Jogurtovo pecivo je zelo preprosto narediti, se vedno posreči, na njegov račun lahko porabimo sezonsko sadje in je slastnega okusa. Tokrat smo nekatere sestavine nekoliko spremenili, nekatere tudi dodali in uspelo je zares okusno pecivo. Za merico vseh sestavin, zmeraj uporabimo jogurtov lonček. Poskusite tudi vi, všeč vam bo.
Res je, v večini predelov sveta, je rastlina tamarillo še vedno poznana kot drevesni paradižnik, čeprav z vrtnim paradižnikom nima veliko skupnega. Rdeči ali rumeni plodovi različnih vrst tamarilla so bogati z antioksidanti, vitamini in minerali in so vsestransko uporabni. Lupina in meso pod lupino nista okusna in zato tamarillo olupimo. Ostalo meso se lahko poje sveže, iz njega se stiskajo sokovi in delajo slastni napitki, dodaja se k hrani ali zmrzuje.
Tamarillo uspeva tudi pri nas in v nekaterih supermarketih se da občasno kupiti plodove tamarilla.
Kaj je značilno za tamarilo ali drevesni paradižnik, kako ga vzgajamo in uporabljamo v kulinariki?
Takšna reklama, ko je zapisana v naslovu - čaj za hujšanje, spremlja tradicionalni kitajski čaj oolong. Ime čaja v prevodu pomeni črni zmaj. Črni, zeleni in oolong čaj pridobivajo iz iste rastline camellia sinensis, le metode predelave posameznega čaja so drugačne. Oolong čaj je med najbolj popularnimi in priljubljenimi čaji, ki jih pijejo v kitajskih čajnicah.
Oolong čaju pripisujejo ne le pomoč pri hujšanju, temveč tudi lastnosti, ki pomagajo v boju proti raku, zniževanju holesterola itd. Ponovno smo na različnih spletnih straneh preverili argumente za in proti in ponovno prišli do zaključka, da bomo morali sami presoditi komu verjeti. Podobno smo ugotavljali že pri himalajski soli.
O neverjetnih zdravilnih učinkih himalajske soli je bilo "prelitega že veliko črnila". Po pregledu zapisov na naših spletnih straneh, se človek takoj navduši nad to več kot 250 milijonov let čudežno stvaritvijo narave. Na slovenskih forumih se krešejo zelo različna mnenja med tistimi, ki prisegajo na himalajsko sol in tistimi, ki zatrjujejo, da gre za potegavščino ali dobro marketinško potezo prodajalcev te soli. Dejstvo je, da je tako pri nas kot v tujini cena himalajske soli proti "navadni" kuhinjski soli, zares visoka.
Na nemških in angleških spletnih straneh smo pregledali, kaj o himalajski soli pišejo tam.
Kaj naj bi torej bile posebne značilnosti himalajske soli?
Met je veliko vrst. Poleg ananasove, jagodne in čokoladne, obstaja tudi pomarančna meta. Hvaležna rastlina, ki se bohotno razširi in oddaja omamen vonj po pomarančah, je tudi pri nas prezimna rastlina. Nezahtevna za gojenje, se udobno počuti tudi v koritih ali pa kot nasad za zaključek grede.
Ima zdravilne učinke in se v kulinariki uporablja pri najrazličnejših jedeh. Predvsem Američani ne morejo prehvaliti čaja iz pomarančne mete. Zanj in za milk shake z meto vam ponujamo tudi recept.
Dragoceno orehovo olje velja v kulinariki, zlasti francoski, za pravo poslastico. Vsebuje snovi, ki imajo pomembne zdravilne učinke, cenjeno je tudi v kozmetiki, umetnosti in pri zaščiti lesa. Pripisujejo mu lastnosti čistilca strupov v telesu, krepitev imunskega sistema, predvsem pa učinkovitost pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja.
Na domačih in tujih spletni straneh smo poiskali nekaj informacij o orehovem olju. Novejše raziskave ugotavljajo, da ima 50 g zaužitih orehovih jedrc enake učinke kot 35 g orehovega olja. Zanimivo je, da se pri orehovem drevesu da uporabiti prav vse in se tako pojavljajo pri nas ideje, da bi bilo gojenje teh dreves lahko dobrodošla ekonomska rešitev za manj razvita področja, npr. Goričko v Prekmurju.
