Dragoceno orehovo olje velja v kulinariki, zlasti francoski, za pravo poslastico. Vsebuje snovi, ki imajo pomembne zdravilne učinke, cenjeno je tudi v kozmetiki, umetnosti in pri zaščiti lesa. Pripisujejo mu lastnosti čistilca strupov v telesu, krepitev imunskega sistema, predvsem pa učinkovitost pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja.
Na domačih in tujih spletni straneh smo poiskali nekaj informacij o orehovem olju. Novejše raziskave ugotavljajo, da ima 50 g zaužitih orehovih jedrc enake učinke kot 35 g orehovega olja. Zanimivo je, da se pri orehovem drevesu da uporabiti prav vse in se tako pojavljajo pri nas ideje, da bi bilo gojenje teh dreves lahko dobrodošla ekonomska rešitev za manj razvita področja, npr. Goričko v Prekmurju.
Foto: dailymail.co.uk
Orehovo olje mnogi imenujejo kar tekoče zlato. Prve raziskave o zdravilnih učinkov orehovega olja izvirajo iz leta 1937, ko so ugotovili, da vsebuje veliko C vitamina. Orehovo olje vsebuje dragocene maščobne kisline omega 3. Bogato je s selenom, fosforjem, magnezijem, cinkom, železom in kalcijem. Pripisujejo mu sposobnosti preprečevanja kroničnega bronhitisa, pljučnega emfizema pri kadilcih, zaščito pred boleznimi srca in ožilja, predvsem pred možgansko in srčno kapjo. Preprečuje kislost v tankem črevesju. Ohranja gibčnost sklepov in zmanjšuje bolečine ob vnetju sklepov. Je naravni antioksidant, ki ščiti žile pred staranjem. Opazovanje populacije in kontrolne študije so pokazale, da redno uživanje orehovega olja zniža stopnjo umrljivosti. Znižuje raven holesterola in krvni pritisk. Deluje rahlo odvajalno in z njim so zdravili tudi ledvične kamne. Izboljšuje krvno sliko. apotheken-umschau.de
Najdragocenejše je hladno stisnjeno orehovo olje, kjer za 1 liter olja potrebujejo 2- 3 kg orehovih jedrc. Nerafinirano hladno stisnjeno olje prepoznamo po zlatorumeni barvi. Uporabiti ga moramo v pol leta, ker začne kasneje počasi greniti. Orehovo olje uporabljamo hladno ali le rahlo segreto. Ni primerno za cvrtje, pečenje in kuhanje. Pri 130 stopinjah celzija se začne kaditi. Vroče orehovo olje pogreni, uničijo pa se tudi antioksidanti. Priporoča se zaužitje 3 žličk hladnega olja dnevno.
papillesetpupilles.fr
Kje ga uporabljamo v kulinariki? Največji mojstri pri zamislih za uporabo so Francozi, ki ga uporabljajo pri zelenjavi, sadju, mesu, sladicah, kruhu, testeninah ... Orehovo olje iz francoskega Perigorda je dobitnik zlatega priznanja za najboljše orehovo olje na svetu.
Orehovo olje uporabljamo le kot dodatek k prehrani. Zeleno ali krompirjevo solato lahko obogatimo z žličko orehovega olja. Imenitno je k špargljem, surovi ali pečeni zelenjavi, h korenju, k testeninam, vinskim omakam, mesu. Uporabljamo ga varčno, tudi v sadnih solatah in v pecivu.
femina.fr
V kozmetiki se uporablja pri negi las in kože. Vsebuje naravni UV zaščitni faktor. Blagodejno vpliva na suho kožo ali pa pomiri vnetje na koži. Zdravi luskaste ekceme, akne, lišaje in druge kožne bolezni.
Orehovo olje so pri slikanju uporabljali tudi renesančni slikarji,lesarji pa ga uporabljajo pri zaščiti lesnih površin.
Slovenska mitološka prepričanja so, da kdor se rodi pod orehovim drevesom bo srečen in bogat celo življenje. Kdor spi pod orehom, tega boli glava. Če je letina orehov bogata, potem se bo v prihodnjem letu rodilo veliko nezakonskih otrok.
marielys-lorthios.com
Zanimiv članek o zasajevanju orehovih dreves pri nas lahko preberete na tej povezavi.