Kadar pečemo v pečici "problematično" hrano, se nam na posodi maščoba prav rada zoprno zapeče. Drgnjenje z navadno gobico in čistilom za pomivanje posode pa ne pomaga. V tej posodi na fotografiji, so se ob pečenju rib v pečici, naredili takšni trdovratni madeži.
Kaj narediti, da odstranimo trdovratne madeže s posode?
Vabimo vas, da delite dobre ideje z nami. Pošljete jih lahko na e-naslovmaja.cebulj@gmail.com
Črevesni virusi so v tem času vedno bolj nadležni in predvsem veliko šolarjev in zaposlenih zaradi njih ostaja doma. Virusi telo izčrpavajo z bruhanjem, drisko, močnimi krči, povišano temperaturo in slabim počutjem. Prenos virusov je žal zelo enostaven: okužimo se z rokami, ko se dotikamo okuženih predelov, pa tudi preko zraka, ki ga vdihnemo nad okuženimi izločki. Za vse, ki delajo v javnih ustanovah, kjer je možnost okužbe še večja, je priporočljivo razkuževanje z gelom in temeljito umivanje rok ter kontrola nad gibi rok, ko se pogosto dotikamo obraza.
V lekarnah je možno kupiti Sikapur, gel za želodec in črevesje, ki blaži tudi tovrstne tegobe. Silicijev gel raztopimo tri do petkrat dnevno v 2 dcl čaja ali vode in ga popijemo. Strupnine se bodo učinkoviteje izločale iz našega prebavnega trakta in gel nam bo vsaj nekoliko olajšal težave. Črevesna viroza nas lahko muči tudi 5 dni in še kakšen dan več. Ker smo kužni vse dni, je dobro, da ostanemo doma.
Ojoj, kravato smo popackali z bučnim oljem. Pravzaprav nič hudega, če vemo, da bo sonce čez nekaj dni odstranilo madež. Oblačila, čevlje, prt ali karkoli smo umazali z bučnim oljem, damo na sončno mesto in čez nekaj dni bo madež čudežno izginil. Preverjeno! Sonce bo učinkovito tudi pri odstranjevanju madežev korenja, paradižnika, gozdnih sadežev in podobnem. Nekateri madež pred izpostavitvijo soncu namočijo še v mleko. Ker mora sonce delovati kar nekaj dni, velja previdnost pri pisanih oblačilih, da barve izpostavljene soncu, ne zbledijo.
Katerih je deset najkoristnejših snovi, ki varujejo naš organizem pred prostimi radikali, "hudobnimi celicami", ki škodujejo našemu zdravju. Dobro jih je poznati in vključiti v našo prehrano, ker nas obvarujejo pred nekaterimi boleznimi, med katerimi je potrebno izpostaviti bolezni srca in ožilja ter rak.
Vsakodnevni stres, ki ga morda podcenjujemo in odrivamo na stran, močno škoduje našemu organizmu. Poleg različnih tablet, ki nam jih predpisujejo zdravniki, mi pa z njihovimi nakupi pridno polnimo blagajno farmacevtski industriji, obstajajo prava domača in naravna zdravila, kot je na primer lipov čaj.
Jesensko-zimski čas je žal tudi čas prehladov in viroz in tudi tukaj nam lahko pomaga lipov čaj.
Prihranite denar in namesto dragih zdravil uporabite dobre domače preizkušene pripravke.
Veliko nas je, ki radi pozabimo, kako pomembno je zadržati zdrave in čvrste kosti. Leta naredijo svoje in možnost poškodb in deformacij je vedno večja. Za preprečitev komplikacij naredimo nekaj zase …
Zadnja leta so prehodi iz zime v pomlad tako ''čudni'', da zboleva vse več ljudi. Zjutraj mraz, čez dan pa vročina in glej ga zlomka, ljudje zelo hitro zbolimo. V večini primerov ne gre za huda virusna obolenja, ampak le za hud kašelj še zlasti, če smo nekoliko alergični na cvetni prah. Izkoristimo lepo vreme za obiske v naravi, kjer nam je na razpolago precej zelišč in drugih rastlin, iz katerih lahko sami pripravimo najrazličnejša naravna zdravila.
Kronična utrujenost je eden od glavnih povzročiteljev stresa in zdravstvenih težav. Preobremenjenost v službi, doma, celodnevno sedenje pred računalnikom, vse to povzroča slabo in nemirno spanje.
Kako na naravni način preprečiti kronično utrujenost?
Brez prenosnega telefona danes preprosto več ne gre. Zagotovo pa ste opazili, da baterija pri novem mobilnem telefonu vzdrži brez polnjenja tudi nekaj tednov, kar naenkrat pa se znajdete v položaju, ko jo je potrebno polniti tudi večkrat na dan, da bi bila koristna.
V dveh predhodnih delih, (prvi zapis lahko preberete tukaj, drugega pa na tej povezavi), smo že pisali o zdravilnih učinkih sadja in zelenjave. Tokrat dodajamo še tretji del z zanimivimi lastnostmi oranže, pšenice, riža, ribjega olja in še marsičesa drugega.
Pred ogrožujočimi prehladi in virozami se lahko na primeren način zaščitimo pravočasno tudi sami. Zvišanje naše odpornosti je odvisno od marsičesa, pri čemer se posvečamo tudi prehrani. Zato naj ne bo odveč nekaj nasvetov predvsem o tem, da imajo lahko nekatere vrste živil zdravilen učinek, nekatere pa lahko celo izzovejo ali poslabšajo bolezni.
Morda vam ni znano, da zelje zdravi več kot 80 bolezni, čebula pa več kot 20. Naše babice in dedki so to dobro vedeli.
Tokrat navajamo nekaj zdravilnih živil nanizanih kar po abecednem vrstnem redu.
Prazniki so tukaj. Z družino, prijatelji in znanci preživljamo prijetne trenutke, v katerih ne manjka obilja hrane in takšne ter drugačne pijače. Toda pozor! Pazite na prebavo. To je proces, na katerega se v današnji naglici preprosto premalo oziramo. Hranimo se na hitro, ne dajemo si časa, da po hrani malo počijemo, potem pa se čudimo od kod zgaga in drugi simptomi slabega načina prehranjevanja. Če imate problem s prebavo, spoštujte pravilo št. 1, ki se glasi: poskrbite za pravilen način prehrane.