O neverjetnih zdravilnih učinkih himalajske soli je bilo "prelitega že veliko črnila". Po pregledu zapisov na naših spletnih straneh, se človek takoj navduši nad to več kot 250 milijonov let čudežno stvaritvijo narave. Na slovenskih forumih se krešejo zelo različna mnenja med tistimi, ki prisegajo na himalajsko sol in tistimi, ki zatrjujejo, da gre za potegavščino ali dobro marketinško potezo prodajalcev te soli. Dejstvo je, da je tako pri nas kot v tujini cena himalajske soli proti "navadni" kuhinjski soli, zares visoka.
Na nemških in angleških spletnih straneh smo pregledali, kaj o himalajski soli pišejo tam.
Kaj naj bi torej bile posebne značilnosti himalajske soli?
Foto: buzzle.com
Himalajski soli pripisujejo vsebnost 84 različnih mineralov (rudnin), ki sodeluje pri enem milijonu metabolnih procesov v našem telesu. Posebno, nekoliko rožno barvo, daje himalajski soli železo. Navadna sol je sestavljena le iz dveh mineralov natrija in klorida, z naknadnim dodatkom joda. Himalajska sol naj bi bila bogata z elektroliti, ki v našem telesu vzdržujejo primerno in konstantno razmerje vseh elementov, iz katerih je zgrajeno naše telo.
Zjutraj naj bi bilo zdravilno pitje raztopine iz ene žličke himalajske snovi in četrt litra vode. Tak napitek uredi tudi prebavo. Učinkovita je pri čiščenju in negi kože, odpravljanju gub, razkuževanju ran, sinusnih boleznih, kroničnih prehladih, povišani telesni temperaturi, znižuje krvni pritisk. Primerna naj bi bila za umivanje zob in kot naraven deodorant.
shop.kitchenking.de
Znanstvene raziskave, ki bi potrdila zgornje trditve na spletu nismo našli. Pregledali smo zapise na Wikipediji, za katere tudi vemo, da jih je potrebno prebirati z določeno mero opreznosti. Na nemški Wikipediji zatrjujeo, da se je zanimanje za himalajsko sol povezano po izidu knjige Nemca dr. Petra Ferreirasa. Gre za psevdonim poslovneža s pravim imenom Peter Druf, ki je bil lastnik največjega podjetja za ponudbo himalajske soli in drugih produktov. Zgoraj navedeni zapisi so najverjetneje povzetki iz njegove knjige "Voda in sol - pravir življenja". Navaja raziskave Himalajskega instituta za biofizične raziskave iz Las Vegasa, ki pa se jih ni dalo izslediti, ker naj bi šlo za neobstoječi inštitut. Vsekakor na spletu spletne strani instituta ni najti.
territorioscuola.com
Bavarski urad za zdravje in varovanje živil je v raziskavi našel le 10 mineralov, ki sestavljajo himalajsko sol. ZDF časipis WISO je v letu 2006 naročil raziskavo himalajske soli pri Tehniški fakulteti Clausthal. Tudi tam s našli le 10 mineralov, največ klorida in natrija (98 %), ostale minerale le v sledeh. Tudi zdravilnih učinkov himalajske soli niso potrdili. V nekaterih člankih v nemških medijih se navajajo še raziskave drugih inštitucij s podobnimi izsledki.
Tudi angleška Wikipedija navaja rudnike soli Khewra v Pakistanu, ki so drugi največji rudniki soli na svetu, kot rudnike od koder prihaja sol. Ti rudniki so od Himalaje oddaljeni okoli 300 km. Podobna sol pa prihaja še iz številnih drugih rudnikov po svetu, tudi iz poljskih. Angleži na spletu zelo intenzivno ponujajo luči iz himalajske soli, ki ima poseben zdravilne učinke na telesno in psihično počutje v prostoru. Takšne luči in čajne lučke iz himalajske soli je najti tudi na našem spletu in v trgovinah.
members.virtualtourist.com
Tako, pa smo tam. Nam, potrošnikom, je prepuščeno, komu bomo dopustili, da nam bo solil pamet.
Dejstvo pa vsekakor ostaja, da je organizmu potrebna količina soli 1, 4 g soli do zgornje še dopustne meje 5 gr soli dnevno in da je ostala sol za naše telo balast. Izogibajmo se nakupu hrane, ki vsebuje preveč natrija. Če količino natrija, napisano na deklaraciji živila, pomnožimo z 2,5, bomo dobili količino soli. 1 g natrija je 2,5 g soli.
Ugotovljeno je, da je pretiravanje s soljo krivo za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen tipa 2, previsok krvni pritisk, kapi, večji odstotek rakavih bolenj.