Vrtičkarji so ob prvih toplih pomladanskih žarkih že v polni akciji. Po dolgi zimi spečo zemljo bodo vestno prelopatali in pognojili, nato pa posejali in posadili želeno zelenjavo. Ob klasiki, ki jo gojimo na vrtu, je prav zanimivo dodati tudi kaj novega, kar se zadnja leta pojavlja na policah naših semenarn. Ob korenčku, peteršilju, špinači ... so dobrodošle bamije, pa dolga vinja, zanimive vrste bučk, volčje jabolko in še kaj.
Predstavljamo zanimivo zelenjavo, ki jo lahko gojimo na vrtu za še pestrejše kulinarične užitke.
Foto: www.citydirt.net
1. Rukola je bila do nedavnega v precejšnjem delu Slovenije, razen na Primorskem, dokaj nepoznana zelenjava. Njena vsestranska uporabnost jo je "pripeljala" tudi na naše vrtičke. Rukole ne dodajamo le solatam, sveža je imenitna kot dodatek na pico ali raznorazne testenine. Pri kuhi jo lahko uporabljamo v omakah, v rižu, pri testeninah, juhah in še marsikje. O njej smo pisali v posebnem sestavku, ki ga lahko preberete tukaj.
2. Bamija ali okra je več kot imenitna pripravljena na žar plošči, dodana v omake ali golaže. Poznamo jo v glavnem kot sestavni del balkanske kuhinje. O njej več preberite tukaj.
3. Dolga vinja je vrsta stročnice, ki zrase 30 in več cm v dolžino. Znanki se je ob večerni inšpekciji vrta, do takrat neznana vrsta zelenjave, ovila okoli noge in jo na smrt prestrašila ob misli na kačo. V resnici je to zelo simpatična stročnica, ki jo uporabljamo v juhah, omakah, zelenjavnih jedeh ali kot solato. Je mehka, brez nitk kot jih ima fižol in zaradi dolžine tudi izdatna zelenjava.
4. Romanska solata Ovired poskrbi za pisanost na našem vrtu. Gre za vrsto čvrste solate v obliki majhnih štruc, izjemno dobrega okusa.
5. Pak choi spada v kitajsko kuhinjo in ga kuhanega lahko jemo v solati ali kot zelenjavno prilogo. Če pripravljamo kitajske jedi, se bo pak choi narezan na majhne koščke znašel v voku in popestril okus izbrane jedi.
6. Sladkorni grah lahko v trgovinah kupimo kot svežo zelenjavo zelo redko. Na srečo se je pojavil v "sadilnih" vrečkah. Je pomembna sestavina japonske in kitajske kuhinje. Če kupite zmrznjeno kitajsko zelenjavo, boste v njej med drugim našli tudi grahove stroke s še nerazvitim grahom. To je sladki grah.
7. Toskanski ohrovt je pravo odkritje. Čeprav je to mediteranska zelenjava, je izjemno trdoživa tudi, ko se v naše kraje naseli mraz. Hm, izjemno okusen je tudi sosedovim kozam in srnam. Je rahlo pikantnega okusa in ga kuhanega pripravljamo kot prilogo ali kot sestavni del juh in zelenjavnih jedi. Po toskankem receptu, ga zelo radi pripravimo na zapečenih kruhkih. Recept si poglejte tukaj.
8. Čajota je buča, ki jo dobimo v dveh različicah: z bodicami in brez nje. O njej smo že pisali, kar lahko preberete tukaj in pripravili smo tudi jed za hitro kosilo (tukaj).
9. Volčje jabolko je sadež na majhnem grmičku, do katerega imajo pokuševalci različen odnos: od "fuj" do pohvale, da gre za sadež osvežilnega okusa.
10. Čemaž je prva "zelenjava", ki zrase spomladi na vrtu. Vsestranska uporabnost je argument, da ga posadimo tudi na vrtu. Juhe iz čemaža, čemažev namaz s skuto, sesekljan čemaž na olju za začimbo ... in še marsikaj, kar si lahko preberete tukaj.