Ne boste verjeli, obstajajo dobri in slabi krediti. Kadar si nekaj močno želimo in moramo najeti posojilo, ne razmišljamo o dobrih in slabih kreditih.
Vendar tisti, ki skrbno upravljajo svoje premoženje, že daleč vnaprej premislijo, kje je smotrno denar privarčevati in si ga na nek način oplemenititi ter si nato kupiti želeno stvar in kje je smiselno najeti posojilo.
Posojilo za avto. Dobro ali slabo posojilo? Slabo. Zakaj? Zato, ker najamemo drag kredit, ga odplačujemo vrsto let in ko ga odplačamo je vrednost tako želenega avtomobila padla že za več kot polovico. Izgubili smo dvojno: preplačali posojilo in izgubili na vrednosti premičnine. Obstaja pa tudi obratna pot. Ne velja za nečimrne in tiste, ki jim avto pomeni statusni simbol. V primeru, da bi bil naš mesečni obrok za avto 200 €, se odločimo za obratno pot. Namesto plačevanja obroka (anuitete) banki, naložimo to vsoto denarja npr. v vzajemni sklad. To delamo enako obdobje kot bi odplačevali kredit na banki. Na spletni strani www.finance.si/skladi.php
si lahko naredite izračun, koliko lahko pridobite v posameznem obdobju. Ne pretiravajte z donosi, ker bo izračun praviloma nerealen.
Posojilo za nepremičnino. Dobro posojilo. Zakaj? Kljub visoki realni obrestni meri, vrednost nepremičnin v Sloveniji raste bolj kot bančne obresti. Čeprav nepremičninski analitiki znova in znova poudarjajo, da so cene nepremičnin že pretirane in se bo rast ustavila, v realnosti nič ne kaže na to. Ko odplačate posojilo, je vrednost nepremičnine višja od vloženega kapitala z obrestmi vred. Če ste med srečneži, ki so nepremičnino kupili kot naložbo, so vam posojilo tako odplačali najemniki.
Velja: če se zadolžujete na svoj račun, se finančno ne zadolžite preveč. Če se zadolžite za večje vsote, poskrbite, da vaše posojilo odplačujejo drugi. V teoriji logično in enostavno, kaj pa v praksi. Presneto težko, kajne?