Hm, kam bi lahko šli na kakšen prijeten enodneven izlet? Če ste ljubitelji rož, še posebej orhidej in eksotičnega rastlinja, je obisk Prekmurja in tropskega vrta na prekmurski ravnici, prava zadeva. Najverjetneje ste v preteklosti v medijih že zasledili zgodbo dveh mladih fantov, ki sta se odločila svojo poslovno zamisel uresničiti z vzgojo orhidej v Sloveniji. Ideja se je slišala bizarno, a podjetnikoma je uspelo. Danes si lahko ogledamo še zanimiv tropski vrt, ki so ga dozidali k že obstoječim poslovnim objektom.
Kam in h komu se je potrebno odpeljati?
V podjetje Ocean Orchids v Dobrovnik v Prekmurju.
Orhideje vzgajajo kar na 3 hektarjih površin. Dnevno jih zacveti štiri tisoč, letno jih naštejejo okoli 1 200 000 in izvažajo jih v vse sosednje države, pa še kam. Ponašajo se z dejstvom, da so edini proizvajalec tropskih orhidej v tem delu Evrope.
Tropski vrt s fotografije, nam v ogledovalni užitek ponudi 900 rastlin, ki rasejo na 350 m2 notranjega prostora. Ob sprehodu skozenj se počutimo kot v majhni džungli, z veliko vlago v zraku in tovrstnim vonjem, ki napolni nosnice. Gojenje rastlin jim omogoča geotermalna voda, ki jo pridobivajo iz vrtine, ki sega do globine 1400 m pod zemljo.
Če vas bo po tropskem vrtu vodila simpatična gospa s fotografije, ste na konju. Energično razloži vse o pravilnem gojenju orhidej, pa o veliko eksotah, ki jih jih lahko občudujemo v tropskem vrtu. Nekaj teh, predstavljamo v nadaljevanju.
V začetnem delu tropskega vrta je dobro založena trgovina z orhidejami in vsem, kar potrebujemo za njihovo gojenje. Vsak obiskovalec prejme ob nakupu vstopnice tudi možnost izbire med tremi ponujenimi darili.
Če so nekoč orhideje veljale za prestižno cvetje, predvsem zaradi visokih cen, in si ga je lahko privoščila zgolj aristokracija, so danes prestižne zaradi lepote in cenovno zelo dosegljive.
V tropskem vrtu so se lotili tudi poskusnega gojenja banan in prva uspešna berba je že za njimi.
Še odpiralni čas: od ponedeljka do sobote od 9. do 16. ure in v nedeljo od 10. do 16. ure.
Oh, v določenem delu vrta pa zasmrdi, saj so tukaj nasadili tovrstne rastline. Krivec za širjenje smradu v okolje je ta "žepek" v vodičkini roki.
Očitno se grški filozof Teofrast ni zapisal v zgodovino le po ciničnem opisu človeških značajskih lastnosti, ampak tudi po tem, da je avtor prve pisne omembe orhideje.
Orhidej ob upoštevanju določenih pravil, ni zelo zahtevno gojiti in ob ogledu tropskega vrta prejmete tudi ustna navodila za njihovo gojenje doma.
Največja napaka pri gojenju orhidej je prekomerno zalivanje. Prav nasprotno, orhidejam suša ni problem, kakor tudi ne suh zrak v stanovanju.
Trgovina ponuja pestro izbiro orhidej od najcenejših za okoli 7 €, pa do zelo velikih in precej dražjih.
Najverjetneje ste kdaj za dekoriranje, zaradi nenavadne zvezdaste oblike že uporabili tropski sadež karambolo.
Več o karamboli si lahko preberete na našem portalu na tej povezavi, vključno z receptom za nabodalo iz eksotičnega sadja.
V prekmurskem tropskem vrtu rasejo karambole kar na takšnem razvejanem drevesu.
Strok vanilije v sladici panna cotta. Okusno (recept je tukaj).
Hja, stari medicinci so pripisovali vaniliji celo lastnosti afrodiziaka. Morda je zato najpogostejši okus sladoleda prav vanilijev
Zakaj je v tropskem vrtu med orhidejami?
Ker je orhideja, in sicer edina užitna vrsta.
Ali veste, da je bil poper včasih tako drag, da se je občasno plačeval s svojo težo v zlatu? Razlog je bil drag transport.
Sicer pa se lahko ta ovijalka vzpne tudi do 10 m visoko in daje dvakrat letno bero v obliki semen: belih, črnih ali zelenih. Odvisno od načina obdelave: črni poper so na primer nezrela semena, ki jih posušijo ...
Kavovec si lahko kot lepo sobno rastlino omislite tudi doma.
Danes se z najvišjimi proizvodnimi številkami pridelane kave lahko pohvalijo Brazilci, izvorno pa prihaja iz Etiopije. Vodička po tropskem vrtu pripoveduje tudi legendo o odkritju kave in njenih učinkov. Za to so krive ovce, ki so popasle grm kave in se pričele nenavadno vesti. Na to so postali pozorni pastirji, ki so kavo iz radovednosti poskusili sami in odkrili njene poživljujoče učinke.
Mangovec v tropskem vrtu sicer še ni zrasel do 30 m, kolikor je lahko tudi višina mangovca v naravi. Še bolj zanimiv je plod - slasten mango, ki je tudi pri nas priljubljen v kulinariki.
Več o mangu in njegovi pripravi, pa smo zapisali tukaj.
Ob mangovcu rase v tropskem vrtu tudi papaja. Sadež papaje je zaradi sestavin: vitaminov, mineralov, encimov, aminokislin ... v zdravstvene namene zelo cenjen sadež. Ščitil naj bi celo pred malignimi boleznimi.
"Občutljiv je kot mimoza". Rek poznamo in v tropskem vrtu lahko tudi praktično preizkusimo od kod izvira. Nežno se dotaknemo mimozinih listov (na fotografiji) in rastlina se bo umaknila ter sramežljivo zaprla svoje listke. Prav neverjetno.
Za konec pa še užitek ob pogledu na prelepo igro narave. Brez besed.