujemo vam, kako preprečiti, da prinesete domov klopa, kako ga pravilno odstraniti, na kakšne bolezenske znake morate biti pozorni pri okužbi s klopom in še veliko več. Klop prenaša dve bolezni: klopni meningitis in boreliozo. Pri slednji smo v svetu in v Evropi prvaki po številu obolelih oseb. Na zelo dobro urejenih tujih spletnih straneh smo našli zanimive podatke, kot razširjenost klopov v Evropi in vam nudimo povezave do njih.
Kako je torej s klopi, s temi majhnimi in nevarnimi paraziti iz reda pršic?
Foto: V tujini ljubitelje narave z opozorilnimi tablami opozarjajo na nevarnost klopov na določenem, posebej nevarnem teritoriju. br-online.de
Če spadate k mladi generaciji, ki je rasla z računalniki, je to, kar je zapisano v nadaljevanju za vas že izpeta pesem. Če pa spadate k nekoliko starejši generaciji, ki je pri računalnikih "priučena", potem so v nadaljevanju zapisane bližnjice dobri nasveti za hitrejše in enostavnejše delo. Kako je torej z računalniškimi bližnjicami na tipkovnici?
S pomočjo enih hitro preoblikujemo besedilo, z drugimi preklapljamo med programi, spet s tretjimi lažje navigiramo v brskalniku; vsem pa je skupno to, da nam lajšajo bivanje za računalnikom.
V naslednjih nekaj vrsticah vam bom predstavil nekaj najbolj osnovnih bližnjic, ki bi si jih bilo dobro zapomniti.
Ali poznate pravila, ki jih moramo upoštevati pri komunikaciji preko spleta?
Tako kot moramo poznati in upoštevati določena pravila v vsakdanjem življenju, obstajajo tudi pravila pri spletni komunikaciji. Spletni bonton, poimenovan netiquette, je v veljavi že od leta 1995, ko ga je v javno uporabo dala Sally Hambridge.
Če vpisujete e-naslove vseh tistih, ki jim je namenjeno vaše pisanje v polje Kp, če v sporočilu uporabljate velike črke ali če z veseljem pošiljate dalje verižna pisma, potem vse našteto ni v skladu s spletnim bontonom.
Kako torej pri spletni komunikaciji ravnamo pravilno ?
Nekateri preprosti kuhinjski pripomočki so pri kuhi nadvse dobrodošli, ker nam poenostavijo delo, prihranijo čas in energijo. Predstavljamo štiri takšne pripomočke, ki jih za majhen denar kupimo v naših trgovinah. To so: sito, ki prepreči, da se s cvrčanjem olja umaže štedilnik in vsa okolica, magnetno držalo za nože, podstavek za vroče posode in pripomoček za odlaganje uporabljanega pribora za kuho.
Učitelj, profesor ali inštruktor, ki je zaposlen pri določeni ustanovi najmanj 18 tednov v šolskem letu, je upravičen do prejema ITIC, Mednarodne učiteljske izkaznice, ki nudi številne popuste ali celo brezplačne usluge (npr. vstopnine) v več kot 40 državah, tudi v Sloveniji. Je tudi edino mednarodno dokazilo, da je nekdo učitelj.