Na našem tržišču se je pojavil nov primerek jedilne buče, poimenovan Mesa Queen F1, ki si je leta 2003 priborila lovoriko buča leta. Po spletnih informacijah si lahko obetamo okusno bučo, ki jo bomo lahko po obiranju še dolgo skladiščili, vse tja do pol leta. Buča je vsestransko uporabna, lahko jo uživamo surovo, v juhah, solatah, prilogah, polnjene, pečene in ocvrte, pa tudi pri pripravi peciva bo prišla prav.
Kaj je dobro vedeti o buči Mesa Queen F1?
Foto: http://www.semenarna.si/
Vzgoja buče
Sejemo jo od marca do junija, seme pa bo kalilo od 8 do 10 dni. Na plano naj je ne bi sadili pred majem. V vrtu zanjo izbiramo sončno-senčno lego in tla, ki ji omogočajo konstantno vlažnost, vendar ne naravno vlažna tla. Od setve do obiranja plodu bo minilo okoli 3 mesece.
Bučo redno zalivamo, vendar ne po listih, ker s tem vzpodbujamo nastanek plesni. Plodove obiramo od avgusta do oktobra. Grmičasta rastlina obrodi 5 do 8 plodov, ki so temno zeleno - črne - vijoličaste barve, meso pa je kremaste barve. Teža posameznega plodu je okoli 700 g, meso pa ima prijeten okus po lešnikih.
http://www.gapphotos.com
Uporaba
Ta vrsta buč prihaja iz Južne Amerike, kjer so jo poznali že pred 4000 leti. Mesa Queen F1 je hibridna sorta in kot takšna še danes zelo priljubljena med Američani. Buče lahko uporabljamo zgolj kot okras, velike pa bodo zaradi črne barve zanimive za noč čarovnic.
Sicer pa so iz mesa buče zelo priljubljene juhe. Lahko se uživa tudi surova, npr. naribana ali narezana v solato. Dobra je za pečenje ali cvrtje, zelo okusna pa je tudi polnjena. Iz njenega mesa lahko pripravimo zavitke ali pa jo naribano ali drobno narezano uporabimo v drugih sladicah, kot v mafinih, tortah, jogurtnem pecivu ...