Tropski sadež mango velja za enega najslastnejših sadežev in je vsestransko uporaben. Obstaja kar 2500 sort manga, ki rasejo v Aziji, Afriki, Avstraliji, na Karibih, v Južni Ameriki ... Gre za podolgovat sadež jajčaste oblike, ki ima zeleno ali rdečo lupino, kar je odvisno od vrste manga. Uživamo ga svežega, z njim lahko obogatimo sadno solato, lahko ga ponudimo k suhemu mesu in pripravljamo kuhanega kot prilogo ali sestavni del jedi.
Mangovci prihajajo iz Malezije in Indije in legenda pripoveduje, da je že Buda počival v svojem nasadu mangovcev. Njihova zgodovina sega 6000 le v preteklost in je tesno povezana s hinduizmom. Ime prihaja iz tamilščine in pomeni sadež drevesa. Drugam se je razširil s pomočjo trgovskih popotovanj v 19. stoletju.
V Evropi jih gojijo le v Andaluziji v Španiji. Svetovno proizvodnjo mangov ocenjujejo na 35 milijonov ton.
www.elginnursery.com
Mangov okus je nekaj posebnega in ga je težko opisati s pomočjo drugih okusov. Sadeži so praviloma jajčaste oblike. Ko so nezreli so zelene barve, kasneje nekatere sorte pordečijo. Meso je rumenkasto oranžno, sočno in od sorte manga je odvisno koliko je vlaknato. V sredini ima mango koščico, ki jo obdaja vlaknato meso.
Mangovec zrase do 40 m visoko in njegova krošnja je vpremeru velika tudi 10 m. Mango dosega starost do 300 let in še vedno rodi.
Mango pripravimo tako, da ga položimo na desko in ga malo pred polovico prerežemo z nožem. Tako naredimo tudi na drugi strani, nato pa odrežemo še preostala konca manga. Z nožem zarežemo v meso do njegove lupine vodoravno in navpično in meso "narežemo" v kocke. Nato lupino malo privzdignemo in meso odrežemo še tik ob lupini.
Nekateri mango kar olupijo in narežejo, dokler ne naletijo na vlaknasti del blizu koščice.
Pri nakupu v trgovini izberemo rahlo mehak sadež. Če na lupino nežno pritisnemo, se mora rahlo podati. Če so sadeži trdi, jih pustimo še nekaj časa pri miru, da dozorijo doma in jih šele nato uporabimo. Če jih bomo dali v papirnato vrečko z banano in kivijem, bo mango prej dozorel. Zrel mango je bogat z vitaminoma A in C in z beta karotenom.
Mango je odličen svež. Lahko ga pokapamo tudi z limoninim sokom. Gostom ga lahko ponudimo k pršutu ali narezku s suhimi mesninami. Dodamo ga lahko k sadnim solatam in z njimi popestrimo in osvežimo okus sadnih solat. Mango radi postrežejo tudi k školjkam.
Mango lahko uporabljamo tudi v kuhi. Preberite si naš recept o svinjski ribici v mangovi omaki.
Salso naredimo tako, da zmiksamo zrel mango in feferone. Čatni pa pripravimo iz nezrelega manga.
V južni Aziji je priljubljena pijača Mango Lassi, ki jo pripravijo iz svežega manga ter mu dodajo jogurt in sladkor.