Občasno se tudi pri nas na policah trgovin pojavlja vrsta buče, imenovana čajota. Na tržnicah so čajote že stalnica, saj jih goji že marsikdo. Čajota, ki uspeva pri nas, je poimenovana tudi bodeča buča ali zelenjavna hruška in je bodičast zelen plod. V njeni izvorni domovini, Južni Ameriki, gojijo nebodeče plodove.
Čajota je hvaležna rastlina, pri kateri se lahko v kulinariki porabijo prav vsi njeni deli. Plod čajote se lahko poje surov, kuhan, pečen, ocvrt, v kompotu, omakah ... lahko se tudi zmrzne ali kandira.
Kako gojimo čajoto in kaj lahko pripravimo iz nje?
Foto: blog.deluxe.fr
Čajoto so poznali že Azteki in Maji. Danes je zelo priljubljena v Južni Ameriki, kjer sta največji komercialni proizvajalki Brazilija in Costa Rica. Iz slednje prihaja največ čajot na police evropskih trgovin. Donos na enem hektarju je 28 ton letno. V Braziliji ji rečejo chu chu, v Indiji chow chow, v Avstraliji pa choco. Priljubljena je tudi v Aziji in na Japonskem.
In pri nas?
Gojimo jo lahko tudi pri nas, pri čemer moramo v vrtu najti velik in sončen prostor. Plod čajote jeseni zavijemo v časopisni papir. Proti koncu zimo jo odvijemo in pustimo, da požene kalček, ki je zelo nežen. Čajoto posadimo v lonec s kvalitetno zemljo in ga postavimo na sončno okno. Ko je nevarnost zmrzali mimo, jo posadimo na vrt. Zemlja mora biti kvalitetna, prostor pa sončen.
farm3.static.flickr.com
Čajota je plezajoča rastlina. Če ima oporo lahko zrase tudi 10 do 20 m v višino. Zato izberimo prostor, kjer se bo čajota lahko bohotila. V vročih poletnih dneh ima čajota rada vlažno zemljo, zato jo redno zalivamo. Lahko se zgodi, da se bodo iz belih do rumenih cvetov prvi plodovi oblikovali šele v jeseni. Še oktobra lahko čajota bogato obrodi, ko smo nad njo že skoraj obupali. Rastlina lahko da tudi do 300 plodov na sezono.
Plod je zelene barve, hruškaste oblike, velik 10-20 cm in njegova notranjost je svetlo zelena. Listi so velikosti roke, cvetovi so beli do rumeni. Znotraj plodu je koščica, ki je prav tako užitna.
Pojemo lahko vse. V Aziji so v kulinariki priljubljene korenine. Mlade liste uporabljajo kot špinačo, v zdravstvene namene pa iz njih kuhajo čaj pri težavah z visokim pritiskom ali pri ledvičnih kamnih. Koščica se ponekod postreze kot kulinarična posebnost.
www.latinonutrition.org
Plod, ki je pri nas bodičast, moramo onajprej olupiti. Priporočamo, da čajoto najprej prerežete na polovico in nato olupite. Lahko ga uživamo kar surovega, npr. v solati ali pa ga skuhamo. Mehičani čajotino meso radi uporabijo za salso. Čajoto lahko tudi kuhamo, polnimo, spasiramo, pečemo, ocvremo ali dodamo kot dodatek k omakam, uporabimo jo namesto jabolk v piti ali zavitku. Iz nje lahko pripravimo tudi kompot. Kocke čajote tudi zmrznemo.
Čajota ima veliko aminokislin in je bogata z vitaminom C ter vsebuje malo kalorij. V njej so še kalij, kalcij in železo. Deluje kot diuretik.
img222.imageshack.us
Eden zelo preprostih in okusnih načinov priprave čajote je naslednji
Čajoto olupimo in narežemo na krhlje, ki jih 10 minut kuhamo v vodi. Nato jo odcedimo, posolimo in dodamo še priljubljene začimbe po želji. Postrežemo z maslom, kot na primer postrežemo šparglje.
Več receptov v angeškem jeziku boste našli na tej povezavi