TANJA UVERA - intervju z oblikovalko unikatnih pletenin
12.09.2008
Tanja Uvera je Ljubljančanka , ki jo je ljubezen pripeljala v Maribor. V Mariboru je diplomirana inženirka tekstilne tehnologije sledila še eni svoji ljubezni - oblikovanju unikatnih pletenin. Tako je ustanovila svoje podjetje Fortun, ki ima domicil v ljubkem in prostornem ateljeju na prostoru bivše Metalne. Z njo smo se pogovarjali v prijetnem vzdušju njenega ateljeja, njene misli in poglede pa strnili v naslednji zapis.
Čeprav je diplomirala "iz čevljev", se je na zaključni modni reviji na fakulteti predstavila s pleteninami. Pravi, da je tekstilno blago nikoli ni tako pritegnilo kot pletenina. Te so prijetnejše kot katerokoli blago, obenem pri pletenem izdelku kontroliraš proces ustvarjanja od začetka do konca sam. Njene pletenine so ljubke in izražajo prefinjenost v detajlih in oblikah ter kar vabijo k dotiku.
Prve podiplomske izkušnje je pridobivala v renomiranem podjetju Draž. Lastniki so takoj opazili njeno kreativnost in ji pri oblikovanju pustili proste roke. Za začetnico je bilo to veliko priznanje in obenem izziv.
Vsaka njena pletenina mora biti funkcionalna, po možnosti večplastna, ki funkcionalnost glede na zunanje okoliščine le še podkrepi. Izhaja iz ljudi, iz njihove osebnosti in energije, ki jo izžarevajo. Pletenino skuša oblikovati tako, da v njej združi vse naštete značilnosti in obenem izžareva povezavo med obliko in barvo. Trenutne modne smernice so tako drugotnega pomena. Kolekcijo pripravi dvakrat letno in pri tem izhaja iz značilnosti letnih časov. Pomladno-poletna kolekcija izžareva barve pomladi in sonca, jesenska izhaja iz barvitosti jeseni, lep, a včasih tudi turoben čas zime preganja tudi s kakšno bolj sončno barvo.
Od kreatorjev se pričakuje večni navdih. Tanja navdih črpa iz vsega, kar izraža prefinjenost. Idejni zagon lahko dobi ob gledanju ilustracij francoske ilustratorke Rebecce Dautremer ali iz vrhunsko dodelanih japonskih risank, kjer je zanjo vsebina nepomembna.Ko oblikuje kolekcijo ima vedno pred očmi filmsko ženstveno Francozinjo, Španko ali Italijanko, ki zna uživati življenje. Ima občutek za opazovanje detajlov, za vzdušje, ki se izžareva in ima predvsem občutek za ljudi. Verjame, da se energija iz ilustracij, poezije ali risank prenese preko oblike, ki jo vdihne pletenini, nato v ljudi, ki pletenino izberejo in nosijo. Zadovoljno se nasmehne ob zgodbah, ki ji jih pripovedujejo ljudje, kako so odkrili njene unikatne pletenine.
V modi ni več pravil. Moderno je to, da si zadovoljen, da imaš pozitivno energijo in da se čutiš mlad, ne glede na svoja leta. Sodobna poslovna ženska je rada takšna, obenem pa ji ob vsakodnevnih obveznostih zmanjkuje časa, da bi razmišljala o svoji vsakodnevni dodelani podobi. Mnoge to rade prepustijo strokovnjakinjam. Tu nastopi Tanja, ki svetuje ženskam in jih nauči kako izbrati obleko in kako se obleči. To je odnos, ki mora temeljiti na medsebojnem zaupanju, da stranka dovoli nekomu drugemu pokukati v njene omare in izločiti vsa oblačila in modne dodatke, ki so nepotrebni. Ne gre za drastične stilske preobrazbe, gre bolj za pomoč pri tem, da se človek najde v svojih pravih barvah, krojih in stilu. Tako mu ni potrebno še razmišljati katera primerna oblačila kupiti, jih ustrezno med seboj kombinirati in obleči.
Uživa v svojem delu in težko loči službeni in prosti čas, saj je kreativnost nemogoče kar pregnati v nekem trenutku iz glave. Ne razmišlja o načrtnem marketingu, ker se stvari kar dogajajo. Sodeluje s skupino SQUAT, ki jo sestavljajo mladi slovenski oblikovalci, ki se s svojimi drznimi kreacijami predstavljajo v svojem ateljeju v Ljubljani. Prireja modne revije, oblikuje podobo znanih osebnosti in sodeluje z lastniki boutiquov, ki ponujajo drugačno, prefinjeno in nekonvencionalno modo. Pripravlja prêt-a-porter kolekcijo, ki bo na voljo na še več prodajnih mestih in na spletu. Največji navdih najde v družini, posebej v svoji hčerki.
K Tanji se stranke pripeljejo od koderkoli. Najdejo jo tiste, ki so site, da se ne da nikjer dobiti nič posebnega, drznega in drugačnega. Pravi, da sodobni čas človeka sili v individualnost, ki jo Kitajci ne morejo zagotoviti. Njene stranke cenijo unikatno delo in Tanja verjame, da bo kot kaže, čez nekaj časa v Sloveniji to močno prisotna miselnost. Tanjine izdelke lahko občudujete na http://www.fortun.si/o_studiu.htm