FANTASTIÄEN DOSEŽEK DIJAKA LESARSKE Å OLE MARIBOR
13.04.2010
Mitja Marko, dijak Lesarske šole Maribor, se je s svojo raziskovalno nalogo z naslovom "Vpliv lesa na zvok diatoniÄne harmonike" uvrstil na 22. Evropsko tekmovanje mladih znanstvenikov v Lizboni na Portugalskem. Tekmovanje se bo dogajalo v Muzeju elektrike med 24. in 29. septembrom 2010. Slovenijo bodo predstavljale tri naloge. Nagradni sklad obsega: tri prve nagrade v vrednosti 7000 €, tri druge v vrednosti 5000 € in tri tretje v vrednosti 3500 evrov. Ob tem se bodo podelile še številne donatorske nagrade, ki nagrajencem omogoÄajo obisk znanstvenih ustanov in udeležbo na znanstvenih dogodkih.
Na fotografiji sta dijak Mitja Marko in mentor Karel ŽnidariÄ
Mitja Marko, dijak Lesarske šole Maribor, si je zastavil raziskovalno vprašanje o vplivu lesa na zvok diatoniÄne harmonike. Obenem ga je kot lesarja zanimalo ali je sposoben izdelati lastno harmoniko, ki bi jo bo uporabljal kot navdušen glasbenik. V nekaj mesecih je od zaÄetnih težav, ko je le stežka prišel do poslovnih skrivnosti o izdelavi diatoniÄne harmonike, uspel izdelati ta, v Sloveniji zelo priljubljen inštrument. Vrednost harmonike ocenjuje na 2200 evrov in jo sedaj uporablja pri svojih glasbenih nastopih doma in v tujini.
foto: gs-trbovlje.org
Pod mentorstvom inženirja Karla ŽnidariÄa in mojstra Zorca iz Ljubljane je dijak ugotovil, da je potrebno veliko strokovnega znanja pri izbiri in obdelavi lesa, kaj šele pri sami izdelavi in sestavi diatoniÄne harmonike. Z nalogo je dosegel prvo mesto na tekmovanju Mladi za napredek Maribora, nato je sledilo zlato priznanje na Državnem prvenstvu v Murski Soboti in še Zotkino priznanje, ki ga podeljuje Zveza za tehniÄno kulturo Slovenije le šestim nagrajencem v Sloveniji. Vrhunec je dosegel z izborom možnosti sodelovanja na Evropskem tekmovanju mladih znanstvenikov, ki poteka pod okriljem Evropske unije.
Na Lesarski šoli Maribor ima raziskovalno delo dijakov dolgoletno tradicijo in je velikokrat okronano z najvišjimi priznanji v Sloveniji. Možnost sodelovanja na tako prestižnem tekmovanju kot je evropsko, ni le Äast za mladega raziskovalca, njegovega mentorja in šolo, temveÄ tudi za celotno Slovenijo.