Presenečenja imamo radi, še posebej, kadar so združena z žlahtnostjo, pridihom preteklosti in umetniško žilico. Tako nas s svojimi kreativnimi tkanimi izdelki preseneča modna oblikovalka Valentina Tominec, doma v bližini Krasa. Tkanje je veščina, ki jo dandanes skoraj ne zasledimo več. Valentinine tkane kreacije pa zasijejo v polnosti barv in oblik ter nam pričarajo že skoraj pozabljeno obrt. Neprepoznavnosti tkanja se zaveda tudi sama, zato je občinstvu v galeriji Frnaža v Novi Gorici predstavila svoje izdelke. Pogumno stopa po zastavljeni poti do lastnega oblikovalskega ateljeja.
1. Valentina, zakaj prav tkanje? Večina modnih oblikovalk si želi ustvarjati modele haute couture in sanja o stilskem svetovanju estradnim umetnikom, vi pa ste se odločili obuditi starodavno obrt.
S tkanjem sem se prvič zares srečala v drugem letniku študija na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani. Popolnoma me je prevzelo in takoj sem vedela, da si bom kupila svoje statve. Sam proces tkanja se res mogoče zdi dolgotrajen, a sama pri tem res uživam in se sprostim. Zdi se mi, da je vse preveč te ekpres mode, oblačil, ki jih po eni sezoni zavržemo ... Moje tkanine niso modne, nosi se jih lahko vedno, so dejansko del načina oblačenja določene osebe. Tkani kosi si že zaradi svojega dolgotrajnega procesa nastajanja zaslužijo več spoštovanja.
2. V vaših kreacijah se prepletajo tkani deli s pletenimi. Kako nastajajo kreacije in kakšna oblačila izdelujete?
Tkane kose tudi občasno kombiniram s tkaninami in tudi pleteninami. Tkanine kombiniram pri oblikovanju vrhnjih oblačil, plaščev, kril, jop ... Pletenine pa se s svojo mehkobo in elastičnostjo lepo prilegajo telesu kot dodatki k tkanim šalom, štolam, ogrinjalom ... Kreacije nastajajo zelo različno in nanje vplivajo različni dejavniki – oseba, ki bo to oblačilo nosila, barva, padec, gostota in tekstura tkanine ... Vse to našteto vodi in usmerja sam proces oblikovanja oblačila.
3. Diplomirali ste na temo Krasa, od koder ste doma. Kako se Kras odslikava v vaših oblačilnih umetninah?
Nisem doma prav iz Krasa, a vendar dovolj blizu, da je ta name imel že od malega velik vpliv. Kot pokrajina me vedno očara ... pa najsi bo v toplih jesenih barvah odeta, v mrzlih zimskih sončnih dneh, spomladi, vsa sveža in polna življenja, kot tudi poleti, od žgočega sonca pregreta. Vsi ti občutki pa me vodijo do barv ... ponovno tako značilnih za Kras. Vsaka barva pa je zgodba zase, ki sama zase nagovarja k določeni gostoti tkanja, strukturi, vezavi..
4. Koliko časa nastaja npr. nek oblačilni kos?
Šal lahko nastaja dalj časa. Še posebej, če je mišljeno od priprave osnove pa vse do trenutka, ko se lahko z njim ovijemo. Nikoli ga pa ne stkem v enem dnevu, ker vedno spremljam proces prelivanja barv. Večkrat si natkani del odvijem s statev in nato gradim tkanino barvno kot svetlostno naprej. Načeloma pa traja tkanje šala od 8 do 10 ur.
5. Za vami je uspešna razstava vaših tkanih izdelkov. Kakšni so načrti za vnaprej? Želim si še veliko razstavljati, sploh v kakšnih manjših galerijah in ne samo na primorskem koncu Slovenije. Tkanine v takem okolju res zažarijo, napolnijo prostor s čisto drugačno energijo, kot smo je sicer vajeni. Ročno tkanje kar kliče k sebi obiskovalce, da tudi od blizu pogledajo vse detajle površine.
Prihajajočo pomlad pripravljam ponovno razstavo v Štanjelu. Kmalu pa bom imela svoje izdelke naprodaj v Trgovini Maček v Novi Gorici.
6. Če bi lahko izbrali nekoga iz javnega življenja, da bi ga odeli v vaše kreacije, koga bi izbrali in kaj bi zanj(o) ustvarili?
Težko bi se odločila samo za eno osebo, ker menim, da jih je kar več, pri katerih sem začutila, da bi lahko cenili in znali nositi ročno tkane kose. Ena izmed teh oseb, bi lahko bila tudi gospa Majda Širca, kulturna ministrica.
Več Valentininih kreacij si lahko ogledate na spletnem naslovu
kjer so slike vseh izdelkov, tudi tistih, ki so naprodaj. Za morebitne informacije je na voljo tudi njen telefon 041/371 123. Izdelke pošlje na želeni naslov. Izdelki so na voljo tudi v Trgovini Maček v Novi Gorici.