Iz neprizanesljivih zimskih izkušenj smo se naučili, da se razmere na cestah v nekaj minutah lahko močno spremenijo in ceste postanejo nevarno spolzke. Vozniki se pogosto srečujejo z nenadnimi spremembami pogojev, od mehkega snega, poledenelih ali mokrih cest, do snežne brozge. Zaradi zmrznjenega dežja, megle in snežnih zametov pogosto prihaja do prometnih nesreč in z njimi povezanimi neprijetnostmi, zato je nujno upoštevati nekaj osnovnih pravil vožnje v takšnih razmerah.
10 dobrodošlih nasvetov za varno vožnjo
Foto: /fp.images.autos.msn.com
1. Začeli bomo pri z zakonom predpisani obvezni zimski opremi. Dobre zimske gume omogočajo boljši oprijem in vodljivost po snegu, snežni brozgi in ledu ter s tem bistveno povečajo varnost vožnje. Zimske gume zagotavljajo večji nadzor nad vozilom in večjo stabilnost.
img2.photographersdirect.com
2. Priporočamo, da pred vožnjo in med potjo po radiu redno poslušate vremensko napoved in informacije o razmerah na cesti. V primeru vremenskega opozorila pot raje odložite, dokler se razmere ne izboljšajo.
1.bp.blogspot.com
3.Prav tako je pomembno je, da z avtomobila očistite sneg in led, nikoli ne vozite s snegom na strehi ali z zasneženimi žarometi in okni.
www.jsjstudios.com
4.Zmanjšajte hitrost. Že na začetku poti morate vedeti, da je za vožnjo pozimi potrebna potrpežljivost in praksa. Izogibajte se menjavanju pasov in prehitevanju. Za ohranitev nadzora nad vozilom je pomembno tudi, da se izogibate nenadnim spremembam smeri in sunkovitemu zaviranju. Vozite umirjeno in vedno glejte naprej ter v vzvratnem ogledalu nadzirajte vozila za vami. Predvideti morate in se pripraviti na nove situacije, da se nanje lahko čim hitreje odzovete.
wwwdelivery.superstock.com
5. Vedno mislite naprej!
6. V megli je najbolje, da upočasnite vožnjo in hitrost prilagodite pogojem. Nikoli nenadno ne pospešujte, čeprav se zdi, da se megla razblinja. Megla se namreč hitro razvija in slaba vidljivost je večkrat v pasovih.
arm3.static.flickr.com
7. Pri vožnji po spolzkih in poledenelih cestah morate povečati varnostno razdaljo. Testi so pokazali, da mora biti razdalja med vozili pozimi trikrat večja kot poleti. Dodatna razdalja je potrebna zaradi varnega zaviranja. Kadar so ceste spolzke, vozite nežno, predvsem pa se izogibajte sunkovitemu zaviranju in pospeševanju, saj lahko sicer kaj hitro izgubite nadzor nad vozilom.
myfantasticlife.files.wordpress.com
8. Če ima vaš avto zavorni sitem ABS,ne pritiskajte večkrat zaporedoma na zavorni pedal. Zavirajte rahlo in se držite smeri. Priporočamo, da na poledenelih cestah ali po klancu navzdol prestavite v nižjo prestavo prej kot ponavadi, pri tem pa rahlo pritisnite na zavorni pedal, da varno zmanjšate hitrost.
Če avto nima ABS, večkrat narahlo pritisnite na zavorni pedal pri ustavljanju.
www.randomn3ss.com
9. Opozorili bi vas še, da so pozimi najnevarnejša mesta mostovi, klanci, ovinki, križišča in semaforji. Na teh delih ceste najhitreje poledenijo in postanejo ter ostanejo spolzke, čeprav so drugod videti že v redu.
www.corbisimages.com/images
10. Temperatura med nič in tremi stopinjami nad ničlo je eno najnevarnejših temperaturnih območij. Zdi sevam, da so ceste v redu, temperatura tal pa je dejansko pod ničlo in ceste so lahko še vedno poledenele.