STEVIA (STEVIA REBAUDIANA) - rastlina, sladkejša od sladkorja
04.04.2010
Težko boste rastlino dobili v naših trgovinah, izjemoma le njeno seme, saj je stevia kot živilo za širšo uporabo z zakonodajo v EU prepovedana. V naravni obliki je 10 do 15-krat sladkejša od navadnega sladkorja, njen ekstrakt pa celo 300-krat. Legalno jo gojijo in uporabljajo v državah Južne in Srednje Amerike, v izraelu, na Tajskem, Kitajskem, izjemno popularna je na Japonskem. Dovoljena je tudi v Novi Zelandiji in Avstraliji, in kot prehransko doponilo v Ameriki. V Evropi so Švicarji uradno dovolili pijače nekaterih vidnih proizvajalcev sladkati s stevio.
Rastlina se uporablja kot sladilo v kulinariki, izjemno zaželena je pri diabetikih.
Foto:goodearthliveherbs.com
Stevio so kot sladilo poznali že Indijanci, preden je Krištof Kolumb zašel mednje. Kasneje se je na rastlino pozabilo, dokler je ni 1887 pri preučevanju rastlin južne Amerike, ponovno odkril švicarski botanik Antonio Bertoni. V severni Ameriki je najti 80 različnih vrst te rastline, v južni celo preko 200. A le Stevia Rebaudiana je tista vrsta, ki nudi naravno sladkost. Zanjo je kriva molekula imenovana steviosid, ki daje izjemno sladkost listom te rastline.
Foto: yougrowgirl.com
Znanstvene raziskave stevie, pri katerih so učinke stevie preizkušali na miših in podganah naj bi pokazale negativen stranski učinek, ki se kaže v vplivu na manjšo plodnost živali. Bojazen je, da bi se ta učinek poznal tudi pri človeku. Nekateri strokovnjaki temu oporekajo, saj bi za takšne stranske učinke morali zaužiti velike količine rastline. Leta 1986 so tudi v Evropo uvozili velike količine listov in ekstraktov za splošno uporabo. 2001 je bila rastlina na osnovi znanstvenih informacij umaknjena s tržišča. Mnogi verjamejo, da v ozadju ni zdravstvenih omejitev, marveč gre za močno lobiranje s strani sladkorne industrije proti uporabi stevie.
Japonci so izjemno navdušeni nad stevio, še posebej po ukrepu, ko so nekatera sintetična sladila umaknili s tržišča. Stevio uporabljajo pri sladkanju čaja, pijač, peciva, zobnih past, bonbonov ...
Rastlina zrase tudi do 80 cm visoko in njene liste lahko uporabljamo kot naravno sladilo. Skodelico sladkorja lahko zamenjamo s čajno žličko pripravka stevie. Liste lahko posušimo in jih nato uporabljamo kot sladilo. Ekstrakt pridobljen iz listov pa ima 300 -krat večjo sladkost od sladkorja.
Priporočljiva je za diabetike, za tiste, ki želijo zmanjšati vnos kalorij in za otroke, saj med drugim ščiti tudi zobe pred kariesom. Zagovorniki uporabe rastline pravijo, da je najpomembnejša lastnost rastline, da ne vpliva na zvišanje ravni sladkorja v krvi, pri čemer se pojavljajo trditve, da bi naj rastlina celo uravnavala krvni sladkor v normalnih mejah.
Foto: stevia-store.com
Uporabljamo jo kot sladilo v kulinariki za sladkanje pijač, peciva, marmelad, juh npr, gaspacho, povsod tam, kjer si želimo pridobiti sladkost jedi. Kadar je v receptu sladkor količinsko potreben za pripravo neke jedi, stevia ne pride v poštev.
Foto: gesund.co.at
Kogar zanima tudi kaj o rastlini in sadežih goji, lahko prebere več tukaj.