Le nekaj sekund je spretnim tatovom potrebno, da odprejo zaklenjena vrata voznikove kabine, razbijejo varnostne kode in vam, medtem ko na počivališču pijete kavo, tako rekoč pred nosom odpeljejo avtodom. Tudi alarmi včasih ne pomagajo, varnostne kljuke na krmilu so za dobre tatove mačji kašelj. Vendar pa obstaja le trik, ki mu tudi tisti tatovi, opremljeni z najboljšo vlomilsko tehnologijo, ne morejo do živega.
Izmenjava informacij je med avtodomarji koristna in priljubljena dejavnost. Lahko greste kar staviti, da vam, denimo na potovanju, noben avtodomar ne bo odrekel odgovora na vaše vprašanje glede prometa, oskrbe z vodo in podobnega, pa tudi, če se vam kaj pokvari, bodo avtodomarji hitro staknili glave, privlekli na dan potrebna orodja in vam pomagali. To je pač nekakšna bratovščina, ki zelo dobro deluje. Koristni viri informacij pa so tudi razni avtodomarski forumi, kjer lahko zastavite vprašanje in običajno se bo kdo našel, ki bo imel pri roki pojasnilo, ki vas zanima. Zato tokrat nekaj koristnih linkov avtodomarskih forumov.
Če na potovanjih z avtodomom ali bivalno prikolico redko zahajate v kampe ali pa sploh ne, natakanje tanka s svežo vodo utegne zahtevati kar nekaj spretnosti. Najlažje se je s svežo vodo oskrbeti seveda na postajališčih za avtodome, ki ponujajo sicer vso sanitarno oskrbo. Ker pa so taka postajališče večkrat plačljiva, samo zaradi vode tudi ne kaže praviloma zaviti na njih.
Avtodomarski turizem na kmetijah se je vendarle začel tudi pri nas. Prve lastovke se ponujajo v Prekmurju oz. na Goričkem, na Krasu, tudi na Dolenjskem in Štajerskem, le da so si ponekod zamislili previsoke cene, celo višje od cen, ki veljajo za PZA-je ob najbolj atraktivnih plažah ali gorah v tujini. No, začetek pa je le.
V domala vseh evropskih državah (predvsem v Franciji, Italiji, Nemčiji in Avstriji) je tovrstni avtodomarski turizem že dolga leta nekaj povsem običajnega. Kmetje ponujajo avtodomarjem možnost počitnikovanja na svojih zemljiščih.
Na potovanju – doma ali v tujini – se vam lahko pripeti, da morate nujno dokupiti kakšen rezervni del za vašo hišico na kolesih. Na primer najbolj preprosta reč: pregori vam žarnica v bivalnem delu, rezerve pa nimate. Ali pa – pokvari se ena od pip in pušča vodo. Ali pa še kaj hujšega – odpove vam, denimo, vodna črpalka. Tedaj ni druge pomoči kot poiskati specializirano trgovino z rezervnimi deli za avtodome (mnoge imajo tudi servisno delavnico) in odpraviti zadrego.
Adriabus iz Novega mesta (letošnji model) se je v konkurenci štirih tako imenovanih kampingbusov pri testiranju, ki ga je opravila nemška strokovna avtodomarska revija RMI, odrezal najbolje. Proizvajalec sicer ta model, ki se imenuje Adria twin, uvršča med vane, so pa kampingbusi nekaj vmes med vani, ki so pogosto velikosti povečanih kombijev, in med navadnimi avtodomi. Dolgi so skoraj šest metrov, široki malce čez dva metra in visoki 2,6 metra in jim lahko rečemo racionalizirana varianta klasičnih avtodomov.
O čudežni napravi – kažipotu, ki se mu preprosto reče GPS, najbrž ni treba izgubljati besed, saj je splošno znana. Pa nam ne vodi samo našega vozila v pravi smeri proti cilju, priročna je tudi za drugačno priložnost. Ste že kdaj pozabili, kje ste parkirali svoj avto? Morda ste res.
Naslov za najpestrejšo izbiro vsega novega, kar premore industrija avtodomov in izdelkov za prosti čas, je zanesljivo karavan salon v Dusseldorfu, ki bo letos od 29. avgusta do 7. septembra, odprt vsak dan od 10. do 18. ure. Vstopnina je 12 evrov. V letu 2010 bo salon od 28. 8. do 5. 9. z enakim odpiralnim časom in vstopnino. Ker se veliko obiskovalcev pripelje na sejem prav z avtodomi, organizatorji vsako leto poskrbijo za parkirišče, posebej namenjeno avtodomom.
Če pa vam je ljubši avtodomarski dopust v hribih, se v italijansko-francoskih Alpah ponuja zelo poceni varianta na višini 1860 metrov. Smer je Torino - Susa - in prelaz Montgenevre. Na italijanski strani je kraj Claviere, do velikega parkirišča z oskrbno postajo za avtodome (prostora je za 260 vozil) pa se je treba zapeljati tri kilometre dalje čez nekdanjo italijansko-francosko mejo, takorekoč na periferijo francoskega smučarskega središča Montgenevre.
Kam z avtodomom na dopust? Če si hočete privoščiti malce italijanske azurne obale, Italijani ji rečejo Cvetna riviera (Riviera dei Fiori), vam bo želja dosegljiva za malo denarja. Kampi so v Italiji praviloma dragi, posebno v glavni letni sezoni, zato pa imajo sosedje zelo dobro razvito mrežo postajališč in parkirnih prostorov za avtodome, tudi v znanih turističnih krajih. In nasvet tokrat: na voljo je kar nekaj zanimivih PZA-jev.
Atlas s 3.800 postajališči za avtodome po vsej Evropi je izšel pri nemški založbi Doldemedien. Prvič je v tak atlas vključena tudi Slovenija, vendar z zelo pomanjkljivimi podatki. Res je, da od takih atlasov, pa naj gre za kampe ali za postajališča, ni realno pričakovati, da bodo verna slika tistega, kar je v realnosti.
France Passion pa je nad vse izvirna ponudba, ki so se jo domislili Francozi že pred petnajstimi leti. Za 28 € je mogoče kupiti poseben »potni list«, bolje rečeno kartico, s katero je avtodomar dobrodošel pri čez tisoč vinogradnikih, rejcih, kmetovalcih in posestnikih na deželi in to od Pirinejev pa gor do meje z Belgijo.