Les je lep, je naraven material in Slovenija je bogata z njim. Hvalevredno je, da se vedno več predanih lesarjev ukvarja z lesom tudi v njegovi minimalistični izvedbi. Na primer v ustvarjanju lesenega nakita. Z domiselno in lično oblikovanim nakitom se na tržišču predstavlja tudi Vlado Stegne, ki s svojim strokovnim znanjem diplomiranega inženirja lesarstva, zna s poznavalsko natančnostjo izvabiti iz majhnih delčkov različnih vrst lesa njegove najlepše aspekte. In ker se za vsakim uspešnim moškim skriva tudi ženska, si je Vlado omislil kar dve: ženo in hčero. Skupno zamišljajo in skicirajo nakit ter tako ustvarjalno preživljajo skupni čas. Izdelava nakita in poslovni del pa je v Vladovi domeni. Leseni nakit je ustvarjalec širšemu občinstvu nedavno ponudil tudi v spletni trgovini www.leseni-planet.si/
Zakaj so tuji lesovi zahtevnejši od domačih, kako nastaja nakit, kako ga nosimo in čuvamo, pa v nadaljevanju.
Za poslovno idejo je kriva hčerka
Včasih je tako, da pride pobuda za dobro podjetniško idejo iz vrst podmladka. Kot pri Vladu, kjer se je odraščajoča hčerka navdušila nad nakupi precej dragega lesenega nakita. Kmalu pa je prišla na zamisel, da si bo nakit izdelala raje sama. Oče, lesarski strokovnjak, pa bo njen svetovalec. Kmalu so se vloge zamenjale in je hčerka postala svetovalka, oče pa izdelovalec nakita. Odzivi so bili navdušujoči. Pri snovanju idejne zasnove, pa tudi pri strokovnih nasvetih, se je vključila še mama, prav tako lesarka.
Idejno snovanje nakita povezuje celo družino
Izdelovanje nakita je postal družinski posel. Ideje zanj se rojevajo v okviru družine in velikokrat nakit dobi materialno podobo po predhodnem družinskem "brainstormingu". Tudi ideje sorodnikov in znancev so zaželene. Na osnovi zamisli nastanejo načrt in skice, nato pa Vlado izbere ustrezne vrste lesa, ki morajo biti med seboj tudi barvno primerno usklajene. "Sledijo klasične operacije obdelave lesa, z eno bistveno razliko, da se tukaj obdelujejo zelo majhni kosi lesa. Čeprav si pomagam z nekaj sodobne tehnologije je časovno kljub vsemu še največ ročnega dela. Predvsem je veliko brušenja in končnega oblikovanja ter seveda na koncu voskanja. Poseben postopek je pri fine line nakitu. Na začetku se lističi različnih drevesnih vrst debeline 3 do 5 mm lepijo po debelini v blok. Nato se blok prečno razžaga, tako da se dobi posebna barvna kombinacija. Ta postopek se sicer veliko uporablja pri izdelavi posebnih furnirjev," pojasnjuje Vlado Stegne.
Les je zahteven za obdelavo
Lepoto nakita pričarajo tako domače kot tuje vrste lesa, pri čemer so domače diplomiranemu inženirju pri obdelavi še kako dobro poznane, pri tujih pa se zna izkazati, da kakšen les za tako fino obdelavo sploh ni primeren. Med domačimi vrstami lesa so najpogosteje uporabljene oreh, jelša, bukev, breza, hrast, češnja in javor. Tuje drevesne vrste imajo izjemno lepo teksturo, ki se odlično ujema z domačimi drevesnimi vrstami. Lastnice nakita med tujimi drevesnimi vrstami razveseljujejo: ipe lapacho, kempas, jatoba, kokos, teak, palisander.Zanimivo je, da uspe Vlado s tujimi lesovi dobiti popolnoma zeleno barvo, ki se odlično ujema z drugimi lesovi.
Lesen nakit je treba znati nositi
Najpomembneje je, da ga znamo tako kombinirati z ostalimi oblačili, da ga ustrezno poudarimo. Paziti je torej treba na barvno usklajenost z oblačili. Površina nakita je zaščitena z naravnimi voski, zato velja previdnost, da nakita ne polijemo z vodo ali nas ne dobi dež, ker se lahko na površini nakita pojavijo lise. Vendar obstaja rešitev tudi za takšne težave: nakit se ponovno zbrusi in povoska s pomočjo bombažne krpe. Vsekakor je treba lesen nakit hraniti na suhem mestu.
Spletni trgovini bo sledil blog
Lesen nakit Vlada Stegneta si je možno ogledati v spletni trgovini www.leseni-planet.si/ in tam nakit tudi naročiti. Za naročila in vprašanja je ustvarjalec na voljo tudi preko e-pošte, kontaktnega obrazca na spletni strani ali telefona. Tudi možnosti plačil je več: neposredno, po povzetju, po predračunu ali preko sistema Paypal.
Lesen nakit je iz naravnega materiala, zato je zanj še posebno veliko zanimanje. Vlado Stegne bo zanimivosti in novosti s področja lesa in nakita objavljal na blogu, ki ga pripravlja na tej povezavi blog.leseni-planet.si/
Z lesenim nakitom tudi na tuje tržišče
Prihodnji načrti so smeli. Spletna stran je prevedena še v dva tuja jezika in tako si Vlado prizadeva prodreti še na zunanje tržišče. "Vsekakor želim ustvarjati čim lepši in kvaliteten nakit, izdelan iz popolnoma naravnih materialov, in ob tem kreativno uživati. Raziskati želim še nekatere predvsem tuje drevesne vrste, ki bi bile primerne za izdelavo nakita. Razvijati želim nove postopke izdelave nakita, ki jih imam sedaj šele v svojih mislih," napoveduje Vlado Stegne prihodnje aktivnosti.