Posebno doživetje je, opazovati prav od blizu kako polstijo vrhunski umetniki, natanÄneje umetnice. Äe ob tem svoje znanje še prenašajo na druge, je situacija pravzaprav idealna. Petnajstim Slovenkam je bilo prav to omogoÄeno na delavnici demonstracije polstenja obleke, ki jo je 13. marca 2015, v Mariboru izvedla ena izmed mednarodno najbolj priznanih umetnic polstenja - Diana Nagorna. Njene kreacije so vrhunske pri izbiri materialov, dizajnu, izdelavi in estetiki. Delavnice izvaja v Rusiji, Ukrajini, kjer tudi živi, in drugje po svetu. Privilegij jo je bilo imeti v v organizaciji Art trgovine v mariborskem Evroparku.
Rojena je v Donetsku v Ukrajini, danes pa živi v milijon in pol velikem Kharkovu, prav tako v Ukrajini. Izobraževanje je konÄala na Državni umetniški šoli v Donetsku, nato pa na Akademiji za oblikovanje in umetnost v Kharkovu. Po konÄanem študiju je iskala material, v katerem bi lahko najbolje izrazila svojo umetniško žilico. Sprva je tri leta delala kot grafiÄna oblikovalka, potem pa je odkrila volno in tehniko polstenja. S polstenjem se ukvarja zadnjih šest let in znanje iz polstenja si je morala pridobiti sama, saj tovrstne delavnice takrat niso bile na voljo, tako kot so danes. Sprva je oblikovala polstene figure s tehniko polstenja z iglo, danes polsti v razliÄnih tehnikah mokrega polstenja.
Njene polstene kreacije obsegajo obleke za vsak dan in za slovesne priložnosti, plašÄe, jakne, krila, šale, ogrlice, torbice, škornje ... Izdelki so lahko prefinjeni v elegantnosti in minimalizmu, ali pa obratno, bogati v idejni izvirnosti, ki jo nudi polstenje. Med materiali se odloÄa za najfinejšo merino volno, svileno in viskozno prejo, pa tudi kakšna druga, kot na primer kamelja, se najde vmes. V tehniki nuno polsteja volno kombinira s pravo svilo, viskozo, efektnimi volnenimi nitmi in še s kakšnim zanimivim materialom.
Znana je po izjemni natanÄnosti pri izdelavi in kot sama pravi pri polstenju oblaÄila "trenira potrpežljivost" , saj polstenje zahteva veliko Äasa. Veliko potrpežljivosti je treba tudi pri njegovi dokonÄni izdelavi in našitju številnih blešÄic, s katerimi okrasi svoje kreacije (kot je vidno na fotografiji)
Foto: http://diananagorna.com
Na delavnici v Mariboru je udeleženke, ki so prišle iz vseh koncev Slovenije, pa še Avstrije in Hrvaške, sprva popeljala skozi vešÄine krojenja. Volna se namreÄ med procesom polstenja skrÄi med 25 in 50 % in temu je treba prilagoditi velikost kroja. Demonstrirala je naÄine polaganja preje, možnosti dekoriranja s kameljo volno, svileno in viskozno prejo, pa svileno in viskozno tkanino in volnenimi efektnimi volnicami.
Pokazala je, kako polstimo obleko, in jo izdelamo tako, da je narejena brez kakršnihkoli šivov. Ob koncu je nekaj besed namenila še konÄni obdelavi obleke, ko se le-ta, praviloma po treh dneh, temeljito posuši.