Prazniki so pred vrati, prihaja čas užitkov druženja in praznovanja z družino, prijatelji, znanci … Prihaja pa tudi čas zapravljanja in s tem praznjenje našega mošnjička. Ali je možno tudi v tem potrošniškem predprazničnem času štediti oziroma znižati stroške?
Pet dobrodošlih nasvetov, prijaznih naši denarnici.
Začnimo z darili. Ali moramo obdariti vse, ki jih poznamo? Bodimo realni. Je čas, ko je potrebno preprosto reči NE. Verjetno bi bili presenečeni, koliko ljudi v tem času razmišlja enako kot mi.
Foto: albinophantblog.com
Iz neprizanesljivih zimskih izkušenj smo se naučili, da se razmere na cestah v nekaj minutah lahko močno spremenijo in ceste postanejo nevarno spolzke. Vozniki se pogosto srečujejo z nenadnimi spremembami pogojev, od mehkega snega, poledenelih ali mokrih cest, do snežne brozge. Zaradi zmrznjenega dežja, megle in snežnih zametov pogosto prihaja do prometnih nesreč in z njimi povezanimi neprijetnostmi, zato je nujno upoštevati nekaj osnovnih pravil vožnje v takšnih razmerah.
S prvim decembrom vstopamo v praznični december in čas je, da začnemo z nekaterimi pripravami. Mednje sodi tudi sejanje božičnega žita. Božično žito simbolizira obilnejšo letino v prihodnjem letu, svetlobo in upanje. Kaj je lahko v teh časih bolj simboličnega kot to, če prijateljem podarimo lepo okrašen lonček božičnega žita. Lonček okrasimo s pomočjo servietne tehnike (več o tehniki tukaj), vanj damo plastični lonček z božičnim žitom in dodamo izvirno napisano željo. Prijazno in pozorno darilo je narejeno. Božična žita postavljamo k jaslicam, na mizo ali okensko polico.
Nekaj nasvetov o sejanju božičnega žita.
Učinkovito in preprosto je razstrupljanje telesa s hladno stiskanim sončničnim oljem. Oljna terapija nima nobenih nezaželenih stranskih učinkov, pomaga pa pri številnih zdravstvenih težavah. O oljni terapiji obstajajo zapisi že v starih spisih ayurvede, indijskega zdravilstva.
Bistvo te terapije je, da damo zjutraj na tešče v usta jedilno žlico olja, ki je ne pogoltnemo, temveč premetavamo in žvrkljamo v ustih od 17 do 20 minut. Nato olje, prepolno bakterij, izpljunemo in si temeljito očistimo usta in zobe.
Kaj lahko pridobimo z razstrupljanjem s sončničnim oljem?
Tako, država je 98,75 % nepremičninam v Sloveniji določila "posplošene tržne vrednosti", ki za 6,1 milijona nepremičnin znašajo 165 milijard evrov. Tako imamo v Sloveniji 550 000 stanovanjskih hiš, 300 000 stanovanj, kar predstavlja 13 % vseh nepremičnin. Vrednost hiš in stanovanj predstavlja več kot polovico vrednosti vseh ovrednotenih nepremičnin (poleg lokalov in pisarn, gospodarskih objektov, zemljišč ...)
Te vrednosti bodo osnova za obdavčitev po novem zakonu o davku na nepremičnine. Ob ugotovitvi napak v poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin, lahko damo svoje pripombe na različne načine.
Kaj moramo vedeti v zvezi s poskusnim izračunom vrednosti nepremičnin in katere spletne strani nam lahko pridejo prav?
Virusov in bakterij ter podobne zalege, je dovolj okoli nas in stakniti jih, niti ni takšen problem. In potem se začne: trebušni krči, driska, bruhanje, vročina ... Ob trdovratnih težavah je nevarnost, da organizem dehidrira in v hujših primerih pomaga infuzija v bolnišnicah. No, tudi nam se je zgodilo, da smo zaradi tovrstnih težav za nekaj ur pristali na infekcijskem oddelku in izvedeli smo zanimive stvari, ki našim babicam ne bi bile prav nič všeč.
Na vodi kuhan riž, juha prežganka, naribano "postano" jabolko in tekočina po žličkah. Vse to je preteklost. Sodobni pogledi na prehrano pri driski in bruhanju so drugačni.
Prijetno sončenje na plaži ob premajhni preventivi proti moči sončnih žarkov, spremljajo tudi sončne opekline. Pordela koža se pojavi 8 do 24 ur po sončenju in nato se rdečina zmanjšuje in izgine v času od 72 do 120 ur. Sončne opekline spremljajo bolečine, dehidracija, mehurji in srbenje. Pri hudih opeklinah postane koža mehurjasta, trese nas mrzlica, pojavi se povišana telesna temperatura, glavobol in oslabelost.
