Ingver je v naši kulinariki in zdavilstvu malo uporabljan, medtem ko ga Angleži in Skandinavci, da ne omenjamo Azijcev, naravnost obožujejo. Strokovnjaki zatrjujejo, da je ingverjeva korenika najmočnejši naravni antioksidant.V zdravilstvu je cenjen pri odpravljanju slabosti na potovanju, pa tudi po kemoterapiji, olajša prebavo in pomirja živčevje, deluje protivnetno, pomaga pri zgagi in zmanjšuje holesterol ... če za uvod naštejemo le nekaj njegovih zdravilnih lastnosti. Priljubljen je tudi v kulinariki, zato na koncu dodajamo še recept za pripravo ingverjevih kolačkov.
Kaj je značilno za ingver in kako ga uporabljamo?
Foto: chironewengland.com
Ingver za rast zahteva vlažno plodno tropsko prst, zato rase v tropskem in subtropskem pasu. Najbolj je razširjen v Indiji, Afriki, Japonski in Jamajki. Gre za večletno rastlino, ki doseže višino tudi do enega metra. Zrase zelo hitro, cveti pa v jesenskem času. Pri ingverju uporabljamo njegove korenike, to je podzemno steblo. Ponekod uporabljajo tudi ingverjeve liste.
www.herbs.pukkaherbs.com
V prehrani uporabljamo svež ingver, pri čemer pazimo, da kupimo korenike, ki so čvrste in se njihova koža ne guba. Najvrednejše snovi, eterična olja, so tik pod lupino, zato ga lupimo tanko in previdno. Uporabljamo ga lahko tudi posušenega, ponavadi mletega v prah. Ingver dodajamo ob koncu kuhanja jedem, lahko ga primešamo k sadnim solatam, kompotom, pečemo iz njega kolače in drugo pecivo. Cenjen je ingverjev čaj, ki ga lahko pijemo cel dan. Če uživamo nariban svež ingver, se priporoča uživanje le vsake 4 ure, do trikrat dnevno v manjših količinah.
V Angliji in ZDA je priljubljena pijača brezalkoholno ingverjevo pivo. Sekoteng pa je sladki ingverjev napitek, ki ga srkajo v Indoneziji in na Japonskem.
www.nj.com
V zdravilne namene ingver uspešno uporabljamo, kadar imamo težave s potovalno slabostjo. Pred potovanjem spijemo ingverjev čaj ali pa nariban svež ingver primešamo k hrani in jo použijemo.
Ingver deluje protivnetno, zato ga uporabljajo pri vnetju grla, pomaga pa tudi pri lažjem izkašljevanju. Za odpravo slabega zadaha, ga dodajajo tudi v ustno vodo.
Ingver povečuje apetit. Ni ga priporočljivo jesti v večernih urah, saj lahko računamo z nespečnostjo. Ingver je namreč znan kot sredstvo proti kronični utrujenosti. Je tudi blag afodizijak.
Ugodno deluje na delovanje jeter, zmanjšuje holesterol in preprečuje zgoščevanje krvi. Pomaga tudi pri odpravljanju zgage.
www.newcures.info
Ženske pijejo ingverjev čaj pri lajšanju bolečin ob menstruaciji, saj zavira boleče krčenje maternice in sprošča gladke mišice.
Ingver je moč dobiti tudi kot olje ali kot tinkturo. V tem primeru ga uporabljajo za masažo kronično bolečih mest.
Škodljivih stranskih učinkov ingverja niso ugotovili. Previdnost pri jemanju priporočajo nosečnicam in malim otrokom.
tankitchen-dessert.blogspot.com
Recept za ingverjeve kolačke
Potrebujemo
- 2 in pol skodelice moke
- 2 čajni žlički ingverja v prahu
- 1 čajno žličko sode bikarbone
- 3/4 žličke cimeta v prahu
- 1/2 žličke zmletih nageljnovih žbic
- 3/4 skodelice mehke margarine
- 1 skodelico sladkorja
- 1 jajce
- malo soli
- 1 jedilno žlico vode
- posebej 2 jedilni žlici sladkorja
www.saidaonline.com
Priprava
1. Pečico najprej ogrejemo na 175 stopinj celzija in pripravimo pekač, obložen s peki papirjem.
2. Presejemo moko in ji primešamo ingver, sodo bikarbono, cimet, nageljnove žbice in sol.
3. V večji skledi stepemo margarino z jajcem, sladkorjem in žlico vode. Ko je penasto umešamo dodamo suhe sestavine in dobro premešamo.
4. Oblikujemo za oreh velike kroglice, ki jih povaljamo v sladkorju in nato v manjši medsebojni razdalji polagamo na pekač. Pečemo 8 do 10 minut, oziroma dokler ne porjavijo in počijo. Vzamemo jih iz pečice in jih pustimo ohladiti. Hranimo zaprte v pločevinasti škatli.
V različnih oblikah so kolački tradicionalno pecivo v zahodnoevropskih državah.