Na vrtu so ponavadi šparglji prva zelenjava, ki konča na naših krožnikih. V gozdu pa je med prvimi rastlinami iz katerih lahko pripravimo marsikatero jed čemaž, saj prične rasti že v marcu. Ima izrazit vonj po česnu, zato mu nekateri pravijo tudi divji česen. Raste povsod po Sloveniji. Velikokrat so cele površine gozda pokrite s čemažem, vendar ga ljudje v glavnem ne poznajo in zato ne nabirajo. Ne smemo ga zamenjati s šmarnico, ki je podobna in strupena.
Čemažu pripisujejo številne zdravilne učinke, od tega, da znižuje krvni pritisk, zdravi driske, urejuje aktivnost želodca in črevesja ... do tega, da starejšim ljudem vino ali čemaževa tinktura pomaga pri arteriosklerozi.
Pri čemažu je možno uporabiti vse dele rastline, najraje pa se uporabljajo listi. Liste lahko sesekljamo in jih dodamo h kateremukoli namazu. Izboljšal bo okus s specifičnim okusom po česnu. Uporabimo jih v juhi, dodajamo k solatam, zmiksamo namesto špinače, polnimo mesne rulade itd.
Naš recept je priprava čemaževe omlete.
RECEPT ZA OMLETO S ČEMAŽEM
Potrebujemo:
2 jajci, žličko sladke smetane, žličko masla, sol, poper, malo mlete rdeče paprike, rezino narezane prekajene šunke, malo naribanega sira in tri liste čemaža.
Priprava:
V skledici stepemo jajček z žličko sladke smetane. Solimo, popramo, dodamo rdečo papriko. Na koščke narežemo šunko in sesekljamo lističe čemaža.
V kozico damo žličko masla. Ko se maslo zapeni, vlijemo stepeno jajce in smetano. Potresemo s koščki šunke, listi čemaža in s sirom. Pečemo na zmerni temperaturi. Ko se spodnji del omlete rahlo zapeče, privzdignemo rob omlete, da vrhnji tekoči del steče na rob omlete. Ko je zapečena, jo preganemo in ponudimo z glavnato solato.
Poskusite, imenitna je.
http://www.uni-graz.at
Čemaž v naravi in bližnji posnetek listov rastline.