Po e-pošti smo prejeli sporočilo z naslednjo vsebino:
Vaš e-poštnega računa ni mogoče nadgraditi na našo naš najnovejši E-mail račun Service (2010 verzija) zaradi 51526A kodo napake v naši bazi podatkov sistema
Prosimo, da naše stranke z informacijami spodaj, tako da bo vaš e-poštni račun ali nadgradnji vašega računa začasno izključena iz naših storitev.
1. E-poštni naslov
2. E-mail Geslo
3. Telefonska številka
Management
Porekli boste:"Nič posebnega!" Pa ni tako, če vemo, da so nam goljufi preko tako imenovane phishing prevare želeli ukrasti našo identiteto. Da o slovenščini ne govorimo! Gre kar za Googlov prevod.
Foto: webdevelopmentbits.com
Pošta je imela na prvi pogled tudi zelo verodostojnega pošiljatelja in naslov e-pisma, in sicer: Amis.net podpora in naslov Račun Upgrade. Drugi del spletnega naslova je bil že bolj sumljiv.
Ko smo na Amisu preverili ali se z našim računom res kaj dogaja, so nam sporočili, da je z njim vse v redu in da smo prejeli lažno pismo goljufov, ki so se hoteli dokopati do naših podatkov.
img.technospot.net
Zakaj so tovrstne spletne prevare poimenovali "Phishing", ribarjenje?
Prevara poteka tako, da nam goljufi preko naše elektronske pošte pošljejo sporočilo, ki deluje zelo verodostojno. To je njihov trnek. Sporočilo lahko izgleda kot uradna legalna spletna stran neke ustanove, npr. banke ali Facebooka ali gmaila ...kar je vaba. Nas, ki smo prejemniki in s tem v vlogi ribe, poskušajo z različnimi lažnimi argumenti prepričati, da posredujemo določene podatke. To so lahko tudi številka kreditne kartice ali bančnega računa, geslo, PIN kodo in še marsikaj, kar bi goljufom omogočilo dostop do tega, da se okoristijo na naš račun.
Socialna omrežja kot Facebook, Twitter in druga, so brezmejen ribnik za goljufive ribiče. Koliko osebnih podatkov so tam posamezniki pripravljeni razkriti o sebi! Vsak pomemben podatek lahko pomeni korak do kraje naše identitete.
www.snipe.net
Nasveti:
1. Nikoli ne dajajte nobenih podatkov, ki jih od vas zahtevajo preko e-pošte. Če bi banka želela od vas pomembne podatke, bi se na vas zagotovo obrnila drugače, kajne? Nikoli ne dajajte svojega gesla, ker administrator nikoli ne bo zaprosil za vaše geslo.
2. Na socialnih omrežjih ne objavljajte nekontrolirano podatkov o sebi, ker jih lahko goljufi zlorabijo.
3. Razne oblike prevar prijavite SI-CERTU, ki deluje v okviru Amisa in je Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih. www.cert.si/en.html
4. Ne razmišljajte naivno, da so phishing prevare delo nadebudnih in objestnih najstniških računalniških fanatikov, ker gre v resnici za zelo dobro organizirane skupine Ponavadi so organizirane na mednarodni ravni.
www2.warwick.net/
Ko bomo na naš e-naslov ponovno prejeli kakšno Nigerijsko pismo, ki nam obljublja, kako priti do bajnih vsot denarja, bomo zapisali tudi nekaj o nigerijskih prevarah ali prevarah 419.
Samo v razmislek: prevaranti so z nigerijskimi prevarami v letu 2009 izpulili iz žepov uporabnikov spleta, ki so jim nasedli, kar 9,3 milijarde dolarjev.
Naivnost uporabnikov spleta, se goljufom prav dobro obrestuje, kajne?