Na vrtu so ponavadi šparglji prva zelenjava, ki konÄa na naših krožnikih. V gozdu pa je med prvimi rastlinami iz katerih lahko pripravimo marsikatero jed Äemaž, saj priÄne rasti že v marcu. Ima izrazit vonj po Äesnu, zato mu nekateri pravijo tudi divji Äesen. Raste povsod po Sloveniji. Velikokrat so cele površine gozda pokrite s Äemažem, vendar ga ljudje v glavnem ne poznajo in zato ne nabirajo. Ne smemo ga zamenjati s šmarnico, ki je podobna in strupena.
ÄŒemažu pripisujejo številne zdravilne uÄinke, od tega, da znižuje krvni pritisk, zdravi driske, urejuje aktivnost želodca in Ärevesja ... do tega, da starejšim ljudem vino ali Äemaževa tinktura pomaga pri arteriosklerozi.
Recept je iz vzhodno karibskega otoÄka St. Lucia, kjer se v bližini potepa tudi Filip, ki nam piše potopise. Ta tropski otoÄek je bil v letu 2006/2007 izbran kot najbolj priljubljena destinacija za poroÄna potovanja.
No, sama sem bila prepriÄana, da to vešÄino obvladam. Do nedavnega, dokler nisem vzela v roko bonton. NatanÄneje, dva in ugotovila: vem, da niÄ ne vem.
V prvem bontonu z naslovom "24 ur poslovnega bontona", avtorice Bojane Košnik, piše na strani 66 :"Pribor za sladico se nahaja na zgornjem delu krožnika, najveÄkrat gre za žlico in vilice. V praksi opažam, da se tu najveÄkrat zalomi pri pravilni uporabi. Sladico pojemo tako, da imamo v levi roki vilice, v desni žlico. Žlico uporabljamo kot nož, z vilicami si le pomagamo, košÄke sladice pa nosimo v usta z žlico. Nikakor ne smete uporabljati samo enega kosa pribora, Äe je pogrinjek pripravljen za vilice in žlico."
V kolikor boste na božiÄni veÄer delali pozno v veÄer in vam bo zmanjkovalo Äasa za pripravo imenitne veÄerje, vam predlagamo hitro, pa vendarle imenitno veÄerjo.
predjed- beli in zeleni šparglji z maslom juha - kremna juha iz ÄiÄerike glavna jed - losos na zelišÄnem maslu desert - peÄen sladoled
V zadnjih letih v tem Äasu tudi v naših trgovinah ponujajo kakije. Pri nas rasejo na Primorskem, pa tudi v notranjosti se zna marsikdo pohvaliti z bero kakijev. Kakiji so med ljudmi zelo razliÄno sprejeti. Kdor jih ima rad, potencira to v vzdih oboževanja tega sadeža. Kdor jih ne mara, trdi, da se mu sadež gnusi.
V prihajajoÄem prazniÄnem Äasu bomo velikokrat povabili goste v hišo in si razbijali glavo kaj nevsakdanjega jim lahko ponudimo. Naša ideja je jed iz mehiškekuhinje, imenovana fajitas. Video, kako narediti fajitas si lahko ogledati z naslednjo povezavo www.videojug.com/film/how-to-make-chicken-fajitas
Sedaj že vemo, da nam mojster Ivan postreže tudi z imenitnimi recepti. Sam pravi, da je ta recept med vsemi, ki jih ima, najboljši. Ker se bliža Äas božiÄne peke, ponujamo nekaj slastnega na izbiro.
Fondue je zelo družabna zadeva, kadar imamo prijatelje v gosteh. Takšen je tudi raclette. V trgovinah se dobi, tako kot fondue, celoten komplet za pripravo racletta. Komplet je sestavljen iz elektriÄne naprave, ki ima zgoraj plošÄo, v srednjem delu odlagališÄa za posodice v katerih topimo sir, spodaj pa so elektriÄne spirale, ki vse grejejo. V kompletu so še posebne teflonske posodice. PriporoÄljiv je nakup lesenih žliÄk za strganje sira iz teflonskih posodic, da ne poškodujemo obÄutljivega teflona in lesenih podstavkov za odlaganje vroÄih posodic na mizo.
Hot dog je tako priljubljena fast food hrana, ki ima v razliÄnih deželah zelo razliÄna imena, da ni Äudno, da imamo najnovejšega svetovnega prvaka v "pospravljanju" hot dogov, festivale hot dogov in najveÄji hot dog na svetu. O izvoru imena kroži toliko zgodbic, da je težko izlušÄiti kje tiÄi bistvo pomenske povezave med hrano in psom. Zagotovo je predhodnica sedanjega hot doga "frankfurterca" iz daljnega leta 1480 in kasneje znamenita "Winnerwurst". Že konec 19. stoletja naj bi nemški priseljenci - mesarji na Coney Islandu prodajali klobase v obliki psov jazbeÄarjev. V tistem Äasu naj bi znan ilustrator objavil karikaturo psa med dvema žemljicama in pod sliko pripisal hot dog. Študenti Univerze Yale in Princeton so izraz hot dog uporabljali za tistega, ki so ga hoteli oznaÄiti kot "dandyja" ali pa za dobrega športnika.
V naravi raste ta goba zgolj na Kitajskem in na Japonskem, povsod drugod je le gojena. Goba je cenjena, še posebej v kitajski medicini, kjer že tisoÄletja velja za zdravilno gobo. Zanimivo je da so gobi pripisali 5 okus, ki ga imenujejo UMAMI. Sodobna znanost je ta okus dodala k okusu slanega, sladkega, kislega in grenkega, saj se pri tem aktivirajo posebni receptorji na jeziku. Uživanje gobe pomaga pri zmanjšanju holesterola in krvnega tlaka, pri vnetjih, želodÄnih težavah, tumorjih, glavobolu ...
Gobarska sezona je na višku in se poÄasi preveša v svoj pozno jesenski del. Po Sloveniji se vrstijo številne gobarske razstave, veÄ kot primerne za utrjevanje ali širjenje svojega gobarskega znanja.