Morda ste že slišali ali videli sadež, ki ga pri nas imenujejo durji ali durijan, v JV Aziji pa velja kot "kralj eksotičnih sadežev". V Evropi ga lahko kupimo le redko, ponavadi na kitajskih tržnicah. Duriana se drži tudi izraz smrdeč sadež, saj njegov vonj ljudje doživljajo kot vonj po gnilih jajcih, kanalizaciji ali terpentinu. Zaradi smradu, ki ga širi, je prepovedan v hotelih, letalih, podzemskih železnicah, trgovskih centrih. Okus sadeža naj bi bil za mnoge ljudi božanski, s kremastim okusom po vaniliji in jagodah. Poznavalci pravijo, da ga je potrebno poskusiti večkrat, da doživimo slastnost durianovega okusa.
Kaj je značino za durian, ta priljubljen in obenem osovražen sadež?
Se pripravljate na rojstnodnevno zabavo vašega otroka v vrtcu ali doma?
Kako domiselno presenetiti male sladkosnedneže? Na tak dan jim vendarle pogledamo skozi prste in se lahko sladkajo s pregrešnimi sladkarijami.
V vrtec ni dovoljeno prinesti doma pripravljenega peciva, čeprav si mnogi otroci želijo skupaj s starši pripraviti svojo rojstnodnevno pojedino. Kako zadostiti, da bosta volk sit in koza cela? Naš nasvet se glasi: poigrajte se in pisano okrasite Dickmannse. Vaš otrok in vsi povabljeni otroci bodo navdušeni nad sladkimi pisanimi "debeluščki".
Beli čokoladni preliv stopimo nad paro in vanj na hitro potopimo vrhnji del Dickmannsov.
Nato jih poljubno okrasimo.Za okraske smo uporabili majhne smartije, pisane mrvice, žele bonbone in kakavove kroglice iz kosmičev.
Sibirska borovnica z latinskim imenom lonicera kamtschatica je grmovnica, ki zrase v povprečju 60 - 80 cm visoko, največ pa do 1,50 m. Plodovi sibirske borovnice so zgodnji, bogati z vitamini in minerali in vsestransko uporabni v kulinariki. Rastlina je primerna tudi za naše podnebje, saj prenese nizke temperature.
Sadež Asimina ne spada med novejše le pri nas, ampak tudi drugje v Evropi. Rastlina asimina je grm ali drevo, odvisno od tega, kako jo vzgajamo. Šele tretje leto obrodi rastlina asimina podolgovate ovalne sadeže. Sadež asimine ima mehko meso, ki spominja na mešanico okusov banane, manga in ananasa. Pri nas se sadike asimine lahko kupijo v vrtnarijah in pri velikih trgovcih.
Ob koncu zapisa je na vrsti še kulinarika in si lahko preberete, kako naredimo sladoled z asimino.
Nasvet: če želite prej obirati plodove asimine kupite večje, dvoletne in ne majhnih enoletnih rastlin. Drži pa, da je večja sadika asimine nekoliko dražja.
Japonska vinska jagoda, ki jo pri nas poimenujejo tudi japonska rdeča robida ali rdečeščetinasta robida, se pojavlja kot novost na našem tržišču. Grmovnica v drugem letu obrodi oranžno-rdeče sadeže sladkastega okusa, ki se v kulinariki lahko uporabijo za marsikaj.
Podajamo nekaj informacij in še kakšen nasvet za povrh.
Težko boste rastlino dobili v naših trgovinah, izjemoma le njeno seme, saj je stevia kot živilo za širšo uporabo z zakonodajo v EU prepovedana. V naravni obliki je 10 do 15-krat sladkejša od navadnega sladkorja, njen ekstrakt pa celo 300-krat. Legalno jo gojijo in uporabljajo v državah Južne in Srednje Amerike, v izraelu, na Tajskem, Kitajskem, izjemno popularna je na Japonskem. Dovoljena je tudi v Novi Zelandiji in Avstraliji, in kot prehransko doponilo v Ameriki. V Evropi so Švicarji uradno dovolili pijače nekaterih vidnih proizvajalcev sladkati s stevio.
Rastlina se uporablja kot sladilo v kulinariki, izjemno zaželena je pri diabetikih.