Pozimi je nebo oblačno, vreme je hladno, vlažno in težko. Tudi življenje teče počasneje. Če le možno, si privoščimo zbujanje okoli sedme ure zjutraj. Nato izvedite svoj jutranji "očiščevalni" obred: popijte kozarec vode, očistite zobe in jezik, oprhajte si oči in obraz z vodo, namažite nosnice (zelo primeren je ghi - prekuhano nesoljeno maslo in očiščeno mlečnih delcev), ter opravite jutranje raztezanje in dihalne vaje.
Po ajurvedi velja za dober zimski zajtrk uživanje kaše (ovsena, koruzna, ječmenova, tapioka, kičeri...). Pol ure po zajtrku se prileže zeliščni čaj, ki ga pripravimo iz pol čajne žličke suhega ingverja in pol čajne žličke cimeta in mu dodamo še ščepec nageljnovih žbic (1-2 klinčka). Zelišče prelijemo (namočimo) z vročo vodo. Tak čaj iz telesa odstranjuje sluz, izboljša cirkulacijo in nas ogreva. Zato ni primeren za tiste, ki imate težave z želodcem.
Pozimi nosite svetle in tople barve, kot sta rdeča in oranžna. Tisti, ki imate težave s prekomerno ješčnostjo nosite oranžno barvo, ki vzpodbuja tek tako, da je ne vidite (perilo). Zunaj si vedno pokrijte glavo, ušesa in vrat. Več kot 60 % telesne toplote se izgubi skozi glavo.
Če imate radi meso, ajurveda pravi, da je zima pravi čas za uživanje. Seveda ne pretiravajte: piščanec, puran, ali kunec bodo dobra izbira. Privoščite si tudi kozarec suhega rdečega vina za izboljšanje prebave.
Konec dneva na lasišče in v podplate vtrite nekaj toplega sezamovega olja. Zima je tudi letni čas, ko se po ajurvedski tradiciji lahko pogosteje ljubite.
Za več informacij o priporočilih ajurvede, poiščite knjigo Ajurveda - popolni vodnik po domači lekarni (Vasant D.Lad, B.A.M.A.,M.A.Sc. ali "Knjiga o Ajurvedi - Vodnik za dobro počutje", avtorice Judith H. Morisson.