Posebej ob veliki noči je zelo neprijetno, če nam jajčka, ki jih želimo obarvati, med kuhanjem počijo. Ponujamo nekaj nasvetov, kako se temu izogniti. Vse se začne že pri izbiri jajčk, saj je posebej za barvanje jajc primerneje poseči po manjših jajčkih s trdnejšo lupino. Rjavkasta jajčna lupina ne bo primerna za nekatere barve: rumena bo pravo razočaranje na jajčku. Jajčka vedno hranimo v hladilniku.
Kako jih pravilno skuhati, da ne počijo?
Preberite še več nasvetov.
Foto: uarrr.org
1. Preden damo jajčka v vodo, jih vzamimo iz hladilnika in pustimo nekaj časa stati na sobni temperaturi. Varianta je, da jih damo nekaj časa kar pod toplo vodo, ki priteče iz vodovodne pipe.
2. Jajčka damo v hladno vodo in na začetku segrevamo na močnejšem ognju, potem ga zmanjšamo. Kuhamo jih 8 do 10 minut. Pri daljšem kuhanju, se bo rob beljaka obarval modro-zeleno, kar sicer ni škodljivo, je pa snežno bel beljak zagotovo privlačnejši.
Foto: keinfastfood.de
3. Preventivno damo v vodo žličko jabolčnega kisa (varianta žličko soli), kar prepreči, da bi se iz morebiti počenega jajčka beljak razlil v vročo vodo.
4. Mnenja ali jajčka preliti z mrzlo vodo ali ne, so deljena. Eni trdijo, da se ohlajena jajčka hitreje pokvarijo, vendar lažje lupijo. Porabiti jih je potrebno v dveh dneh, medtem ko naravno hlajena jajčka držijo dlje. Vsekakor jih je dobro pojesti v 10 dneh. Najbolje se lupijo jajčka stara okoli 10 dni.
Kako ugotovimo ali so jajčka sveža?
Sveže jajce bo ležalo na dnu posode, eno do dva tedna staro jajce se bo potapljalo, še starejše jajce bo veselo plavalo na površju vode v posodi.
Ali imamo v roki sveže ali kuhano jajce?
Preizkus je preprost: jajce zavrtite okoli osi na ravni površini. Če je jajce kuhano, se bo vrtelo hitro in enakomerno.Sveže jajce se bo vrtelo okorno in nekontrolirano.