Slovenci radi ob vseh mogočih praznikih (pa tudi sicer) pripravljamo dobrote iz kvašenega testa. Naj si bodo to krofi ali potica ali buhteljni ali rogljički ali kruh ali ... Zapisali smo nekaj nasvetov za uspešno pripravo kvašenega testa. Vsekakor je osnova v primerno toplem okolju, v zadostni količini časa in potrpljenja ter še nekaj "trikih".
Katere nasvete velja upoštevati pri pripravi kvašenega ali vzhajanega testa?
1. Za vse stopnje vzhajanja mora biti okolje primerno toplo. Najidealnejše je 32 stopinj celzija, ko kvasovke s pomočjo tekočine sproščajo CO2, ki tvori mehurčke v testu. Babice so vse sestavine za vzhajano testo dale večer prej na mizo, da so se enakomerno ogrele na sobno temperaturo. Še nekaj o količini kvasa: običajno je primernih 40 g kvasa na 500 g moke. Pri kvaliteti končnega izdelka ni razlike med uporabo svežega ali suhega kvasa. Razlika je le v sami uporabi, suh kvas namreč takoj posujemo po moki in dodamo ostale sestavine.
2. V skledo damo malo manj moke, kot je zapisano v receptu, po katerem pripravljamo pecivo, in v sredino naredimo luknjo. Vanjo damo razdrobljen kvas, žličko sladkorja in mlačno (ne vroče!!) mleko (3 dcl oziroma količino iz recepta). Skledo pokrijemo s krpo in pustimo, da kvas vzhaja. Poleti postavimo pokrito testo na sonce, pozimi pa v bližino grelnih teles, ali pa kar v pečico, ki jo ogrejemo na 35 stopinj celzija. Če pokrijemo skledo s testom z mokro krpo, bodo kvasovke še bolje opravile svoje delo. Prvo vzhajanje kvasa traja okoli 20 minut.
3. Sladkor vzpodbudi kvasovke, da opravijo svoje delo, sol pa ne sme priti v stik s kvasom, ker zavira delo kvasovk. Zato ga ne dodamo v prvi fazi vzhajanja.
4. Nato dodamo ostale sestavine, ki ne smejo biti hladne, in vse premešamo s kuhalnico. Testo mesimo na pomokani površini s celo dlanjo, ne le s prsti in če je premehko, dodajamo moko. Mesimo okoli 10 minut, saj je to pogoj za rahlost testa in kasneje peciva, kruha ... Ta del dela si lahko prihranimo s pomočjo kruhomata, v katerem pustimo, da aparat zmesi testo in opravi njegovo vzhajanje.
5. Pri drugem vzhajanju ponovno pokrijemo skledo z vlažno krpo, kar bo všeč kvasovkam in postavimo na toplo. Maso previdno prekontroliramo in kriterij za zadostno vzhajanje je dvojna količina testa. Če se je testo sesedlo, kar se redko dogodi, potem je razlog v predolgem vzhajanju. Lahko ga ponovno pregnetemo in ponovimo postopek vzhajanja.
6. Testo nato razvaljamo in ponovno pustimo vzhajati, nato pa delamo dalje tako kot je zapisano v receptu.