Regrat je plevel na travniku, vrtu in vinogradu, kjer ga zaradi pogostosti škropljenja ni priporočljivo nabirati. Njegovi učinki so zdravilni.Tudi v kulinariki predstavlja svojevrstno popestritev. Pri regratu je užitno vse: korenina, listi, mleček in cvetovi.
Korenino in liste zrežemo na manjše dele in jih uživamo surove v solati. Dodamo lahko različna živila: krompir, fižol, trdo kuhana jajčka, čičeriko … Koreninoposušimo in spražimo ter uporabimo kot nadomestek za kavo.
Regrat ima zdravilne lastnosti, saj deluje očiščevalno, kerpodpira delovanje žolčnika in jeter in krepilno, ker krepiobrambni mehanizem telesa. Za čiščenje krvi posušimo liste in jih dodajamo čaju. Regratov sok in čaj pomagata pri prebavnih in revmatičnih težavah, zaprtju, nespečnosti in ekcemih. Uporabljeni koreninski deli vzpodbujajo delovanje žolča in so odvajalno sredstvo.
Skodelica regratovega čaja, jo bomo pripravili tako, da bomo sesekljane ali drobljene posušene liste prelili s hladno vodo, nato pa na kratko skuhali ter pustili stati, bo delovalo na telo očiščevalno. Pitje čaja se priporoča 4 do 6 tednov vsako jutro in večer.
Regrat se uporablja tudi v kozmetiki: mleček iz listov je primeren za parne obrazne kopeli, ker na obraz delujejo blažilno.
Iz korenine pridobivamo škrlatno barvo in z njo lahko barvamo volno.
Sorta regrata, imenovana sperlings lyonel se dobi v semenarnah in je ponekod, npr. v Franciji kulinarična specialiteta.
Recept za regratovo solato
Potrebne sestavine:
regratovi listi in korenina, čičerika, 2 jajčki, sol, bučno olje, kis
Priprava:
Regratove liste nabiramo pred cvetenjem. Izkopljemo tudi eno regratovo korenino. Dobro oprane liste drobno narežemo, korenino ostrgamo in natanko narežemo ali naribamo. Skuhamo trdo kuhana jajčka in čičeriko (varianta: čičerika iz konzerve).
Regratove liste in korenino pripravimo v solati na klasičen način z bučnim oljem, kisom razredčenim z vodo in soljo, dodamo čičeriko ter okrasimo z jajčki.