FRIDERIK PREGL - EDINI SLOVENSKI NOBELOV NAGRAJENEC
01.07.2011
Ali bi znali odgovoriti na vprašanje: kdo je Friderik Pregl? Äe ne, potem tokratno povabilo velja k branju in znanju o tem, da imamo tudi Slovenci Nobelovega nagrajenca. Žal, zanj le malokdo ve.
Äe se le malo poglobimo v zgodovino, lahko hitro opazimo, da so se naši predniki že od nekdaj uÄinkovito upirali veÄjim imperijem ali celo igrali pomembno vlogo na evropskem zemljevidu, kot na primer Celjski grofje. Vplivne in pomembne Slovence pa najdemo še v ne tako davni zgodovini. Na žalost jim namenjamo premalo pozornosti.
Eden izmed teh je Friderik Pregl, edini slovenski dobitnik Nobelove nagrade. Leta 1923 jo je prejel za revolucionarno delo na podroÄju mikroanalize organskih snovi, torej kemije.
nndb.com
LjubljanÄan, rojen 1869, se je po konÄani gimnaziji odpravil v Gradec, kjer je študiral medicino. V 1894 je pridobil naziv »doktor medicine«. V teh letih je tudi zaÄel uporabljati ime Fritz Pregl, pod katerim ga pozna veÄina ljudi v tujini. Kasneje se je napotil v NemÄijo, kjer je študiral pri prav tako dveh Nobelovcih, Wilhelmu Ostwaldu in Emilu Fischerju.
Nobelove nagrade ni dobil za odkritje, temveÄ za izboljšanje že obstojeÄih metod. Pregl je svoja odkritja objavil v delu »Kvantitativna organska mikroanaliza«, originalno imenovana Die quantitative Microanalyse. Le-ta je bila zaradi pomembnosti (raziskovanje molekulske mase, elementne sestave in strukturne formule organskih spojin) prevedena tudi v anglešÄino in francošÄino.
Sedem let po prejetju Nobelove nagrade, leta 1930, je v Gradcu umrl.
Slovenci od leta 2007 Preglu v Äast letno podeljujemo nagrade, in sicer, Veliko Preglovo nagrado za raziskovalno delo, Preglovo nagrado za izjemne dosežke in Preglovo nagrado za izjemno doktorsko delo.
Enako ga cenijo tudi naši severni sosedje, ki Fritz-Pregl Preis podelijo vsakemu Avstrijcu, za katerega menijo, da je premaknil mejnike na podroÄju kemije. Enako so ga poÄastili leta 1973, ko je ob 50. obletnici Nobelove nagrade avstrijska pošta izdala znamke s Preglovo podobo.