Vas v dneh, ko je zunaj pasja vročina boli glava, ste brezvoljni in utrujeni, vas srbi koža, kašljate suho in neproduktivno? Pozor, vaše telo nima dovolj vode in je dehidrirano.
V vročih dneh telo izgublja vodo in če moramo običajno popiti okoli 2,5 litra vode, je v vročini priporočljivo popiti 30 ml na vsak kilogram telesne teže. Preverite, kaj pijete? Kava, zeleni ali črni čaj, alkohol, coca cola, gazirane pijače, sadni sokovi ...? Te pijače telo obremenjujejo in povzročajo dodatno dehidracijo. Popijte kozarec vode, pa ne hladne, marveč tople, ker ga telo bolje sprejme.
Žal, nesreča nikoli ne počiva. Statistika nesreč na naših cestah je zaskrbljujoča tudi v primerjavi z evropskim povprečjem. Kaj narediti, če se nam zgodi prometna nesreča?
Ponavadi najprej pomislimo, da je potrebno poklicati policijo. Policijo pokličemona 113 v primerih, ko je nekdo od udeležencev utrpel telesne poškodbe ali če smo udeleženi v nesreči z vozilom tuje registracije, če se z ostalimi udeleženci nesreče ne moremo sporazumeti o krivdi ali nam ne želijo posredovati svojih podatkov, če sumimo, da je soudeleženec nesreče pod vplivom alkohola, če uveljavljamo kasko zavarovanje ali se je nesreča zgodila med družinskimi člani ter kadar uveljavljamo delni kasko pri divjadi, parkirnem prostoru ali tatvini.
Kdaj policije ni potrebno poklicati in kaj moramo narediti v takšnem primeru?
Se v trgovinah z obutvijo znajdete med različnimi sistemi, ki opredeljujejo velikost želene obutve? Ni enostavno, saj so v različnih državah pri velikosti čevljev v uporabi različni sistemi označevanja. Praviloma je osnova za določanje velikosti obutve dolžina noge. V nekaterih državah uporabljajo za moške in ženske čevlje različno številčenje, kot na primer v Ameriki.
Pri nas se uporablja francoski sitem številčenja, pri čemer je njihova enota enaka 2/3 cm, kar znese 6,666 ... mm. Takšen sistem številčenja praviloma velja za celotno kontinentalno Evropo.
V maju 2010 skoraj ni bilo slovenskega medija, preko katerega televizijski voditelj Mario Galunič ne bi javno obelodanil 10- letnega maltretiranja s strani zalezovalke. Nemočen pred neučinkovitostjo našega pravnega in sodnega sistema, se je gospod, ki sicer skrbno skriva svojo zasebnost, odločil javno opozoriti na nemoč žrtev, kadar so zalezovane. Najverjetneje je tovrstnih problemov pri nas več, pa jih javnost ne pozna ali pa jih tudi žrtve ne prijavljajo policiji. Po spletu smo poiskali informacije, kakšna je obsežnost tega problema v tujini, predvsem v Ameriki. Ker smo portal, ki nudi nasvete, smo poiskali, kaj lahko žrtev v primeru zalezovanja sploh naredi. V zadnjem času se pojavlja nova oblika tim. spletnega zalezovanja, zato ob tem ni odveč opozorilo in razmislek o previdnosti pri posredovanju naših podatkov na raznih spletnih skupnostih. Oseba s slabimi nameni, lahko naše podatke grdo zlorabi v našo škodo.
Pa smo prvega prav drobcenega prinesli domov. Klopa, namreč. Sprehod po travnikih in gozdovih Slovenije za večino obiskovalcev velikokrat pomeni postati naključni gostitelj te male živalce. V svetu je čez 800 vrst klopov, pri nas jih poznamo 13. Svetujemo vam, kako preprečiti, da prinesete domov klopa, kako ga pravilno odstraniti, na kakšne bolezenske znake morate biti pozorni pri okužbi s klopom in še veliko več. Klop prenaša dve bolezni: klopni meningitis in boreliozo. Pri slednji smo v svetu in v Evropi prvaki po številu obolelih oseb. Na zelo dobro urejenih tujih spletnih straneh smo našli zanimive podatke, kot razširjenost klopov v Evropi in vam nudimo povezave do njih.
Kako je torej s klopi, s temi majhnimi in nevarnimi paraziti iz reda pršic?
Foto: V tujini ljubitelje narave z opozorilnimi tablami opozarjajo na nevarnost klopov na določenem, posebej nevarnem teritoriju. br-online.de