Rastlina brahmi je zelišče, ki ga že od 6. stoletja uporabljajo v Ayurvedi, tradicionalni indijski medicini. Tudi sodobna medicina pripisuje rastlini brahmi številne zdravilne učinke, pri krepitvi spomina, zmanjševanju maščob v krvi, zdravljenju epilepsije in astme. Rastlina deluje tudi kot antioksidant. Rastlino brahmi smo omenili tudi v našem članku s področja Ayurvede o pretiranem hranjenju (preberete lahko tukaj).
To trajnico je možno dobiti in gojiti tudi pri nas, jo uporabljati kot čajni pripravek ali v kulinariki, kjer daje jedem grenak priokus.
Kaj je značilno za rastlino brahmi?
Foto: www.nacop.in
Rastlino, ki je trajnica, lahko vzgojimo iz podtaknjencev ali semena, pri čemer mora biti prst zmeraj vlažna. Ima rada tako sončno kot senčno lego. Uporabljajo jo tudi kot akvarijsko rastlino.
Ima okoli 10 cm dolge poganjke, sestavljene iz mesnatih 1 do 2 cm dolgih zelenih listov, ki so v medicini najbolj uporaben in zaželen del rastline. Cveti več mesecev z belimi cvetovi s petimi cvetnimi listi. Rastlina je primerna za vrt, pa tudi za viseče posode. Za bujnejšo rast se obrezuje. Mrazu ne prenese in jo je potrebno zaščititi.
Rase v Indiji, Nepalu, Šri Lanki, Kitajski, Tajvanu in Vietnamu, pa tudi na Floridi in na Havajih. Zasledimo jo tudi v drugih državah ZDA, kot sta Virginia in Texas, pa vse do Paragvaja in Brazilije. V Evropo so jo prinesli na sever Portugalske in severozahod Španije.
florabase.calm.wa.gov.au
V Ayurvedi, tradicionalni indijski medicini, se že od nekdaj uporablja kot zdravilo proti epilepsiji, astmi, pri zdravljenju kožnih bolezni, katerihkoli bolezni živčnega izvora, kot pripomoček za boljši spomin in večjo energijo. Indijci novorojenega otroka posvetijo z rastlino brahmi, ker verjamejo, da s tem odprejo poti za večjo inteligentnost in srečo otroka. Brahmi je bila prva med zdravilnimi rastlinami, ki so jo raziskali v indijskem CDRI (Central Drug Research of Indija) in leta 1993 prišli do ugotovitev o zdravilnosti rastline, pri čemer niso zabeležili stranskih učinkov. Izsledke svojih raziskav so predstavili na številnih mednarodnih kongresih o raziskovanju možganov.
Moderna medicina je z raziskavami ugotovila, da je brahmi učinkovita pri zdravljenju epilepsije in da se dolgoročno zmanjšujejo intervali epileptičnih napadov. Uporablja se tudi pri zdravljenju motenj spomina, duševnih bolezni in Alzheimerjevi bolezni.
www.wailana.com
Raziskava na Univerzi Wallongong v Avstraliji, ki so jo izvedli na 66 odraslih, starih med 40 in 65 let, je pri treh testiranjih pokazala, da rastlina brahmi pozitivno učinkuje pri ohranitvi novih informacij. Raziskava ni pokazala posebnih učinkov pri krepitvi kratkoročnega in dogoročnega spomina in pri zmanjšanju anksioznosti.
Priporočljiva dnevna količina je 3 do 4 g, kar ustreza 6-10 cm dolgemu poganjku. Skuha se čaj, ki se sladka z medom ali stevio, naravnim sladilom. Uživa se lahko tudi kot tinktura, prodajajo pa jo tudi v obliki tablet.
www.sensitiveplanet.com
V kulinariki jo radi uporabljajo Vietnamci, v jedi, ki se imenuje chao ca in je pripravljena iz riža, ribe in nam tram gob. V Indiji jo zaradi grenkega okusa uporabljajo v solatah, juhah ali kot kuhano zelenjavo.
Ker ni raziskav o vplivu brahmija pri nosečnicah, doječih materah in otrokih, odsvetujejo uporabo rastline bramhi pri omenjenih skupinah.