Japonci so mojstri številnih tehnik, ki počasi prodirajo v zahodni svet. Shibori tehnika obdelave tekstila se uporablja za marsikaj: modna oblačila, pri polstenju za modne dodatke in dodatke za dom, za visokocenovna svetila ... Poiskali smo nekaj primerov uporabe te tehnike in predstavitev začenjamo s svetili. Japonsko družinsko podjetje Murase izdeluje luči haute couture (visoke mode) iz tekstila v tehniki, imenovani shibori. Gre za svojevrstno obdelavo tekstila, ki pričara najrazličnejše oblike in izdelke, ki so narejeni v tej tehniki lahko le unikati. Obdelava blaga v tehniki shibori je zaželena tudi v modni industriji, kjer jo uporabljajo za snovanje neverjetnih kreacij.
Na YoTube smo poiskali filme, ki nam vsaj delno omogočijo vpogled v to svojevrstno starodavno in tradicionalno japonsko tehniko, v katero je pri tradicionalni uporabi tehnike vloženega veliko mukotrpnega ročnega dela.
Bližajo se lepi in topli dnevi, ki kar vabijo k peki in kuhi na družinski trati ali v naravi. Na nedavni prireditvi v Slovenskih Konjicah se je predstavljalo tudi Turistično društvo iz Kopra in v kotlu pripravljalo primorsko tradicionalno jed bobiči. V oči nam je padel preprosto narejen triangel iz lesa, pripraven za namestitev kotla. Odlična je bila tudi rešitev kurišča v odrezanem sodu.
Kako lahko posnemamo domiselne turistične delavce in si preprosto pripravimo praktično in varno kurišče?
Velikonočnih pirhov na naši mizi skoraj ni več, ostali so le še ti navihani velikonočni zajčki. Tako zvedavo nas gledajo, da jih je pravi greh razbiti. Tokrat smo si zaželeli še nekoliko drugačnih pirhov od klasično pobarvanih. Poiskali smo idejo za takšne, ki jih lahko naredimo na enostaven način in nam ne bodo vzeli veliko časa. Pri tem so nam prišli prav ostanki polstenih plošč in oči, ki smo jih uporabili že pri izdelavi muc (povezava je tukaj).
Kako smo iz jajčk naredili velikonočne zajčke ena, dva, tri ... narejeno!
S problematiko ločevanja odpadkov se srečujemo vsakodnevno, vsakodnevno pa se tudi že soočamo S posledicami mačehovskega ravnanja z okoljem. Letno proizvedemo okoli 800.000 ton odpadkov, biološko razgradljivih pa je do 37 %. Med zelo problematične odpadke spadajo tudi živilski odpadki, saj na prostem proizvajajo toplogredne pline (metan). Lahko pa biološke odpadke »obrnemo« v svojo korist. Dandanes namreč predstavljajo osnovo za predelavo v koristne surovine, kompost in gorivo.
Kako nam pri tem lahko uporabno služi koš s trgovskim imenom Organko?
Po pletilski gverili, o kateri smo pisali v tem zapisu, se sedaj pojavlja še gverila grafitov z mahom. Po določenem postopku "mah" s čopičem nanesete na steno, tla, glineno posodo, hlod ali na površino, kjer se bo mah lahko zakoreninil. Oblikuje se lahko v napise, oblike, slike po ustvarjalčevih željah. Nekateri umetniki vidijo v tem izziv in so se tega lotili z veliko vnemo. Morda je to dobra ideja, da na zanimiv način z mahom "poslikate" kamnit zid ali steno, pa glinene lonce, dekorativne hlode in še kaj ...
Kako ustvarimo grafit z mahom?
Pletenih kril ni prav veliko v trgovski ponudbi. So pa druge pletenine. Če sodite med tiste, ki svoj denar racionalno razporejajo in trošijo, obenem pa vas pri kupljenih stvareh srbijo prsti, da bi kaj naredili po svoje, je sedaj pravi čas. Čas razprodaj, namreč, ko so ob koncu razprodaj trgovci tudi že pri nas pripravljeni cene res pošteno znižati.
