S problematiko ločevanja odpadkov se srečujemo vsakodnevno, vsakodnevno pa se tudi že soočamo S posledicami mačehovskega ravnanja z okoljem. Letno proizvedemo okoli 800.000 ton odpadkov, biološko razgradljivih pa je do 37 %. Med zelo problematične odpadke spadajo tudi živilski odpadki, saj na prostem proizvajajo toplogredne pline (metan). Lahko pa biološke odpadke »obrnemo« v svojo korist. Dandanes namreč predstavljajo osnovo za predelavo v koristne surovine, kompost in gorivo.
Kako nam pri tem lahko uporabno služi koš s trgovskim imenom Organko?
Organko je koš, narejen iz reciklirane plastike in ga zaradi njegove lične oblike lahko postavimo kamorkoli v bivalnem prostoru. (shramba, omara kuhinja). Najbolje je imeti dva taka koša. Enega polnimo, drugi pa med tem »zori«.
Če imamo lastni kompostnik potem poln koš postavimo v prostor s sobno temperaturo in ga pustimo zoreti (medtem polnimo drugi koš). Po 2 tednih bo vsebina prvega koša popolnoma fermentirala in nastalo zmes izpraznimo v kompostnik, kjer jo dobro prekrijemo. V 4 tednih dobimo kompost. Če ga zakopljemo v zemljo, se bo v naslednjih 4 tednih spremenil v hranljiv humus.
Razkrajanje se vrši s pomočjo »bio kulture«, ki jo sestavljajo otrobi pomešani z melaso in oplemeniteni s koristnimi mikroorganizmi (mlečnokislinske bakterije, kvasovke, fotosintezni organizmi, aktinomiceti in encimsko aktivne glive). Posip za biološke odpadke prepreči gnitje in nastajanje toplogrednih plinov. Z njegovo uporabo se v Organku vzpostavi proces fermentacije. (rezultate je certificiral Zavod za zdravstveno varstvo RS).
Tako brez gnitja in sproščanja škodljivih plinov, brez neprijetnih vonjav in nadležnega mrčesa z uporabo Organka pridobimo tri dodatne produkte:
-gnojilo za rastline,
-tekočino za vzdrževanje čistih odtokov in higienizacijo greznice,
-osnovo za kompost I. razreda
Z uporabo Organka v le 4 tednih pridelamo kompost I. razreda (običajno kompostiranje traja 1 leto), ki je primeren tudi za pridelavo hrane. Osnova za kompost, ki jo pridelamo s pomočjo Organka, in dodamo zemlji, nudi optimalen nivo prirastka, zavira bolezni ter omogoča pridelek višje kakovosti.
V kolikor nimamo kompostnika pa vsebino preprosto stresete v zabojnik za biološke odpadke.
V Organka lahko odlagamo:
·Olupke sadja in zelenjave.
·Ostanke pripravljene hrane.
·Kuhano in surovo meso.
·Manjše kosti.
·Ribe.
·Sir, jajca, kruh.
·Kavo, čajne vrečke.
·Ovenele rože.
Ne smemo pa odlagati :
·Tekočin ( voda, mleko, olje, kis, sok).
·Papirja.
·Plastike.
·Večjih kosti.
·Pepela.
·Živalskih iztrebkov.
Postopek
Organske ostanke stresemo v koš, pri tem je bolje, da zaradi lažje fermentacije večje kose razrežemo in jih potlačimo.
Nanje natresemo približno 20 ml posipa. Pri povprečni uporabi 1kg posipa zadostuje za približno 1 mesec. Rok trajanja je eno leto.
Uporabljamo ga lahko tudi za kompostiranje na prostem. Koš pokrijemo s pokrovom in dobro zatesnimo.
Pri procesu fermentacije v košu nastaja »zelo uporabna« fermentacijska tekočina. Tekočino občasno izpustimo iz koška (pipica na dnu koška).
Nerazredčeno lahko uporabljamo za vzdrževanje čistih odtokov in higienizacijo greznice.
Razredčena z vodo pa je odlično gnojilo za sobne in vrtne rastline.
Dobro je vedeti
Ob pravilni uporabi se boste uspešno izognili neprijetnemu vonju.
Fermentacijska tekočina je bistra in kiselkastega vonja. Če odpadki ali fermentacijska tekočina močno zaudarjajo, pomeni, da je prišlo do napake med procesom razgrajevanja.
Vedno se prepričajte, da ste dodali zadostno količino naravnega posipa. Če bo slednjega primanjkovalo ali bo le-ta dodan nepravilno, proces fermentacije ne bo učinkovit.
Koš za odpadke mora biti vedno tesno zaprt, saj se v nasprotnem primeru nezaželjeni organizmi znajdejo v košu in povzročijo gnitje.
Zgodi se lahko, da se na vrhu odpadkov pojavi bela plesen. Ponavadi do tega pride, ko se Organko polni zelo počasi in vsebuje veliko zraka. Ta vrsta plesni je koristna.
Če se pojavi siva plesen, pomeni, da je do napake prišlo v procesu razgrajevanja. Bodisi Organko ni bil vselej zaprt, bodisi v košu ni bilo zadosti Biogena/Bokashija ali pa fermentacijska tekočina ni bila pravočasno odlita. Če se pojavi siva plesen, je vsebino Organka potrebno izprazniti in dodati enako količino naravnega posipa. Storite to na vrtu, vsebino zakopljite in pustite stati vsaj tri tedne.
Če odidete na počitnice, se prepričajte, da fermentacijsko tekočino odlijete, na odpadke posujte 20 ml naravnega posipa in koš tesno zaprete. Nato lahko na Organka preprosto pozabite.