Domala vsaka ženska je lepa v kvačkani kapi z veliko rožo ob strani, saj ustreza skoraj k slehernemu obrazu. Trenutno je tudi zelo priljubljena. Po naših navodilih si lahko naredite takšno kapo ali pa si jo izberete med našimi kapami na tej povezavi.
Pristopi k izdelavi kape so zelo različni in nekaj smo jih tudi mi preizkusili. Najbolj nam ustreza ta, ki ga opisujemo v nadaljevanju. Ob koncu zapisa ponujamo še nekaj nasvetov ter navajamo tudi kako se izogniti napakam pri izdelavi takšne kape.
Kako izdelamo kvačkano kapo?
Začetek: Skvačkamo štiri verižne zanke, ki jih sklenemo v krog. Novo vrsto kvačkanih zank zmeraj začnemo z dvema verižnima zankama.
1. vrsta: Skvačkamo11 šibičnih petelj (skupaj z verižnima zankama jih je torej 12). Krog na koncu povežemo.
2. vrsta: Najprej skvačkamo ponovno dve verižni zanki, nato pa celo vrsto kvačkamo po dve šibični zanki v vsako osnovno zanko vseh 12-ih zank predhodne vrste. Na koncu zaključimo krog.
Dobro si je ogledati kratek komaj minutni video o tem, katera je pravilna zadnja zanka, ki jo naredimo. Video je na tej povezavi.
3. vrsta: Ponovno naredimo dve verižni. Celo vrsto delamo izmenjaje 2 šibični v eno zanko in nato po eno šibično v eno zanko predhodne vrste. Ponavljamo do konca vrste (torej 2, 1,2,1,2,1 ...) in zaključimo krog.
4. vrsta: Začnemo z dvema verižnima in nadaljujemo izmenično s po dvema šibičnima v eno zanko, nato pa dvakrat po eno šibično v vsako zanko predhodne vrste.
Ko izdelamo dovolj velik krog za obseg naše glave, v zadnji vrsti kvačkamo le po eno šibično v vsako zanko. V nadaljevanju sta dve možnosti: da kvačkate enako število šibičnih ali da vsako 8 in 9 ali 9 in 10 zanko združite in obseg kape nekoliko zmanjšate.
Nadaljnje število vrst je odvisno od želene dolžine kape.
Čisto na koncu kapo zaključimo z rakovim hodom.
Mi kapo okrasimo še z veliko rožo, ki ji običajno dodamo ročno polsteno kroglico, ki je lepa v kombinaciji s kvačkanjem. Tudi zanimivi ali lepi gumbi so primerni za sredino rože. Velikost rože je odvisna od naših želja in predstav o vpadljivem videzu kape.
Večja roža bo naredila kapo bolj markanto in posebno, manjša bo na njej diskretnejša.
Nasveti oziroma napake, ki se jim lahko izognemo pri izdelavi kap
1. Ko izdelujemo vrhnji del (Angleži rečejo krona kape), se mora kapa z vsako naslednjo kvačkano vrsto počasi bočiti, da se bo prilegala vrhnjemu delu glave. Če se boči prehitro in na vrhu nastaja "špiček", potem je kvačka premajhna ali pa volnico preveč zategujemo. Če je krona kape preveč ploščata, je kvačka prevelika, in je treba vzeti kvačko manjše številke.
2. Kako določimo velikost krone: naj bo približno 2 cm manjša od želenega oboda kape. Npr. če meri glava 55 cm, je dovolj velik obod kape že 53 cm.
3. Če se kapa ponesreči in je na koncu prevelika ter se ne prilega glavi, vzamemo manjšo kvačko in dokvačkamo obod polšibičnih zank. Za naslednjo vrsto lahko vzamemo še nekoliko manjšo kvačko in naredimo še eno vrso polšibičnih zank.
4. Z debelo volno bomo kapo končali hitreje kot s tanjšo volno.
5. Če nas rado zebe v glavo, potem je bolje namesto šibičnih zank kvačkati polšibične.
6. Če nas rado zebe le v ušesa, potem lahko zadnje vrste kvačkamo na način, ki smo ga prikazali tukaj. Izdela se zelo lep, bogat rob, ki je dobrodošel tudi, če sta glava ali obraz osebe drobna.
7. Takšna kapa (brez rože, seveda), je v primerni barvi: črni, temno modri, sivi, rjavi ali pa bolj drzno - v črtasti varianti super tudi na deški ali moški glavi. Zakaj bi morali biti moški pri kvačkanih izdelkih vedno na stranskem tiru.
Za dodatna vprašanja mi lahko pišete na maja.cebulj@gmail.com ali vprašanje postavite na naši FB strani. Radi vam bomo odgovorili ali odgovor poiskali na spletu.
Še enkrat: kapo lahko izberete tudi pri nas. Več na tej povezavi. Cena kape je 22 €.