V maju 2010 skoraj ni bilo slovenskega medija, preko katerega televizijski voditelj Mario Galunič ne bi javno obelodanil 10- letnega maltretiranja s strani zalezovalke. Nemočen pred neučinkovitostjo našega pravnega in sodnega sistema, se je gospod, ki sicer skrbno skriva svojo zasebnost, odločil javno opozoriti na nemoč žrtev, kadar so zalezovane. Najverjetneje je tovrstnih problemov pri nas več, pa jih javnost ne pozna ali pa jih tudi žrtve ne prijavljajo policiji. Po spletu smo poiskali informacije, kakšna je obsežnost tega problema v tujini, predvsem v Ameriki. Ker smo portal, ki nudi nasvete, smo poiskali, kaj lahko žrtev v primeru zalezovanja sploh naredi. V zadnjem času se pojavlja nova oblika tim. spletnega zalezovanja, zato ob tem ni odveč opozorilo in razmislek o previdnosti pri posredovanju naših podatkov na raznih spletnih skupnostih. Oseba s slabimi nameni, lahko naše podatke grdo zlorabi v našo škodo.
Foto: rtvslo.si
Najdaljšo tradicijo pri uvedbi zalezovanja v pravno zakonodajo imajo Američani, kjer je bila država Kalifornija prva, ki je leta 1990 zalezovanje tudi kazensko opredelila. Povod za to je bil umor mlade igralke Rebecce Shaefter, ki jo je zalezovalec po 2 letih zalezovanja umoril. Nemčija in Avstrija sta uvedli pravno regulativo 2007 oz. 2006, v Švici je še nimajo urejene. V Nemčiji je imela v letu 2007 kriminalistična policija opravka z zalezovanjem v 11 407 primerih.
Zanimivi so podatki iz poročila ameriškega Zavoda za pravno statistiko iz leta 2009:
- 3,4 milijona odraslih Američanov je bilo žrtev zalezovanja
- 11 % jih je bilo zalezovanih več kot 5 let
- 25 % jih je doživljalo zalezovanje preko e-pošte ali SMS sporočil
- 66 % je prejemalo neželene telefonske pogovore ali sporočila
- 90 % žensk, žrtev uboja, je pred tem bilo zalezovanih
- 75 % žrtev je zalezovalca na nek način poznalo
Pričakujejo, da bo v prihodnosti zalezovanih okoli 10 milijonov Američanov. Večina zalezovalcev je sedaj moških, ki zalezujejo večinoma ženske, odstotno je manj ženskih zalezovalk.
Pri nas je zalezovanje opredeljeno kot prekršek in ne kot kaznivo dejanje. V kazenskem zakoniku je opredeljeno kot nasilje v družini. Žrtev lahko s civilnimi sodnimi postopki, ki se na sodišču vlečejo zelo dolgo, doseže sodno prepoved približevanja zalezovalca žrtvi.
peppereyes.wordpress.com
Zalezovalec je oseba, ki s številnimi aktivnostmi drugi osebi povzroča strah za lastno varnost, tako da jo zasleduje, trpinči, kliče po telefonu, opazuje žrtvino bivališče, pošilja sporočila, ki si jih žrtev ne želi ali deluje na drugačne načine, s katerimi ustrahuje. V večini ameriških držav je potrebno zalezovanje dokazati, pri čemer ne gre samo za pisno ali ustno zastraševanje. Lahko je tudi dejanje, kot grožnja s pošiljanjem črnih vrtnic, oblikovanje roke v pištolo, ki jo zalezovalec usmeri v žrtev ali mrtva žival na hišnem pragu žrtve. Strokovnjaki ugotavljajo, da je domišljija zalezovalcev brezmejna.
Ameriški strokovnjak Melroy razlaga, da se patološki vzorec zalezovanja pri moških razvije v četrti dekadi njihovega življenja. Pri zalezovalcih, ki so tudi psihopati, gre za sadistično zvezo, ki bazira na doživljanju moči nad drugimi. Oseba ima zelo nizko stopnjo empatije ali pa je sploh nima.
Zalezovalec ponavadi po nekaj stikih žrtev postavi na pedisteal kot najbolj zaželen ljubezenski objekt. Zalezovalec zavrnitve žrtve ne razume in projicira lastna čustva v objekt:"Tudi on/ona me ljubi." Zalezovalec si prizadeva imeti kontrolo nad žrtvijo s trpinčenjem in ustrahovanjem.
imageworldblog...
