Patchwork, v slovenšÄini reÄemo tej tehniki tehnika krpank je tekstilna tehnika, ki temelji na tem, da veÄje ali manjše kose materialov iz usnja, krzna, blaga, bombaža, svile, lanu, polsti, volne sestavimo ali sešijemo. V tej tehniki, ki je bolj kot pri nas razširjena v drugih evropskih državah, izjemno pa Äez lužo v Ameriki, lahko oblikujemo pletenine. V galeriji na tej povezavi si lahko ogledate nekaj idej za kreativne, za tiste, ki bi želeli s to tehnikopopestriti kos pletenine. V nadaljevanju preberite nekaj o patchwork tehniki ali tehniki krpank.
V Ameriki je navdušenje za tehniko krpank tolikšno, da se je po podatki Združenja tekstilcev Amerike v letu 2003 kar 11 milijonov gospodinjstev ukvarjalo s patchworkom. Prihodek iz te dejavnosti pa je znašal 2,7 milijarde dolarjev. Poleg mnogih združenj, se ponašajo tudi z muzejem in Quilt študjskim centrom v Lincolnu v Nebraski.
Foto: www.textilesociety.org
Tehnika krpank je starodavna tehnika, ki so jo gojili že stari EgipÄani in nekatera azijska ljudstva in so v tej tehniki izdelovali odeje, oblaÄila, šotore ... Izjemno pomembna je bila izbira vzorcev in barv, ker so imela simbolno vrednost. V Evropo so tehniko v 12. stoletju prenesli križarji, v Ameriko pa evropske emigrantke. V Sloveniji je med najbolj vidnimi umetnicami izdelave tovrstnih izdelkov mag. Nevenka Žlender, ki prireja razstave svojih quiltov in drugih izdelkov v patchwork tehniki po vsej Evropi.
Na fotografiji je otroška odejica v tehnikim krpank mag. Nevenke Žlender.
Vir fotografije: www.sloveniashop.net
Kakšen je sistem dela v tehniki krpank?
Zelo raznolik. Posamezne dele lahko sešijemo skupaj ali pa jih sestavimo eden na drugega in uÄvrstimo. O mozaiÄni tehniki govorimo, kadar dele sešijemo skupaj, o aplikaciji takrat, ko dele polagamo en na dugega in jih utrdimo na razliÄne naÄine.
Pri pleteninah, ki jih lahko vidite v naši galeriji smo na spleten kos oblaÄila, npr. na rokav ali sprednji del oblaÄila, najprej položili kvadratne dele svilenega blaga, nanj pa v domišljijskem vzorcu razliÄne efektne volnice. Na to se položi posebna koprena, ki je topna v vodi in s šivalnim strojem v obliki kvadratov uÄvrstimo položene dele. Ko konÄamo s šivanjem, previdno z mlaÄno vodo operemo del, ki smo ga okrasili, da raztopimo kopreno. Del pletenine nato sušimo na ravni podlagi. Nato dele sešijemo in ustvarimo unikatno pletenino, ki jo ima le redko kdo. V kratkem bomo v sliki in besedi predstavili to tehniko za kreativne ljudi.