MEDNARODNA RAZSTAVA BOŽIČNIH OKRASKOV NA LESARSKI ŠOLI MARIBOR
07.01.2011
V avli izjemno lepe Lesarske šole Maribor je na ogled razstava božičnih okraskov in običajev iz 35 evropskih šol iz kar 14 držav Evropske unije.
Razstava je rezultat simpatičnega mednarodnega projekta "Izmenjava božičnih okraskov", v katerem je Lesarska šola Maribor sodelovala kot edina slovenska šola. Namen sodelovanja evropskih šol je bil predstaviti lastno državo, božične običaje in izdelati božične okraske, ki bodo nakazovali značilnosti države.
Dijaki in profesorji Lesarske šole Maribor so izdelali zanimive lesene okraske, se povezali z rokodelci in dobljene izdelke z aplikacijo v les spremenili v okraske, sodelovali s Čipkarsko šolo Idrija in dobljeno čipko kombinirali s furnirjem ter s priloženo zloženko in promocijskim gradivom uspešno promovirali Slovenijo v 14 evropskih državah.
Kako lahko z božičnimi okraski poskrbimo za prepoznavnost Slovenije v evropskem prostoru, preberite v nadaljevanju.
Na posebni smrečici, postavljeni v okviru mednarodne razstave, so na ogled leseni božični okraski, ki so jih izdelali na Lesarski šoli Maribor in z njimi prikazali značilnosti Slovenije.
Izdelali so lesene lipove liste in vsakega posebej izrezljali. Vsak lipov list je unikaten okrasek, ki so ga še dodatno estetsko okrasili z rozinami, kar nakazuje vinorodne značilnosti Slovenije.
Na osnovi posebnega "recepta" je nastala lesena potica, ki so ji priložili tudi recept za pripravo prave orehove potice. Zanimanje za ta okrasek je bilo tolikšno, da so bile "odvečne" potice razgrabljene. Takšne lesene potice bi bile tudi zanimivo poslovno darilo, saj so bile dane v lično naravno embalažo.
Izjemnega zanimanja so bili deležni tudi leseni bonboni in keksi, zapakirani v embalažo iz valovite lepenke.
V božični okrasek so spremenili tudi gorenjski nagelj, ki so ga vrezali v les.
Rokodelci so prispevali izdelke iz slame, keramike in lectova srca z napisom Slovenija. Dijaki so dobljene rokodelske izdelke domiselno pokombinirali z lesom.
Čipkarska šola Idrija je prispevala klekljano idrijsko čipko, ki so jo na lesasrki šoli kombinirali s furnirjem in tako izdelali naslednji okrasek.
Z izdelanim Božičkom so voščili vesel božič v slovenščini in angleščini.
V celotnem projektu je sodelovalo 140 šol iz 20 držav EU, ki so jih razdelili v 4 skupine. Na 35 drugih šol, kolikor jih je bilo v skupini, v kateri je bila Lesarska šola Maribor, je romal bogato napolnjen paket z božičnimi okraski, z zloženko, v kateri so predstavili Slovenijo, šolo, božične običaje in vsak okrasek posebej.
Priložili so tudi turistično promocijsko gradivo Slovenije.
Na razstavi je mogoče videti vsebine paketov, ki jih je Lesarska šola Maribor prejela iz ostalih evropskih šol. Šole so se množično odzvale s pisnim gradivom, v katerem so predstavili državo, lokalno okolje, predvsem pa božične običaje v njihovi sredini. Mnoge šole so priložile zgoščenke in po enega, nekatere tudi dva ali tri okraske. Na razstavljenem zemljevidu Evrope je moč videti, od kod so šole, ki so sodelovale v tem projektu.
Na posebnih panojih je razstavljeno še gradivo iz posameznih šol, ki so ga posredovale preko e-pošte. Na ogled je tudi zloženka, ki so jo prevedli v tri jezike: angleščino, španščino in francoščino in je bila priložena slehernemu paketu, ki je odpotoval na vsako do 35 šol.
Razstavo dopolnjuje še smrekica, na kateri so se zahvalili rokodelcem, ki so brezplačno prispevali svoje rokodelske izdelke in tudi na takšen način pripomogli k uspešnosti tega mednarodnega projekta.
Skleniti velja, da so z odgovornim pristopom k temu mednarodnemu projektu na Lesarski šoli Maribor dokazali, kako uspešno promovirati Slovenijo v drugih državah Evropske unije in tako poskrbeti za večjo prepoznavnost naše majhne države.
Vsaka sodelujoča šola je v svojem okolju pripravila predstavitev oz. razstavo dobljenih okraskov, tako tudi teh prelepih lesenih božičnih okraskov, ki so jih izdelali dijaki lesarske šole.
V naših in tujih medijih je bil ta projekt predstavljen tudi širšemu občinstvu. V Angliji je tudi osrednji BBC namenil pozornost temu projektu. Povezava za ogled jetukaj.
Žal, so bili okraski na BBC predstavljeni 1. decembra, ko so slovenski božični okraski šele romali na svojo pot.