Žrtev doživlja strahoten čustven stres. Po podatkih mnogi izgubijo službe zaradi zalezovanja, saj morajo za urejanje zadev pri preprečevanju zalezovanja velikokrat izostati iz službe. Zaradi selitve mnogi opustijo službo in so prisljeni iskati novo. Žrtve trpijo za ekstremno anksioznostjo, motnjami spanja, depresijo. Nekatere naredijo samomor. Ob tem trpi tudi celotna družina. Ponavadi se žrtve čutijo tudi pravno nemočne.
mirror.co.uk
Nasveti ameriških strokovnjakov s področja kriminalistike in psihopatologije, namenjeni žrtvam zalezovanja se glasijo:
- V vsakem primeru je potrebno zalezovalca prijaviti policiji, ne glede na strah, da bo morda zalezovalec zaradi tega postal agresivnejši. V Ameriki celo svetujejo naj ima žrtev ob prijavi pri sebi fotokopije členov iz kazenske zakonodaje, ki se nanašajo na zalezovanje. Ker je ta oblika kriminalitete tudi pri njih novejšega datuma, se lahko zgodi, da je policist ob žrtvini prijavi zalezovanja, sploh ne bo poznal!
- Žrtev mora zaščititi sebe tako, da je vsa družina, znanci, sosedje, sodelavci seznanjena s problematiko zalezovanja. Vsem osebam se razdeli tudi fotografija zalezovalca in podajo navodila, kaj narediti, če se zalezovalec pojavi.
Foto: triler Zalezovalec, bob.czp-vecer.si
- Zamenjati je potrebno telefonsko številko in vstaviti telefonsko številko zalezovalca v svoj telefon. Nova telefonska številka se posreduje le znancem, ki so vredni zaupanja. Enako velja za e-naslov.
- Odpreti je potrebno poštni predal na pošti za celotno korespondenco, ki je precej oddaljena od matične pošte. Nenaročenih paketov žrtev ne sme sprejemati.
- Z zalezovalcem ne vzpostavljamo nobenega stika, tudi ne:"Zgini stran ...!", ker zavrnitve ne razumejo. Vsak stik je voda na njihov obsesivni mlin bolne fantazije.
- Voditi je potrebno dnevnik zalezovanja in hraniti vse dokaze v obliki pisem ali sporočil.
bugsweep.ca
- V kolikor zalezovalec naredi kakršnokoli škodo, jo je potrebno slikovno dokumentirati in uradno prijaviti. S seboj vedno nosite telefon s fotoaparatom ali fotoaparat.
- Pri sebi je potrebno vedno imeti mobilni telefon, pa tudi beležko in pisalo za morebitni zapis avtomobilskih številk, če nam zalezovalec sledi z avtomobilom.
- Svojih podatkov ne posredujemo neznanim osebam. Zalezovalci so pripravljeni najeti ljudi, da se dokopljejo do določenih informacij o žrtvi.
- Naučite se samoobrambnih veščin in imejte s seboj solzilec, ki ga uporabite, če je to potrebno.
- Odmaknite s svojega posestva vse objekte, za katerimi bi se lahko zalezoovalec skrival. Če je možno opremite stanovanjski objekt s kamerami in varnostnimi napravami.
- Če so prisotni očividci dejanj s strani zalezovalca, jih prosite, da nastopijo kot priče.
- Nabavite si psa, ki vas bo lahko zaradi svojega značaja zaščitil.
- Če se soočate z izjemnim strahom, pojdite na terapijo in ne krivite sebe za nastalo situacijo.
- Če je možno spremenite prebivališče in nov naslov ohranite v tajnosti.
blogs.trb.com
V Ameriki obstajajo organizacije, na katere se lahko po nasvete in pomoč obrnejo žrtve zalezovanja. Upamo lahko le, da se bo pri nas končno oblikovala ustrezna zakonodaja, ki bo žrtve takoj in primerno zaščitila. Čustveno motene osebe, ki zalezujejo pa naj bodo na osnovi ustrezne zakonodaje in ukrepov po najkrajšem postopku spravljene tja, kamor spadajo: za zapahe ali pa pod ustrezno psihiatrično obravnavo.