Kupili smo tuniko za 5 €, kar je znašalo osmino prvotne cene. Bravo, švicarski trgovci! Doma se nam je ob pogledu nanjo zazdelo, da bi se dala imenitno spremeniti v krilo, s katerim bi imeli tudi večje veselje. Četudi bi pri preobrazbi šlo karkoli navzkriž, finančna škoda ne bi bila velika. Duševna škoda, je seveda druga zgodba.
Paziti moramo, da bo tunika za krilo dovolj dolga in sicer merjena od sprednjega vratnega izreza do konca tunike. Ocenimo tudi ali je kroj tunike primeren za transformacijo v krilo.
Kako lahko tuniko hitro in enostavno spremenimo v krilo?
Če ste v časovni stiski zaradi preobilice dela med tednom in še vedno ne veste kakšen pustni kostum izbrati in narediti za otroka, smo za vas na spletu pobrskali za različnimi idejami. Sreča je, da veletrgovine ponujajo pestro izbiro pustnih kostumov za otroke in odrasle po dokaj ugodnih cenah. Otroci bodo zagotovo ponosni, če bodo nosili pustne kostume izpod rok mame ali očeta in pri izdelovanju še ustvarjalno sodelovali.
V nadaljevanju nekaj idej za pustne kostume za otroke in za poslikavo obraza, ki smo jih našli na različnih spletnih straneh.
Valentinovo smo k nam sicer uvozili in ga močno skomercializirali. Pa vendar lahko to priložnost izkoristimo z drobno pozornostjo tistim, ki bi jim radi sporočili, da jih imamo radi. Odločili smo se za nekaj preprostih idej, ki nosijo v sebi sporočilnost ljubezni in so obenem uporabno naravnane.
Prva je sladka: valentinova lizalka na polstenem srčku.
Če se boste domislili kakšne dobre ideje, bomo veseli, če jo boste delili z nami.
Ko spletemo, skvačkamo ali polstimo torbico je zelo mehka, zato je težko obdržati njeno želeno obliko in vanjo dati težje stvari. Dobra rešitev je nakup preproste torbice iz blaga ali podobnega materiala. Kupljena torbica je model, na osnovi katere izdelamo lastno pleteno, kvačkano ali polsteno trobico. Našo torbico nato prilepimo na kupljeno torbico. To je idealna rešitev tudi zato, ker je kupljena torbica že podložena in opremljena z notranjimi žepi, morda tudi z zadrgo za zapiranje torbice, kar nam prihrani kar precej dela.
Predstavljamo tri torbice, ki smo jih nalepili na kupljeno torbico.
Ali ste vedeli, da so med državljani EU po raziskavah Nizozemci najmanjši potrošniki denarja za darila in ostale priboljške v času božičnih praznikov. Razlog za to se zagotovo skriva tudi v njihovem odnosu do obdarovanja in to, da nadvse cenijo ročno izdelane stvari. Pri obdarovanju štejeta skromnost in izvirnost in to,da darilo naredimo sami in poklonimo "del sebe". S tem izrazimo še večjo naklonjenost in pozornost obdarovancu.
Lepo bi bilo, če bi nekaj te obdaritvene kulture prenesli k nam in se letos odločili, da darila izdelamo sami. Ponujamo idejo za šal iz bunkic, ki smo ga kombinirali s cvetovi vrtnic, ki smo jih najprej kvačkali, nato pa še zašili in prišili.
V nemških in skandinavskih deželah obstaja v času veselega decembrazelo simpatičen običaj, imenovan Julklapp. V Nemčiji mu rečejo tudi Wichteln. V nekaterih okoljih se pri nas pojavlja spontano, ne da bi vedeli, da se pravzaprav tako imenuje. Ker prinaša kriza s seboj velikokrat tudi slabo voljo, brezvoljnost, nestrpnost in netolerantnost do drugih ter še kup negativnih čustev, je takšen običaj pravzaprav dobrodošel za ustvarjanje bolj pozitivnega vzdušja in odnosov.
Hm, kaj je le Julklapp? Preberite več v nadaljevanju.