V zaÄetku aprila se je Äil in zdrav vrnil s svoje poti okoli sveta. Nekaj Äasa smo mu dali, da se je aklimatiziral, nato smo ga povabili v goste. Visokorasel, vitek in s širokim nasmehom se je pojavil na naših vratih.
Spomnimo se, kaj je vse prepotoval:
december: Zagreb, London, Capetown (Južnoafriška republika), Madagaskar,
januar: Singapur, Tajska, Hongkong, Macao, Zhuhai (Kitajska), Zahodna Avstralija s Perthom, Sydney, Melbourne (Avstralija),
februar: Nova Zelandija,
marec: Fiji, Samoa, Cookovi otoki, Tahiti, Moorea (Francoski Polinezijski otoki),
april 2007: Los Angeles, Seattle, San Francisco (ZDA), Vancouver (Kanada), London, Ptuj.
Foto: Filip, Perth v Zahodni Avstraliji
Letalske karte si je rezerviral na posebnih spletnih straneh, ki ponujajo karte okoli sveta. Med razliÄnimi ponudniki je na spletu poiskal najugodnejšo varianto za letalske polete. Leti so predstavljali najveÄji strošek, saj je poleg rezerviranih letov, iz posameznih destinacij poletel še na osnovi lastnih želja in naÄrtov.
Spanje je predstavljalo manjši del stroškov. NajveÄkrat je prespal v hostlih, kjer je zanimivo tudi druženje s popotniki, izmenjavanje dragocenih informacij in popotniških dogodivšÄin. Ponekod so bili hostli tako prezasedeni, kot npr. v Avstraliji v Äasu teniškega turnirja Avstralian open. Ne Äudi se nekaterim popotnikom, ki imajo v nahrbtniku zmeraj Äepke za ušesa, saj je vÄasih smrÄanje popotniških sotrpinov dolgo v noÄ prav naporno poslušati.
Kdo so popotniki, ki jih na takem potovanju okoli sveta sreÄuješ? So najrazliÄnejših narodnosti, prevladujejo Nemci, tokrat tudi Britanci, saj se je veliko gibal na obmoÄjih bivših britanskih kolonij. Opaža, da so AmeriÄani zaradi aktualnih politiÄnih dogodkov precej manj glasni in samozavestni, saj imajo pogosto opraviti s prezirom ali verbalnimi napadi sreÄujoÄih. Navadno so popotniki izobraženi ljudje, vseh starosti, med njimi je bila tudi veÄ kot 70- letna gospa, ki je potovala z nahrbtnikom in spala v hostlih. Nekateri obiskano deželo tako natanÄno predhodno preuÄijo, da ugotavljajo celo okuse razliÄnih zaÄimb v kulinariki obiskane dežele.
KulinariÄne posebnosti obiskanih dežel imajo vedno svoj Äar. Poskusiti najrazliÄnejše jedi in okuse. Previdnost je tu mati modrosti. Ob neupoštevanju doloÄenih higienskih pravil ima lahko popotnik tudi velike zdravstvene težave. Filip teh problemov nima, zato je poskusil marsikaj. Odpovedal se je le velikim temnim hrošÄem na Madagaskarju in povedal, da imajo nekje v Ameriki celo tekmovanje kdo poje veÄ Å¾ivih madagaskarskih hrošÄev.
Na sreÄo tokrat ni pripovedoval o "nevarnih razmerjih" na poti. Svoj krst je opravil pred leti v Indoneziji, ko je padel v roke mafiji. Zanj se je sreÄno izteklo, po pripovedovanju nekaterih drugih popotnikov, ki jih je sreÄal, pa se je za marsikoga takšna odisejada z mafijo iztekla finanÄno, duševno in telesno zelo boleÄe. Njegova zgodba je zanimiva in morda nam jo bo kdaj zaupal.
Po svetu sreÄaš tudi kakšnega Slovenca. Nekateri potujejo sami, tudi dekleta. Nekateri so sreÄanj nepopisno veseli, nekateri se zavistno Äudijo, da je tam še kdo poleg njih. Filip si Slovence na zaÄetku zmeraj malo privošÄi. Ko sliši kje slovensko govorico, pristopi in v anglešÄini z zanimanjem povprašuje od kod vendar so in kje za boga je ta Slovenija. In ko se popotnik utrudi z razlago, kje smo, ga Filip ogovori v slovenšÄini. Najbolj zabavno je, da nekateri spremembo jezika sploh takoj ne registrirajo. Je pa tak pristop odliÄen za simpatiÄno prebijanje ledu. Sicer pa pravi popotniki s tem tako nimajo težav.
In ker se ne da nemirnega duha ujeti v stekleniÄko, že snuje naslednje destinacije za svoja potovanja. Južna Amerika, pravi. Malo bolj nepredvidljiva, tudi nevarna, zato pa toliko bolj vabljiva. Upamo, da nam bo Filip razkril še veÄ popotniških zgodb. SreÄno!