Na našem tržišču se pojavlja rastlina, imenovana goji, ki je pri trgovcih trenutno zelo iskana. Nemci ji rečejo Gemeine Teufelszwirn, na angleško govorečem področju prav tako goji. Izjemno je cenjena v Aziji, ker zaradi antioksidantov, ki jih vsebuje, ščiti organizem in ga vitalizira. Kitajci jo uporabljajo v kulinariki in v tradicionalnem zdravilstvu.
Pri nas so trenutno iskane tudi Japonska vinska jagoda, Sibirska botrovnica in Asimina. Več o teh rastlinah v prihodnje.
Tokrat vam podajamo nekaj informacij in nasvetov o uporabi rastline goji.
Izbira tropskega sadja je pri nas pestra in ob jabolkih, hruškah, jagodah ... je pestro postaviti na mizo tudi kakšen mango, papajo, volčjo češnjo ali karambolo. Res je, da smo ob kakšnem novem sadežu nevešči njegove uporabe in radovedni, kaj lahko s sadežem naredimo.
Karambola zaradi nenavadne in simpatične lampijonasto-zvezdnate oblike po izgledu izstopa med sadeži. Že vpadljiva rumena barva in voskasta zunanjost, poleg že omenjene oblike, pritegneta pogled.
Najverjetneje ste tudi vi pri tujih veletrgovcih v Sloveniji v ponudbi opazili zelene banane za kuhanje. Po velikosti so nekoliko večje od nam poznanih banan, po izgledu pa ničkaj posebno simpatične, saj so zelene in delno potemnjene. Ob novostih, ki se pojavljajo na naših prodajnih policah, se pojavlja kulinarična radovednost, kako takšne banane pripraviti. Do receptov pravzaprav sploh ni enostavno priti. Nekaj pa smo le ugotovili.
Že lani smo pisali o čemažu ali divjem česnu, za kaerega pravijo, da je najokusnejša divja zelenjava. Pomlad je ponovno prinesla čemaž v našo kuhinjo. Tokrat bomo pripravili juho s čemaževimi cmočki.
Potrebujemo: šop čemaževih listov, preden začne cveteti, majhna čebula, 3 krompirji, malo paradižnikovega koncentrata, lovorjev list, 5 žlic moke, 2 žlici zdroba, jajce, malo drobnjaka, sol, poper
Regrat je plevel na travniku, vrtu in vinogradu, kjer ga zaradi pogostosti škropljenja ni priporočljivo nabirati. Njegovi učinki so zdravilni.Tudi v kulinariki predstavlja svojevrstno popestritev. Pri regratu je užitno vse: korenina, listi, mleček in cvetovi.
Korenino in liste zrežemo na manjše dele in jih uživamo surove v solati. Dodamo lahko različna živila: krompir, fižol, trdo kuhana jajčka, čičeriko … Koreninoposušimo in spražimo ter uporabimo kot nadomestek za kavo.
Banalno bi lahko rekli, da pri nas goste postrežemo z obloženimi kruhki, Japonci pa s sushijem. Za spremembo lahko namesto s sendviči, postrežete goste z japonskim sushijem. Pripraviti ga je dokaj enostavno, če ste predhodno kupili vse potrebne sestavine.
"Oni dan" se je naša družina usedla k nedeljskemu kosilu, ki se je namesto z govejo začelo z zelenjavnojuho. Ob (zgroženem) pogledu na pestro združbo zelenjave na krožniku je nadebudni sin povprašal od kdaj se sadje dodaja zelenjavni juhi in pojasnil, da paradižnik ni zelenjava, ampak sadje. Me je kar zmrazilo, kako slabo sem ga podučila o vrstah in še manj o koristnosti zelenjave. Sinovega poduka še ni bilo konec, namreč, da je tudi učiteljica nemščine posebej poudarila, da je paradižnik sadje in naj ne govorijo neumnosti, da je zelenjava. Ob takšni avtoriteti človek že kar podvomi v svoje strokovno zelenjavno znanje. Da je bila mera polna, je sledil še citat s prevodom: "Knowledge is knowing a tomato is a fruit, Wisdom is not putting it in a fruit salad. Znanje je vedeti, da je paradižnik sadež; modrost pa je, da ga ne damo v sadno salato."
Ko skopni sneg v gozdu, se pojavijo prve gobe, imenovane marčnice. Zelo so podobne sivkam, ki rasejo jeseni. V tem času so to edine gobe v gozdu, zato zamenjava s strupenimi ni možna. Konec marca lahko torej že postavimo na mizo prvo jed iz sveže nabranih gozdnih gob.
Pripravili bomo krompirjevo juho z marčnicami.
Proti sredini aprila bodo na vrtovih iz peščenih gred pokukali prvi šparglji. Na prvi pridelek špargljev moramo čakati kar tri leta, potem pa nam rodijo do 12 let, ko se rastlina iztroši. Šparglji v kulinariki pri nas še niso pogosto uporabljena zelenjava, medtem ko imajo na zahodu daljšo kulinarično tradicijo. Je pa tudi res, da spadajo šparglji med dražjo zelenjavo. Zanimivo je, da so prehodili pot od plevela do cenjene delikatese. Izbran okus špargljev so cenili že stari Egipčani, pa Kitajci 4000 let pr. n. š. . Tradicija se je preko starih Grkov in Rimljanov ... nadaljevala vse do danes.
za biskvitno osnovo: 6 žličk masla, 200 g zdrobljenih čokoladnih graham biskvitov za kremo: ena in pol žličke prahu zelenega čaja, 250 g skute, 150 ml kisle smetane, 3 žlice mrzle vode, 2 žlici želatine v prahu, 2 jajci - rumenjake ločimo od beljakov, 125 g sladkorja v prahu dekoracija: 200 ml sladke smetane, vrečka vanilin sladkorja, listi mete
V medijih se ne moremo več izogniti besedi recesija in temu, kako ravnati v teh in bližajočih se časih. Posebej priljubljeni so nasveti, kako in kje privarčevati kakšen evro. Stroški za hrano so velikokrat postavljeni v ospredje kot stroški, ki jim lahko pristrižemo peruti. Pomislili smo, kaj bi lahko dobrega skuhali za majhno vsoto denarja. Sicer pa ob prebiranju naših jedilnikov, ni potrebno razmišljati le recesijsko, ampak tudi, da smo prezaposleni in je velikokrat potrebno kaj postaviti na mizo v rekordnem času. To pa je velikokrat skregano z načeli zdrave prehrane. Žal.
3 rumenjaki, 250 g kokosa, 120 g naribane čokolade, 100 g mletih orehov ali lešnikov ali mandeljnov, 3 beljaki, 100 g sladkorja v prahu, še enkrat 100g sladkorja v prahu za valjanje kruhkov, 1 vanilin sladkor