Beseda neem izhaja iz sanskrtske besede nimba in je znana kot sarva Roga Nivarini, kar v prostem prevodu pomeni “zdravilo za vse". Zaradi izjemnih zdravilnih lastnosti je neem (nim) najveÄkrat uporabljena sestavina v ajurvedski medicini.
Neem (lat. Azadirachta Indica A. Juss, indijska melija) je košato zimzeleno drevo z belimi cvetovi in plodovi, ki so podobnimi olivam. Uporabni so vsi deli drevesa: cvetovi in poganjki so uporabni kot zelenjava. korenina, lubje, semena, plodovi, listi, cvetovi. KemiÄne spojine v delih drevesa delujejo antioksidativno, antibakterijsko in antiseptiÄno.
Prve zapise o uporabi nima zasledimo v starodavni vzhodnoindijski kulturi Harrapa, kjer so to rastlino že pred 5000 leti dodajali v razliÄna zdravilna in lepotilna sredstva.
Zahodni zdravniki so imeli nim za ljudsko zdravilo. Sodobne znanstvene raziskave potrjujejo trditve zdravilcev ajurvede, da je nim zelo koristna rastlina, ki pomaga pri reševanju cele vrste zdravstvenih težav in nima stranskih uÄinkov.
Nim je tudi naravni ne-toksiÄni repelent, ki Äisti kri, deluje protivnetno, lajša in odpravlja prebavne težave in razstruplja telo. PrepreÄuje in blaži sladkorno bolezen ter ugodno deluje kot preventiva rakavim obolenjem. Pomaga pri alergijah, revmatiÄnih obolenjih, žolÄnih kamnih, malariji, pozitivno vpliva na vid, predvsem pa ugodno vpliva na kožo, lase in nohte. Odpravlja akne, luskavico, ekceme, plesni in glivice, ter zdravilno vpliva na razliÄne kožne bolezni.
Uporabljamo ga lahko tudi kot pesticid in kot Äistilno-razkuževalno sredstvo. UniÄuje in upoÄasnjuje rast mnogih neprijaznih organizmov kot so bakterije in virusi. Ker Äisti zrak in deluje antibakteriološko, je nepogrešljiv pri bolnikovi postelji. Ne škoduje ljudem in toplokrvnim živalim in ne onesnažujejo okolja.
Lubje
Lubje ima grenak, hladen in trpek okus. Tradicionalno so ga uporabljali (in ga še vedno) za zdravljenje utrujenosti, neravnovesja v kapha doši, vroÄine, zajedavcev in pomanjkanja apetita. Ker je izjemno antiseptiÄen, lahko zelo dobro celi tudi rane. Najbolj pogosta uporaba neemovega lubja pa je za ÄišÄenje zob. Nekdaj so kar odlomili vejico in jo žveÄili. Trpka znaÄilnost lubja je prepreÄevala krvavenje dlesni in razpadanje zob ter prepreÄila zadah.
Že v ajurvedskih besedilih je listje zapisano kot Äudežno zaradi uÄinka, ki ga ima na kožo. Liste so drobili in ga mešali v pasto, ki so jo potem nanašali naravnost na rane, razjede ali druge kožne bolezni. Iz telesa preÄišÄuje strupe in toksine, Äisti kri in nevtralizira škodljive proste radikale. Hkrati so njegovi listi tudi hranilni za lase in nohte. V Indiji še dandanes okrog bolnikove postelje potresejo liste neema in vejico obesijo nad njegovo posteljo. Zrak, ki gre skozi liste, se oÄisti bakterij in virusov in tako listi pomagajo dezinficirati prostor in prepreÄujejo širjenje bolezni.
Neemovo olje
Pridobivajo ga s hladnim stiskanjem iz plodov, podobnih olivam. V kozmetiki ga uporabljamo za izdelavo krem, mazil, balzamov, šamponov, losjonov, mil in zobnih past.
Neem tonik in emulgirano neemovo olje
Tonik kot škropivo brez karence, deluje proti 200 razliÄnim insektom. Sestoji iz 70 % neemovega olja, ki mu dodamo sojino olje in olje iz grozdnih pešk.
OdliÄno deluje proti pršicam, beli muhi v zaprtih rastlinjakih, rdeÄemu pajku, koloradskemu hrošÄu, ušem, resarjem, šÄitkarjem, listnemu zavrtaÄu, ogorÄicam, kobilicam, škržatom, kaparju, bolhaÄu, moljem fižolovega hrošÄa. UÄinkovito deluje proti gnilobi, plesni, rji, garjam, listnim madežem in listnim ušem. PrepreÄuje naslednja gliviÄna obolenja: Ärno listno pegavost, plesen, rjo. Je Äudovito škropivo za zatiranje najrazliÄnejših bolezni na vrtnicah. Primeren je tudi za notranjo uporabo in še bi lahko naštevali.
Z emulgiranjem tega olja z naravnim emulgatorjem saponinom, pridobljenim iz indijskih orešÄkov, pridobimo uÄinkovito škropivo, ki je certificirano za ekološko pridelavo in je hkrati tudi hranilo za liste.
Neem kot gnojilo v obliki prahu
Ostanke plodov po hladnem stiskanju neemovega olja naravno zmeljejo s kamni ali z lesom brez dodatkov kakšnih sintetiÄnih mineralov in petrokemiÄnih snovi.
Gnojilo, ki je 100-odstotno organsko ima ohranjene vse hranilne lastnosti. Gnojilo zaradi visoke vsebnosti dušika – fosforja – kalija izboljšuje teksturo in organsko vsebnost zemlje, kapaciteto zadrževanja vode in zraÄenja. Vse to pa vpliva na boljšo rast rastlin in veÄji pridelek z naravnim okusom in vsebnostjo vitaminov ter mineralnih snovi.
Na spodnji povezavi si lahko ogledate film o pridelavi in uporabi nima.