Strastni avtodomarji ne počivajo in potujejo v vseh letnih časih. Drugi se veselijo raznih praznikov in koncev tedna, še bolj željno pa pričakujejo dopustniški čas, ko bo možno načrtovati daljše popotovanje. In ker nesreča nikoli ne počiva ... smo pripravili naslednji nasvet v upanju, da navedene številke le ne bo potrebno nikoli poklicati.
Saj morda že veste, pa vendarle: od novembra 2009 so se članice evropske zveze sporazumele o enotni klicni številki na pomoč. To je 112. Ne bo, torej, težav s spominom, tako kot pred tem sporazumom, ko si je bilo treba zapomniti celo kopico različnih številk za pomoč, domala za vsako državo posebej. No, tudi sedaj številka 112 ni edina za klic na pomoč.
http://www.sos112.si
Po državah so še druge številke, vendar je 112 osnovna. Na avtocestah s SOS telefoni ste avtomatsko povezani s 112, in tudi vašo lokacijo bodo takoj zaznali. Če pa bo potrebno, pa vas bodo napotili tudi še na kakšno drugo posebno številko za pomoč. Tudi če boste klicali s svojega mobilca ali pa s fiksnega telefona, naj bi menda avtomatsko ugotovili vašo lokacijo. No, upajmo, da je res tako.
novinite.com
Vsekakor pa je nujno - če kličete z mobilca ali fiksnega telefona - povedati kdo kliče, od kod kličete, zakaj kličete (opis nezgode, nesreče) in koliko oseb je bilo udeleženo v nezgodi ali nesreči ter seveda, kakšno pomoč potrebujete. Operaterji na 112 naj bi praviloma govorili angleško.
playriga.com
Pri tem pa še tole opozorilo: na potovanju skrbite, da bo baterija vašega mobilca polna. Če ne bo pri roki SOS telefona ali telefona v fiksnem omrežju, bo prazen mobilec velika zagata. Številka 112 je za klic v sili tudi v večini zunajevropskih držav. Tudi Hrvaška že ima 112, vendar samo za težje primere. Za lažje so še vedno na voljo številke 92 - rešilci, 93 - gasilci in 94 - policija.