Na vrtu deluje rastlina smilj, zaradi intenzivne srebrne barve svojih vejic, prav nenavadno. Okoli sebe širi omamen vonj, podoben indijski mešanici zelišč curry. Zato jo mnogi poimenujejo kar kari in uporabljajo v kulinariki podobno kot Indijci svoj curry. Rastlina je šele kratek čas uvrščena med zelišča, zato se na tujih spletnih straneh še vedno pojavljajo razmišljanja, da zelišče smilj ni primerno za jedi. Posebej cenjeno je smiljevo olje.
Mi ga prav radi uporabljamo v kulinarične namene, predvsem pri pripravi riža oziroma rižot.
Kako smilj gojimo in kako ga uporabljamo?
Fotografija: Srebrnolistno zelišče smilj (zelene vejice pripadajo infiltriranemu rožmarinu)
Rastlino posadimo spomladi v običajna vrtna tla, pri čemer upoštevamo sončno ali polsenčno lego. Ob suhih dnevih, je potrebno rastlino redno zalivati. Vlažnih tal smilj ne mara. Od maja do junija bo smilj zacvetel z rumenimi cvetovi, ki jih floristi radi sušijo in kombinirajo v šopke posušenega cvetja.
Rastlina bo zrasla od 40 do 50 cm visoko in se razbohotila tudi v širino. Srebrne vejice oddajajo prijeten vonj po curryju. Na nekaterih tujih spletnih straneh se pojavljajo zapisi, da je rastlina znana kot preganjalka mačk in da jo lahko dajemo tudi v omare za pregajanje moljev in pajkov. Hm.
Najraje rase v južni Evropi, SZ Afriki in Mali Aziji. Pri nas jo je potrebno pred prvo zmrzaljo pošteno porezati, dobro zašćititi ali presaditi v notranje prostore.
toptropicals.com
Liste lahko režemo ali trgamo kadarkoli in jih uporabljamo sveže ali posušene. Vejice uporabljamo pri pripravi riža, juh, mesa, zelenjavnih jedi, rib, omak. Pred serviranjem jedi, vejico curryja odstranimo. Enako uporabljamo tudi posušen smilj.
isaisons.free.fr
Smiljevo olje ima zdravilne učinke, saj stimulira delovanje jeter, žolčnika, ledvic in trebušne slinavke. V psihološkem smislu naj bi eterična olja grela in sproščača zatirana čustva.
Vsekakor vsestransko zanimiva in drugačna začimbnica.