Buča hokaido prihaja iz Japonske in jo v jesenskem času (če je nimamo na domačem vrtu) kupimo v supermarketih. Ime ima buča po kraju izvora - japonskem otoku Hokkaido. Po okusu spominja na oreščke ali kostanje. Lupina buče je intenzivne oranžne barve in posebnost te buče je v tem, da se ne lupi. Uporablja se lahko na mnogotere različne načine: surova v solati, v juhi z različnimi (eksotičnimi) dodatki, kot priloga, v rižoti, za pecivo, v sladkih kremah, marmeladi in še in še.
V nadaljevanju dodajamo še recept za rižoto z bučo hokaido, za sladko kremo in marmelado iz buče in kokosa.
Nekatere vrste hokaido buč imajo lahko tudi zeleno lupino. V notranjosti je meso temno oranžno in kompaktno. Semena v sredini buče moramo pred kulinarično uporabo odstraniti. Buće dosegajo precejšnjo težo in takšna dvokilogramska bo spadala med nizkokategornice.
peppermintfarm.com
Pri nakupu buče se o njeni uporabnosti prepričamo tako, da nanjo potrkamo. Če zazveni votlo, je buča primerna za nakup. Buča v celem in takšna, ki nima poškodovanega peclja, bo kar nekaj časa počakala na uporabo. Shranjena na suhem mestu lahko počaka na uporabo od šest do osem tednov. Manj časa bo zdržala buča, ki smo jo že razrezali. Če nam ostanejo neporabljeni kosi, jih lahko zmrznemo kar sveže.
Bučo lahko uporabimo za polnjenje. Odrežemo pokrov, odstranimo peške, napolnimo z nadevom (npr. z maso iz mletega mesa) in spečemo v pečici. Lahko je prijetna dekorativna popestritev in v njej serviramo bučno juho s kokosovim mlekom ali bučno enolončnico. Za goste bo to prijetno presenečenje.
herbaria.com
Enostaven način priprave je tudi, če bučo narežemo na rezine (kot lubenico), jo damo v pekač, potresemo z začimbami ter spečemo v pečici.
Hokaido buča je revna v kalorijah, saj ima le 23 kcal na 100 g. Ker je meso zelo trdno, vsebuje manj vode kot ostale buče. Bogata je z magnezijem, kalijem, vitaminoma A in C, s folno kislino, betakarotinom in železom.
Zaradi vsestranske uporabnosti je hokaido buča prijetna sprememba v kulinariki. Za hitro kosilo smo pripravili rižoto z bučo hokaido, kar lahko preberete na tej povezavi.
Ponujamo še recept za sladko kremo iz buče hokaido
Sestavine so: pol kile buče, 4 limete, 100 g rjavega sladkorja, malo vode, 4 beljaki, pol litra sladke smetane.
Priprava
1. Bučo narežemo na kocke. Limete dobro operemo, obrišemo, lupino naribamo, sok pa iztisnemo.
2. 12 minut kuhamo bučo s sladkorjem, limetino lupinico in sokom. Nato piriramo s paličnim mešalnikom.
3. Stepemo jajčne beljake in počasi dodajamo vročo maso z bučkami. Ohladimo med občasnim nežnim mešanjem.
4. V ohlajeno maso dodamo še stepeno sladko smetano in zmešamo. Serviramo v kozarcih in okrasimo s svežo meto.
yi-ren.net
Marmelada iz buče hokaido in kokosovega mleka
Potrebujemo: pol kilograma buče, 250 ml kokosovega mleka, 0,5 kg želirnega sladkorja (razmerje 2:1), malo citronke.
Priprava
1. Bučo narežemo na kocke in damo v lonec. Dodamo kokosovo mleko in kuhamo 10 minut. Piriramo s paličnim mešalnikom.
2. Dodamo želirni sladkor in citronko ter premešamo. Kuhamo še 4 minute.
3. Takoj napolnimo kozarce in jih ohladimo tako, da jih obrnemo na pokrov.