Kus kus obiÄajno štejejo med žita, saj po obliki spominja na proso. V resnici je to najmanjša testenina, ki izvira iz vrst Berberov in je priljubljena jed v številnih delih sveta. V zadnjih letih se pojavlja kot sestavni del jedilnikov tudi v Sloveniji. Kus kus je ena glavnih jedi v Severni Afriki, cenjena pa je tudi v Španiji, Franciji, na Portugalskem, Malti, Cipru, Srednjem Vzhodu in drugje.
V naših trgovinah se dobi instant kus kus, ki je že toplotno obdelan, zato je njegova priprava zelo hitra in enostavna. Pripravlja se na mnogo naÄinov, z razliÄnimi ribjimi, mesnimi ali zelenjavnimi prilogami, kot solata ali zelo dobra sladica. Ima nizek glikemiÄni indeks in ga zato priporoÄajo tudi v dieti. Vsebuje 42 % kalcija in 2 % železa in ne vsebuje sladkorjev in vitaminov.
Foto: www.zajimaveclanky.cz
Prvi znan recept izvira iz 13. stoletja, ko ga je zapisal neznani avtor. Danes je kus kus razširjena jed v Severni Afriki in priljubljen v nekaterih evrpskih državah. Obvezno ga postrežejo na Siciliji, posebno v okolici mesta Trapani.
Tradicionalno pridobivanje kus kusa je zahtevno in zamudno, saj pšenico oz. zdrob namoÄijo s slano vodo, nato gnetejo s krožnimi gibi med dlanmi, da dobijo kroglice, ki jih nato sušijo. Pripravlja se v posebnih posodah, imenovanih kus kusijera, kjer se v spodnjem delu kuhajo priloge, v zgornjem pa kus kus. V Severni Afriki ima tudi religiozen znaÄaj, saj je prisoten pri vseh pomembnih življenjskih obredih, npr. poroki, pogrebu ... SimboliÄno ga poklanjajo siromašnim, da bi s tem pridobili sreÄo in blagostanje za celotno družino.
www.morocco-holidays-guide.co.uk
Instant kus kus se pripravi izjemno hitro. Segreje se soljena voda. Ko zavre, jo odstavimo, v njo vmešamo kus kus in dobro premešamo. Nato ga pustimo stati 3 do 5 minut in z leseno kuhlo ponovno dobro premešamo, da se ne sprijema v grude. VeÄ ga mešamo, bolje je. ZnaÄilna zaÄimba, ki se dodaja kus kusu predvsem v Tunisu je harisa. ZnaÄilno rumeno barvo ima lahko zaradi žafrana ali kuhanja z buÄami, kot npr. v Tunisu.
H kus kusu se postrežejo ribe, meso, razliÄna zelenjava od paradižnika, buÄk, ÄiÄerike, korenja, pripravljene v omakah na najrazliÄenejše naÄine. Uživa se topel ali hladen. Iz njega pripravljajo okusne solate in zaÄimbe z dodatkom jabolk, mandljev, cimeta, rozin, mleka ...
Pravilno se kus kus postreže na velikem krožniku, v sredino pa se da ustrezna omaka. Na spletu so številni recepti, kako okusno pripraviti kus kus na najrazliÄnejše naÄine. Zanimiva je naslednja stran v hrvaškem jeziku.