mag. NEVENKA ŽLENDER - TEHNIKA PATCHWORK JE NJENA UMETNOST
16.04.2010
Mag. Nevenka Žlender iz Maribora je v Sloveniji in tujini priznana oblikovalka izdelkov v tehniki patchwork, pri nas poimenovana kot tehnika krpank. Za njo so številne odmevne razstave doma in v tujini. Zadnja razstava je razveseljevala Dunajčane, sledita pa ji razstavi v Sloveniji. Kdor je obiskal katerokoli izmed razstav je osupel nad neverjetno spretnostjo, dovršenostjo izdelave in estetsko vrednostjo njenih patchwork izdelkov.
Ob razstavah z nepopisno natančnostjo izdeluje številne uporabne izdelke za dom in za družino: otroške odejice, posteljna pregrinjala, etuije, nahrbtnike, torbice, stenske quilte in še veliko več. V razgovoru nam je zaupala kaj je patchwork tehnika, kaj je stenski quilt in osnovne skrivnosti izdelave v tehniki krpank.
1. Od kod začetni navdih za prav to zvrst uporabne umetnosti? Nam lahko na kratko pojasnite princip dela v patchwork tehniki.
Izdelki v patchwork tehniki (krpanke) so mi bili zelo všeč in želela sem tudi sama izdelati kak uporaben izdelek za popestritev svojega doma. Za izdelavo svojih prvih izdelkov sem porabila ogromno časa, saj nisem poznala posebnih tehnik rezanja in šivanja patchworka. Obiskovanje tečajev patchworka v tujini mi je omogočilo, da sem enake izdelke sešila v krajšem času in z mnogo manj muke.
Zanimivo je, da za izdelavo dnevno uporabnih patchwork izdelkov (okrasne blazinice, prtički, nadprti, pregrinjala ipd) ne potrebujemo škarij, ampak posebno rezilo za rezanje, posebno ravnilo in posebno podlogo, na kateri se reže ter navadni šivalni stroj. Pomembna je natančnost rezanja (zato je neobhodna uporaba posebnega rezila), šivanja in sprotno pravilno likanje med samo izdelavo. Predznanje šivanja ni potrebno, pomembno je le, da se šiva ob tački.
2. Za vami je več kot 30 razstav doma in v tujini, pravkar pa se pripravljate na novi razstavi v Velenju in na gradu Podsreda. Zakaj ste se ob izdelovanju uporabnih izdelkov odločili tudi za razstave. Kakšne eksponate razstavljate in kaj obsega vaša ponudba uporabnih izdelkov ter kje jih lahko kupimo?
Patchwork me je pričel vedno bolj zanimati in tako sem pričela z oblikovanjem in izdelavo stenskih quiltov v različnih patchwork tehnikah, saj so mi razstave pomenile velik izziv. Svojo prvo razstavo sem imela v Mariboru leta 2004. Stenske quilte (ti služijo enakemu namenu kot stenske slike) sem do sedaj razstavila na 12. samostojnih razstavah doma in v tujini in na 20. skupinskih razstavah v tujini (Avstrija, Češka, Švica, Francija, Velika Britanija). Ob tem pa sem svoje znanje nenehno izpopolnjevala in dograjevala na tečajih in delavnicah v tujini. Ogledala sem si tudi precej razstav patchworka v različnih državah. Tudi pri patchworku moraš biti namreč nenehno na tekočem, kaj se novega dogaja na tem področju.
Občasno sama vodim tečaje in delavnice izdelovanja patchworka v posebnih tehnikah v tujini, v Sloveniji pa vodim osnovne tečaje patchworka.
3. Nam lahko razložite kaj je stenski quilti in koliko dela je v povprečju vloženega v delo quiltija, s katerim bi na primer popestrili dnevni prostor?
Stenski quilti so namenjeni popestritvi tako stanovanjskih kot poslovnih prostorov. Ker so izdelani iz naravnih materialov – iz bombaža ali redkeje iz svile, ob pogledu nanje začutimo posebno toploto in izžarevanje posebne prijetne energije, saj so vsi moji quilti izdelani z veliko ljubezni. Stenski quilti so sestavljeni iz 3 plasti in sicer: iz zgornje plasti, ki je sestavljena iz koščkov blaga, iz polnila, ki je lahko sintetično ali pa bombažno in izspodnje plasti – blaga. Vse tri plasti se spoji in prešiva (prequilta) v različnih tehnikah prešivavanja, ki je lahko ročno ali pa prešivano s šivalnim strojem. Bolj kot je quilt prešit, večja je njegova vrednost. V vsak quilt, ki je namenjen za razstavo, je vloženih minimalno 60 ur intenzivnega dela, mnogokrat pa tudi več kot 100 ur. Tudi pregrinjala za otroške vozičke, posteljice in postelje so troslojna in prešivana (mnogo bolj enostavno, kot stenski quiti), da so vse tri plasti medsebojno spojene.
Za popestritev bivalnih prostorov oblikujem in izdelujem tudi razne okrasne blazine, pregrinjala za kavče, nadprte, prtičke, zavese…
Za naše najmlajše pa zelo rada oblikujem in izdelam unikatne odejice za vozičke, košarice, otroške postelje in za večja ležišča z aplikacijami različnih živali, punčk Sunbonet Sue, Disneyevih motivov ipd, nahrbtnike in torbice. Posebej zanimiva so pregrinjala iz jeansa.
Izdelujem tudi različne etuije (npr. za očala, za papirnate žepne robčke, toaletne etuije, okrasne ovitke za albume za različne priložnosti (obletnice, poroke, krste ipd.)
Vsi moji izdelki so iz 100 % bombaža, le medvloga oz. polnilo je sintetično (po želji je lahko tudi bombažno).
Za vse splošno uporabne izdelke imam pridobljena mnenja oz. certifikate strokovne komisije pri Obrtni zbornici Slovenije, ki ji predseduje prof. dr. Janez Bogataj – ROKODELSTVO ART & CRAFT SLOVENIJA. Obešanke-kartončki s številko mnenja so priloženi vsakemu mojemu izdelku.
4. Kakšni so vaši načrti v prihodnje?
Letos bom imela še dve samostojni razstavi in sicer na gradu v Velenju (od 22.aprila do 31.maja) in nato na gradu Podsreda (od 4.junija do 25.julija), tako da bo prva polovica letošnjega leta zame zelo naporna. Načrtov za naslednje leto še nimam, potrebujem nekaj premora, saj bom imela v slabem letu (od lanskega septembra do letošnjega julija kar 5 samostojnih razstav).
Mag. Nevenka Žlender je za kakršnekoli informacije dosegljiva na telefonski številki 041 316 275 ali na e-naslovu: nevenka_zlender@gmx.net