Avtodomarski turizem je lahko v veselje tudi domačim živalim.Toda pozor! Ni dovolj, da naš Reks skoči v bivalnik in gremo na pot. Najprej je treba vedeti, da predpisi v evropski zvezi zapovedujejo, da morajo psi imeti vsajen podkožni čip, to stori veterinar, predvsem zaradi varstva pred steklino, vsebuje pa tudi podatke za identifikacijo. Naš Reks mora kajpak imeti tudi veljaven »potni list«. V primeru kakšnega neljubega incidenta boste še kako zadovoljni, če boste to imeli urejeno.
Kaj velja še vedeti, preden se odpravimo z našim ljubljenčkom na pot?
Psi vožnjo, za razliko od mačk, ki so bolj stresne živalce, dobro prenašajo. Vsekakor pa vam bodo hvaležni, če jim boste vsaj vsaki dve uri vožnje privoščili kratek sprehod, v zelo vroči klimi pa še pogosteje – vsako uro. V vseh državah članicah evropske zveze veljajo splošni predpisi zveze. Vendar pa imajo posamezne države še strožje predpise. Nekaterim pasmam psov je vstop prepovedan. Na Nizozemsko ne smete na primer z bullterrierom, ameriškim stafforshire terrierom, prepoved velja tudi za cane corso, kanarsko dogo, za ameriškega buldoga in alano. Še več: tudi mešanci z eno od teh pasem so v tej državi prepovedani. Tvegate torej, da vas bo policija privedla pred sodnika, vašega ljubljenca pa bodo usmrtili.
V Francijo je prepovedan vstop borilnim psom prve kategorije, za drugo kategorijo je strogo predpisan nagobčnik. Danci prepovedujejo vstop pitbull terrierjem in tosasom ter mešancem s to pasmo, v Nemčijo ne smete z bullterriejem, staffordschire bullterrierjem, ameriškim staffordshire terrierjem in pitbull terrierjem ter mešanci z eno od teh pasem, vstop na Madžarsko je prepovedan borilnim psom, prav tako na Norveško.
ferien-urlaub-mit-hund.de
V Avstriji, Švici, Romuniji, Luxemburgu, Litvi, Latvi, Estoniji, Bolgariji, Grčiji, Španiji, Italiji in na Slovaškem, Švedskem ter Poljskem veljajo le splošni evropski predpisi glede čipa in dokumenta. Finci za pse, ki imajo več kot tri mesece, zahtevajo veterinarsko potrdilo o pregledu glede trakulje. Potrdilo ne sme biti starejše od trideset dni. Povsod morajo psi biti na vrvici, v nekaterih državah pa nevarni psi z nagobčnikom. Da je pasji iztrebek potrebno pobrati najbrž vsi vemo. Če vas bo, recimo na Škotskem zalotil občinski redar, da tega niste storili, vas čaka kazen 500 funtov.