Slovenci radi potujemo, še posebej v zadnjih letih . Priljubljena popotniška država je tudi Egipt. V Egiptu sta najbolj trženi turistični mesti Sharm El Sheikh na Sinajskem polotoku in Hurgada ob vzhodnem delu Rdečega morja.
Iz Slovenije ste z letalom v 2839 km zračne črte oddaljeno Hurgadi v dobrih treh urah inpol, kolikor traja polet. Temperature se v tem času v Hurgadi gibljejo med 35 in45 stopinj Celzija. Zaradi nižje vlažnosti zraka kot v Sloveniji, je tako visoko temperaturo lažje prenašati.
Po osmih mesecih bivanja v okolici Aten in vsakodnevnem pravažanju naokoli, sem si zapomnila nekaj nujnih dejstev, ki jih je boste morali upoštevati, če boste sami vozili po Grčiji. Tukaj so:
* Znak "enosmerna ulica" v manjših naseljih, ne pomeni vedno, da je promet prepovedan v eno smer. Ko se vam bo po enosmerni ulici, v katero ste pravilno zapeljali, pripeljal Grk, se na vaše začudenje, kljub opozarjanju z žarometi ne bo umaknil, temveč bo počakal, da se vi ustavite in umaknete. Na to vaše dejanje se bo odzval z nasmeškom in vam bo pomahal v zahvalo, ko se bo zadovoljen odpeljal mimo vas.
Naslov navadnim Zemljanom ne obeta nič vabljivega. Costa Smeralda na Sardiniji predstavlja statusni simbol dopustovanja za svetovno mondeno elito. Le kje na zemeljski obli si na relativno majhnem prostoru lahko zamišljate imena kot so Tom Cruise, Mick Jagger, Bill Gates, Putin, Berlusconi, Blair, Tina Turner ... Vendar je tudi ostalim Sardinija cenovno dostopna, še posebej, če se odločite dopust preživeti v kampih.
V zadnjih letih postaja Korzika pravi turistični hit, še posebej za tiste, ki se na ta francoski otok odpravijo v lastni režiji z avtom ali avtodomom. O tem pričajo prenapolnjeni trajekti, ki vas iz italijanskega pristanišča Livorno odpeljejo v Bastio na Korziki. Pred rezervacijo trajektnih kart (kar preko spleta) je zaradi razlik v ceni prevozov priporočljivo primerjati cene prevoznikov med seboj (npr. Mobylines, Saremar,Corsica ferries). http://www.directferries.co.uk/livorno_bastia_ferry.htm
Priporočljivo je tudi direktno pripotovati iz Slovenije v Livorno, ker so kampi v okolici Livorna prezasedeni.
Če vam je nekaj resnično pri srcu, se tega verjetno nikoli ne naveličate in želite znova in znova poskusiti. To nekaj je zame užitek pitja kave. In v tem sploh nisem edina. Tudi Grki so strastni uživalci tega napitka. Sedenje v cafe barih jim predstavlja družaben dogodek, ki se prelevi v nekajurno tračanje. Bolj kot katerokoli pijačo, boste na mizah zasledili Nescafe frappe. Hladno kavo, ki jo "zmiksajo" iz instant praška, v katerega po vaši želji dodajo kondenzirano mleko in sladkor. Medium je najboljši, razen če ste ljubitelj grenke kave. Ponudba različnih kav je ogromna. Ob naročilu tople kave pa vam bodo zagotovo postregli "gratis" še s koščkom peciva ali slastnimi grškimi keksi. Seveda ta "gratis" stane med 3.00 in 4.50 €.
čisto na kratko se javljam iz Kapverdskih otokov, ki so samostojnost pridobili pred 30-imi leti. Prej so bili portugalska kolonija... Moje okušanje Afrike se še naprej nadaljuje, tako bolj po skrajnih robovih: najprej Mauricius, ki spada geografko pod črni kontinent, nato Južna Afrika, kot najrazvitejša dežela, nato vzhodna Afrika in otok Madagaskar, katerega prebivalci se sploh ne štejejo med Afričane in so pisana mešanica Azije in Afrike.
Pika nam sporoča, da vreme v Atenah ni prav nič grško, saj se 23 stopinj za ta čas ne spodobi. Del prave vročine so že prebrodili, najhujše še pride v prihodnjih mesecih. Pridno je sedela za računalnikom in vsem, ki iščete ideje za dopust pripravila naslednje povezave:
O Benetkah je bilo že toliko zapisanega, da je težko zapisati še kaj novega in svežega. Slovencem so tako dostopne, da se slovenska govorica sliši na vsakem koraku. Da ne govorimo o modni muhi: »Gremo v Benetke na kavo!«
V začetku aprila se je čil in zdrav vrnil s svoje poti okoli sveta. Nekaj časa smo mu dali, da se je aklimatiziral, nato smo ga povabili v goste. Visokorasel, vitek in s širokim nasmehom se je pojavil na naših vratih.
Spomnimo se, kaj je vse prepotoval:
december: Zagreb, London, Capetown (Južnoafriška republika), Madagaskar,
januar: Singapur, Tajska, Hongkong, Macao, Zhuhai (Kitajska), Zahodna Avstralija s Perthom, Sydney, Melbourne (Avstralija),
februar: Nova Zelandija,
marec: Fiji, Samoa, Cookovi otoki, Tahiti, Moorea (Francoski Polinezijski otoki),
Tukaj se semester bliža koncu. Aprila zaključimo s predavanji, ki jim sledi izpitno obdobje, 14 dni "reading days" (priprave na izpit). Kljub delovnemu vzdušju se najde čas za obisk raznih "career fairs" (sejmi poklicev ), ki se odvijajo pod okriljem univerze. Sejmi, ki se jih udeležujejo delodajalci iz različnih področij, so dobra priložnost za študente, da se predstavijo želenemu podjetju, oddajo svoj CV (življenjepis) ter si zagotovijo "interships" - pripravništvo v podjetju.
V Grčiji se je Lent že pričel in sicer na očiščevalni ponedeljek, letos 19. januarja.Ta dan je tudi grški državni praznik, ki naznani predvelikonočni post, ki traja 40 dni. Zapriseženi ortodoksi se popolnoma odrečejo mesu, mlečnim izdelkom, jajcem, ribam in ob določenih dnevih tudi olivnemu olju in vinu. Ostali malo manj verni se sicer odpovedo mesu, toda uživajo v ostalih "prepovedanih" sadežih.
V Grčiji je vedno zanimivo. Vsak mesec prinese nekaj, kar si dodobra zapomnimo. Januarja smo že nekaj dni hodili v kratkih rokavih, februarja nas je doletel snežni metež, v marcu pa smo bili priča eni največjih stavk v Grčiji. 3 milijone delavcev se je odločilo stavkati, ker se niso strinjali s sprejetjemnovega pokojninskega zakona. Vrhunec je stavka dosegla 19.marca, dan pred glasovanjem sprejema zakona. Vse pa se je pričelo že 10 dni prej.