Mladi ljudje vedno znova presenečajo. In se kljub mladosti kalijo v poslovnosti. Tako tudi 16 – letna Vida iz okolice Šmarij pri Jelšah, ki jo navdušuje kvačkanje. Na spletu na svoji strani http://kvackanje.webs.com/ predstavlja pestro izbiro lastnih kvačkanih izdelkov.
Sicer je dijakinja ŠCC Srednja šola za storitvene dejavnosti in logistiko v programu»Ustvarjalec modnih oblačil«, v kateri pridobiva teoretične in praktične osnove za svojo prihodnjo oblikovalsko pot. Vida ima rada naravo in živali, saj z mamo, očetom, bratom in babico živi na kmetiji, na kateri tudi pridnopomaga. Povprašali smo jo o šoli, ročnih delih in prihodnosti.
Zakaj si se med pestro izbiro ročnih del odločila prav za kvačkanje?
Hm… za kvačkanje sem se odločila zato, ker mi je nekaj posebnega, nekaj lepega, uporabnega tako za dekoracijo kot modni dodatek ali za darilo, kot npr. lepi prti z lepimi vzorci.
Kaj najraje kvačkaš in kakšne so tvoje ambicije na tem področju?
Najprej sem rada kvačkala prte, dokler se nisem naučila oziroma videla kvačkani nagelj. Tako najraje naredim nagelj, prt, metulja, pa še marsikaj. Želim se predstaviti z lastno razstavo v domačem kraju.
Ali imaš v šoli možnost izpopolnjevati to znanje ali se s svojimi izdelki na kakršenkoli način predstaviti?
Da. V drugem projektnem tednu smo se pogovarjali o ročnih delih in se tudi preizkusili v vezenju, klekljanju in kvačkanju. Vsak dijak je naredil svoj izdelek. V šoli sem imela že nekaj razstav, ki so si jih ogledali naši dijaki in tudi profesorji.
Kaj te je vzpodbudilo, da si oblikovala in se predstavila s svojo spletno stranjo?
V osnovni šoli sem se pri izbirnem predmetu računalništvo naučila izdelovati spletne strani. Ko sem se začela intenzivneje ukvarjati s kvačkanjem, sem si mislila zakaj pa ne bi imela spletne strani. Naj ljudje vidijo, da znajo tudi mlade roke kaj narediti. Izdelala sem si lastno spletno stran, na kateri so predstavljeni moji izdelki.
Kaj meniš o odnosu Slovencev do ročnih del?
V Sloveniji ročna dela umirajo. Odnos Slovencev do ročno izdelanega izdelka je različen. Tisti, ki cenijo ročno delo in vedo, koliko dela je potrebno vanj vložiti, jih znajo ceniti in so pripravljeni zanj tudi pošteno plačati. Drugim pa ročno izdelani izdelek nič ne pomeni in ne znajo ceniti dela. Najbolj jih cenijo tisti, ki ročna dela obvladajo, pa za izdelavo le teh nimajo več časa.
Če bi morala Rebeko Dremelj odeti v kvačkana oblačila za nastop na Evrosongu, kaj bi ji naredila?
Hm… najprej bi jo vprašala po njeni najljubši barvi. Menim, da bi se najbolje počutila prav v njej. Obleka bi bila kvačkana, izbrala bi zanimiv vzorec in jo kombinirala z blagom. Izdelala bi ji še kvačkane dodatke.