Sadež Asimina ne spada med novejše le pri nas, ampak tudi drugje v Evropi. Rastlina asimina je grm ali drevo, odvisno od tega, kako jo vzgajamo. Šele tretje leto obrodi rastlina asimina podolgovate ovalne sadeže. Sadež asimine ima mehko meso, ki spominja na mešanico okusov banane, manga in ananasa. Pri nas se sadike asimine lahko kupijo v vrtnarijah in pri velikih trgovcih.
Ob koncu zapisa je na vrsti še kulinarika in si lahko preberete, kako naredimo sladoled z asimino.
Nasvet: če želite prej obirati plodove asimine kupite večje, dvoletne in ne majhnih enoletnih rastlin. Drži pa, da je večja sadika asimine nekoliko dražja.
Vir fotografije: amazonseeds.it
Domovina asimine je Severna Amerika in je danes razširjena od kanadskega Ontarija, preko države New York, Nebraske do Floride. Tudi v Ameriki velja še za novejši sadež, zato ji rečejo redki sadež (rare fruit). Na angleško govorečem področju se uveljavljajo izrazi: PawPaw, indijanska banana ali banana za reveže, Nemci ji rečejo Papau ali indijanska banana, pri nas se uveljavlja ime asimina.
Drevo se poskuša gojiti že plantažno, največ v Italiji, pa tudi v Franciji, Španiji, Švici, Nemčiji ... Najstarejša je plantaža Enrico Montanari pri Faenzi blizu Ravenne. Glede prodaje sadežev se trg šele preučuje. Asimina se pojavlja v okoli 70 sortah, pri nas se trži le nekaj sort, npr. samooplodni sta Sunflower in Prima, medtem ko je Overleese sorta, kjer moramo cvetove opraševati. Pomembno je, da so sadike cepljene. Najprimernejša lega za gojenje je Primorska, vendar jo lahko gojimo tudi po vsej ostali Sloveniji.
Rastlina je odporna na nizke temperature, tudi do -20 stopinj celzija. Enoletne rastline ni najbolj primerno izpostavljati premočnemu soncu, medtem ko si odrasla rastlina želi sončno mesto. Ustreza ji katerikoli tip tal, malo kiselkasta so še ustreznejša. Doseže višino do 4 m, v ameriški divjini so to drevesa še večjih razsežnosti. Jeseni drevo liste odvrže.
kendrickodell.com
V aprilu ali začetku maja bo rastlina zacvetela s temno vijoličnimi cvetovi, ki niso najbolj dišeči. Sorte, ki niso samooplodne je potrebno s čopičem oploditi.
Dober nasvet, ki ga prinašajo izkušnje iz naših logov: asiminine cvetove oprašujejo muhe in ne čebele, zato navesimo na drevo košček mesa.
Sadeži bodo nastali šele v tretjem letu. Iz grozdastega socvetja si lahko obetamo 2 do 8 plodov, v velikosti od 7 do 15 cm. Plod prerežemo po dolžini in odstranimo koščice v velikosti kavinega zrna. Belkasto do oranžno meso je mehko in ga iz lupine ločimo z žličko. Je bogata z vitamini in minerali, s kalcijem in železom, pripisujejo ji tudi učinke v boju proti raku. Lupina ni užitna, lahko pa jo kompostiramo.
commons.wikimedia.org
Asimina ne pozna škodljivcev, zato je ni potrebno škropiti. V Ameriki sicer poročajo o škodljivcu, ki se zažre v cvet in povzroči, da cvet odpade. Predvsem mladi listi vsebujejo največje koncentracije naravnega pesticida asicimin, ki zatira vrtne škodljivce. Zaradi tega naj bi asimino celo uporabljali kot sestavino v šamponih proti lasnim ušem.
Meso jemo sveže, lahko pa ga uporabimo za pecivo ali sladoled.
answers.com
Recept za sladoled z asimino:
Meso dveh do treh sadežev vmešamo v 200 ml sladke smetane in stepamo z električnim mešalnikom. Damo v skodelice, nato za 2-3 ure v zmrzovalnik, prelijemo z likerjem ali sadnim sirupom in uživamo v novem okusu sladoleda.
http://madehomemade.com (fotografija je simbolična)