V nekaterih naših trgovinah je moč na policah zaslediti zanimivo in koristno arganovo olje, ki pa nikjer ni poceni. Gre za posebno olje, ki v glavnem prihaja iz Maroka, kjer držijo roko nad pridelavo olja berberske ženske. Olje ima dvakrat več vitamina E kot olivno olje, je antioksidant, zmanjšuje holesterol, neguje kožo, zdravi kožne bolezni, krepi lase ...
Pri nakupu je potrebno paziti, da kupimo zares čisto arganovo olje, ker je na tržišču veliko ponaredkov, pri katerih se arganovo olje meša z drugimi olji, največ z mandljevim.
Kaj je torej značilno za arganovo olje, ki ga pridobijo iz oreščkov drevesa, ki je na Zemlji že iz terciarja in doseže starost do 200 let?
Foto: www.sz-wholesale.com
Arganovo drevo je "ostanek" še iz terciarne dobe. V višino zrase 7 do 10 metrov, korenine se raztezajo tudi do 20 metrov. Starost, ki jo drevo doseže je med 100 in 200 leti, po nekaterih, redkih spletnih virih tudi 400 let. Največji nasadi arganovega drevesa, ki naj bi jih na 820 000 hektarjih bilo kar 21 milijonov, je v jugozahodnem delu Maroka v pokrajini Souss-Masa-Draa. V zadnjih 100 letih so se površine nasadov zmanjšale za polovico.
Drevo gojijo še v Izraelu, Libiji in Španiji. Kakorkoli, najbolj znano je maroško arganovo olje, ki ga na poseben tradicionalen ali že sodobnejši način pridobivajo Berberke. Je tudi najpomembnejši izvozni produkt tega dela Maroka.
b-and-t-world-seeds.com
Leta 1998 je Unesco arganovo drevo proglasil za svetovno dediščino človeštva, od leta 2001 pa se odvija tudi festival arganovega drevesa, z namenom ohraniti to drevo in njegov produkt. Domačini Berberi uporabljajo arganovo olje v vsakdanji prehrani in v zdravilstvu. Pomembno jim je kot blažilno sredstvo pri sončarici in luskavici. Ayurveda, indijsko zdravilstvo, ga priporoča za oljenje telesa, ker daje telesu moč in dobro počutje.
www.fabulouslybroke.com
Arganovo olje se pridobiva iz sadežev s hladnim stiskanjem in je rumeno-oranžno-rdeče barve. Po okusu spominja na orehovo olje. Oreščki, ko so velikosti datljev, dozorijo julija. Po tradicionalnem načinu pridobivanja so koze naučili, da splezajo na drevo in pojedo oreščke. Prebavljene oreščke Berberke zberejo, posušijo, ročno strejo s kamni in iz treh jedrc, kolikor jih je v oreščku, stiskajo olje. Za 1 liter oja potrebujejo 30 kg sadežev ali natančneje 4,5 kg jedrc. Sodobnejši načini pridelave so že industrializirani. Pravica do pobiranja oreščkov je v Maroku pravno urejena.
desertification.files.wordpress.com
Olje uporabljamo v kulinariki, kot dresing za solate, dajemo ga na kruh, posebno dobro se ujema z limoninim sokom in medom. Kuhanim jedem ga dodajamo čisto na koncu, da ne izgubi svojih dragocenih sestavin in tako da jedem svojevrsten okus.
blog.amaloils.com
V zdravilstvu ga hvalijo zaradi visoke vsebnosti vitamina E, zaradi česar je cenjen antioksidant. Znižuje holesterol, pomaga pri arteriosklerozi in revmi ter dezinfecira rane. Zdravi kožne bolezni in krepi nohte.
medicinalplants1.blogspot.com
V kozmetiki je cenjeno za ohranjanje čvrstosti kože in za njeno pomladitev. Arganovo olje ne pušča mastnih madežev in se lepo vpija v kožo. Omenjajo ga tudi kot pomoč pri hujšanju in za sprostitev hrbta, če ga vtremo v kožo.
Priporočajo ga za krepitev las. V lase vtremo arganovo olje in ga pustimo nekaj časa na laseh. Nato lase speremo z blagim šamponom. Lasje so bolj čvrsti in sijoči.
Hranimo ga v temnem prostoru in ga čim prej porabimo.