Vsake toliko časa postane aktualno spletanje zapestnic na najrazličnejše načine. Lične so preprosto izdelane zapestnice, pri katerih uporabimo vrvico, silk in najrazličnejše perlice. Na spletu smo zasledili spletno stran v angleškem jeziku, na kateri nazorno v sliki in besedi prikažejo izdelavo takšne zapestnice.
Brez panike. Pri nas jih še ni. Upamo lahko, da bo tudi Slovenija kmalu deležna delovanja domače pletilske gverile. V tujini je to trenutno modni trend v popularni kulturi. Skupine zavzetih ustvarjalcev z volnenimi izdelki napadejo lokalno okolico in vnesejo vanjo nekaj barvitosti, drugačnosti, ustvarjalnosti. Napadi na cestne ovire, javne telefonske govorilnice, poštne nabiralnike, drevesa, spomenike, javno razsvetljavo, drevesa ... se dogajajo od Amerike, Kanade, Avstralije, Evrope, Afrike do Azije. Večinoma mestne oblasti tovrstno ustvarjalnost tolerirajo, ponekod pa jo znajo označiti tudi za vandalizem.
V nadaljevanju preberite in si oglejte nekaj primerov "bombaških napadov s prejo".
Če ste že v hudi časovni stiski z barvanjem pirhov, vam ponujamo hitro in enostavno rešitev, katere rezultat bodo prav lična velikonočna jajca na vaši mizi ali v vaši košari. Velikonočna jajca bomo pobarvali s pomočjo riža.
Vabimo vas, da si ogledate, kako pobarvati pisanke s pomočjo riža.
Polstenje je definitivno prodrlo tudi k nam. Ta krasen način obdelave volne v tujini že dolgo cenijo in raznorazni izjemno izvirni izdelki razveseljujejo ljubitelje posebnih stvari. Tokrat bomo izdelali verižico, katere sestavni deli bodo tudi polstene kroglice. Kombinirali jih bomo z zanimivimi okrasnimi elementi, ki jih kupimo v trgovinah z art in hobi programom. Kroglice lahko izdelamo sami (navodila za izdelavo so tukaj) ali pa jih kupimo v trgovinah s pozamentarijo (npr. Zlata nitka v mariborskem Citiju).
Verižica s polstenimi (filcanimi) kroglicami je zelo dekorativna in posebna. Izdelamo jo hitro in enostavno. V lični embalaži je polsten (filcan) nakit zelo primerno in izvirno darilo.
Mag. Nevenka Žlender,mojstrica v izdelovanju krpank (patchwork), ne miruje. Njena natančna roka in občutek za prefinjenost se tokrat "izrisuje" v posebni tehniki, imenovani sashiko. Na ogled nam je poslala dve blazini, ki ju je izdelala v tej tehniki.
Njene izvrstne krpanke si lahko ogledate na razstavi v Menačenkovi domačiji v Domžalah, za katero zadovoljna ugotavlja, da je bilo na otvoritvi veliko ljudi, ki jih ta tehnika zanima. Razstava bo na ogled še do 31. januarja 2011.
Kaj je značilno za tehniko sashiko, nam je mag. Nevenka Žlender pojasnila v nadaljevanju.
Otroci imajo radi majhne pošastke, ki smo jih poimenovali kar bau bau. Zakaj ne bi imeli takšnih malih pošasti tudi na otroških kapah? Kapo s takšno pošastko iz filca lahko naredimo zelo hitro.
Potrebujemo:
- volno za kapo ali kapo
- polstene plošče
- igle za polstenje ali šivanko (lahko lepilo)
- ostanke efektne volne
- oči (dobijo se v trgovini z art programom)
Letošnje modne barve božičnih dekoracij so sicer bela, srebrna in nekoliko modre. Večna klasika pa je rdeča in zlata kombinacija. Predstavljamo namizno božično dekoracijo prav v tej barvni kombinaciji. Božična dekoracija ima še eno posebnost, da je kombinirana s svežim cvetjem, s prelepimi rdečimi vrtnicami. Te se elegantno prepletajo z okrasnimi kroglicami v dveh niansah zlate barve. Vse zaokroži še veliko vmesnega zelenja in rdeč til, ki prekriva rob posode.
Potrebujemo
- posodo (skledo) primerne velikosti
- cvetličarsko gobo
- okrasne kroglice
- sveže cvetje
- ustrezno zelenje
- lesene paličice za namestitev krogljic
- til ali umetno svilo
Letošnje splošne smernice pri božičnem dekoriranju so naslednje: svetleče in glamurozno, ledeno in zasneženo, nove barvne kombinacije in naravni stil. Te smernice lahko uporabimo tudi pri zavijanju in dekoriranju božičnih daril v letu 2010. Za izbiro pravega stila dekoriranja moramo upoštevati dimenzije in proporce darila, značaj tistega, ki mu je darilo namenjeno, najljubše barve obdarovanca in naš osebni stil, s katerim vdihnemu tudi dekoraciji darila našo osebno noto.
Ja, res je. Tako kot veljajo aktualne smernice v modi, veljajo tudi pri okrasitvi božičnega devesa,zavijanju daril in dekoriranju prostorov. Pretekla leta so božična drevesca sijala v najrazličnejših živahnih barvah, od pink okraskov, preko oranžnih, vse do vijoličastih. Okrasitev božičnega drevesa v letu 2010 izhaja iz mota okrasje naj bo klasično. Kičasto in pisano je stvar preteklosti. Vedno bolj se tudi pri nas uveljavlja miselnost, da je cenjeno tisto, kar naredimo sami. To velja tudi za božično okrasje, za katerega je zaželeno, da ga izdelamo sami.
10 nasvetov za trendovsko okrasitev božične smrekice v letu 2010
To navihano muco lahko izdelamo sami in to zelo preprosto. Kot doma narejeno darilo jo lahko podarimo prijateljem v različne namene. Muca, kot kreativna ideja je lahko obesek za ključe ali mobilni telefon, ali blazinica za igle, okrasni predmet, morda posrečen dodatek, ko dekoriramo darilo. Na reverju suknjiča bi bila prav posrečena broška. Še ena ideja za kreativne, ki vam bo v veselje, še posebej najmlajšim.
Potrebujemo
- filc, poljubne barve
- gumbe ali oči
- sukanec
- ustrezno polnilo
- perlo za nos
- trak za mašno (po želji)
Adventni venčki so že narejeni in prva svečka je zagorela. Že od nekdaj imamo Slovenci v predbožičnem času tradicionalno navado, da z zelenjem krasimo svoje domove. Sodoben čas je v oblikovanje božičnih dekoracij prinesel nov pridih, trgovine pa ponujajo marsikaj, kar lahko uporabimo kot sestavni del dekoracije. Tokratno zamisel za božično dekoracijo je prispevala Dragica, ki je v njej prepletla naravne elemente s kupljenimi in z njo razveselila sodelavce v predbožičnem času.
Za otroke in odrasle zna biti veliko veselje, če smrekico krasijo božični okraski narejeni doma. Še toliko bolje, če je to pravi doma narejen Božiček z rdečo kapo in nagajivimi očmi, ki obljubljajo v pisane papirje zavita darila, pa s takšno dolgo belo brado, ki pripoveduje, da je zares doma z zasnežene Finske.
Naredimo ga zelo preprosto, le pri vročem lepilu je potrebno paziti na male prstke.